Zprávy / Pozvánky

Goethe-Institut: online debata o žurnalistice

Goethe-Institut: online debata o žurnalistice

redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.04.2021

Jakou roli hraje válečná reportáž v dnešní mediální krajině? Jaké hranice a jaké příležitosti má politické zpravodajství, zvláště s ohledem na podporu demokratických hodnot a na důsledné vystupování proti totalitním a autoritativním režimům? Goethe-Institut zve 11. května na online debatu o žurnalistice inspirovanou hodnotově pevným přístupem Eriky Mann k vlastní zpravodajské a komentátorské práci.

„Jediným principem, kterého se držím, je moje tvrdošíjná víra v některé základní morální ideály – v pravdu, čest, slušnost, svobodu a toleranci,“ napsala Erika Mann ve svém autobiografickém textu Ausgerechnet Ich (Zrovna já) z roku 1943. Za svého života tyto demokratické ideály důsledně hájila – jako autorka, kabaretistka a zejména jako válečná reportérka. Ale jak jsou na tom tyto hodnoty a principy dnes?

O slušnosti, svobodě a toleranci v žurnalistice a zpravodajství promluví Sonja Zekri, vedoucí kulturní rubriky německého listu Süddeutsche Zeitung, která sama mimo jiné působila jako válečná reportérka v Sýrii. Jejím partnerem do diskuze bude David Vaughan, bývalý korespondent BBC v Praze, vedoucí zahraniční rubriky Českého rozhlasu a docent žurnalistiky na Anglo-americké vysoké škole v Praze. Moderace se ujme novinář Petr Brod (Radio Svobodná Evropa, BBC), který žil dlouhá léta v Německu.

Dískuze je součástí doprovodného programu k výstavě Erika Mann. Kabaretistka – válečná reportérka – politická komentátorka. Jedná se o vůbec první výstavu věnovanou Erice Mann, dceři Thomase Manna. Prostřednictvím dopisů, rukopisů, fotografií, filmových záběrů a originálních zvukových záznamů je představen život ženy, která byla až do konce svého života bojovnicí, ženy, jež je reprezentativní postavou dějin 20. století s vysoce aktuálním poselstvím pro současnost. Výstava je připravena ke svému otevření v pražském Goethe-Institutu, kde se na ni bude veřejnost moci podívat jakmile to protipandemická opatření dovolí.

Info

Slušnost, svoboda, tolerance: Proč zrovna my?
11. 5. 2021 19:00
web debaty

foto © archiv výstavy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zasněný pop pařížských Juniore a audiovizuální magie Droeloe

redakce 10.05.2021

V Paříži usazené světoběžnice Juniore měly ke světu filmu odjakživa blízko, jejich hudba je rovnou měrou zábavná a obrazotvorná.

Pentatonix do Prahy později, David Keenan už letos

redakce 03.05.2021

Přestože otazníků je ve vzduchu stále mnoho, jsme rádi, že klubové i halové koncerty pomalu nabývají konkrétnější obrysy.

Lucerna Music Bar chystá open air

redakce 02.05.2021

Od poloviny června do poloviny září se pod hlavičkou Lucerna Music Bar Open Air uskuteční hudební vystoupení českých a slovenských interpretů.

Nová Cvernovka chystá Deň zatvorených ateliérov

redakce 30.04.2021

Počas celodenného streamu organizátori odpremiérujú archívne zábery a nové relácie. Predstavia ateliéry, aj nový park.

Mladí ladí jazz oslaví Mezinárodní den jazzu

redakce 29.04.2021

Mezinárodní festival Mladí ladí jazz více jak deset let představuje zahraniční a tuzemské talenty i hvězdy současné jazzové a experimentální scény.

Django Django a Fink zahrají v Praze

redakce 26.04.2021

Django Django se nikdy nepovažovali za klasickou kapelu, svou dráhu sami popisují jako neustálé unikání a vyhýbání se věcem.

Dorůžka, Fischmann a Novák představí nepoznané písně židovských hudebníků

redakce 25.04.2021

Festival Věčná naděje přinese livestream ze Španělské synagogy. Zazní autorské kusy i přearanžované skladby Kurta Weila, Chavy Alberstein či Johna Zorna.

Tommy Cash vystoupí v Praze dvakrát za sebou

redakce 24.04.2021

Do Prahy se Tommy Cash vrací v rámci tour propagující jeho aktuální EP Moneysutra, na kterém poprvé kromě hvězdného producenta Dipla hostují i další rappeři.

Prague Summer Festival potvrzuje The Offspring

redakce 23.04.2021

O desáté album obohatili svou diskografii The Offspring. Deska Let The Bad Times Roll vyšla po devíti letech od vydání nahrávky Days Go By.

Procházka výstavami XY 2021

redakce 21.04.2021

Všechny výstavy budou instalovány ve veřejném prostoru Olomouce tak, aby je bylo možné navštívit i v omezených podmínkách.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace