Zprávy / Pozvánky

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

redakce | Zprávy / Pozvánky | 15.01.2022

U příležitosti 75. výročí založení společnosti Deutsche Film AG (DEFA) získal Goethe-Institut celosvětová práva na online uvedení pěti výrazných snímků východoněmecké produkce. Jedná se o legendární, s ohledem na dobu a režim progresivní a sociálně kritické snímky. Diváci se s nimi mohou zdarma seznámit do 31. ledna prostřednictvím platformy Goethe on Demand.

„Společnost Deutsche Film AG (DEFA) vyprodukovala od svého založení do sjednocení Německa přibližně 700 hraných filmů, 2500 dokumentárních a krátkých filmů a 950 animovaných filmů,“ komentuje Klára Arpa z Goethe-Institutu: „Vybrali jsme pět z nich, které jsou nadčasové. Jedná se o sociálně kritické snímky či filmy, které otevírají na tehdejší dobu tabuizovaná témata, například otázku politicky nekorektních hudebních kapel či homosexuality,“ dodává Arpa. Kritika politického systému byla v NDR tabu. Témata jako nedostatek bytů, nezaměstnanost, kriminalita nebo mládež orientovaná na západní hudební scénu v socialistickém státě z oficiálního hlediska neexistovala. Právě tato témata se však mnozí tvůrci DEFA snažili ve svých hraných a dokumentárních filmech zpracovat, i když museli počítat s následky, mezi něž patřily problémy s dokončováním snímků nebo omezené možnosti jejich uvedení. Dnes jsou tyto filmy důležitými dokumenty doby a umožňují nám nahlédnout do života v bývalé NDR.

Do 31. ledna mají nejen čeští diváci možnost zdarma zhlédnout například legendární film Coming Out. Ten se jako první a jediný celovečerní film v NDR otevřeně zabývá tématem homosexuality, když vypráví příběh mladého učitele Philippa, který se musí rozhodnout mezi životem s těhotnou partnerkou nebo láskou ke svému příteli Matthiasovi. Premiéra filmu 9. listopadu 1989 ve Východním Berlíně se setkala s tak živým zájmem, že se ten večer musely konat dvě projekce. Coming Out by se stal senzací, kdyby ho nezastínila jiná událost: návštěvníci kina se během promítání dozvěděli, že byly právě otevřeny hraniční přechody na Západ...

Info

Goethe on Demand
web platformy

foto © DEFA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

něco něco představí nového bubeníka

redakce 10.08.2022

„Koncerty, které si sami pořádáme, pro nás mají speciální atmosféru a večer má pak trošku spiklenecké kouzlo," říkají něco něco před hraním v Café V lese.

Bottled Fish a Visiteur míří do Café V lese

redakce 09.08.2022

Visiteur, duo ze Stockholmu, které nedávno vydalo debut Arrival, se vyznačuje neodolatelně energetickými show.

Nová koncertní série: Hudební Vzlet

redakce 08.08.2022

Nově přináší Vzlet také nadžánrovou dramaturgickou linku současné hudby, jejíž letní prolog zahájí právě Vladivojna La Chia a David Pomahač.

Selah Sue zahraje v Praze rovnou dvakrát

redakce 08.08.2022

Na nové desce Selah Sue poprvé podrobně prozkoumává vlastní slabiny i silné stránky, nechává je, ať se střetávají a soupeří o pozornost.

Palaye Royale se vrací v doprovodu bbno$

redakce 07.08.2022

Palaye Royale se po úspěšném březnovém koncertě vrací do pražské Malé sportovní haly.

Inspiral Garden: městský festival v Plzni

redakce 05.08.2022

Každý den festivalu je zakončen tzv. silent nights, kdy se hudební produkce přesune z reproduktorů do sluchátek.

Rachot v sprnu: Zea, Isaiah Collier & The Chosen Few, Lee Ranaldo a další

redakce 05.08.2022

Isaiah Collier je hudebník, který je pevně ukotven v odkazu jazzových velikánů, ale jeho hudba míří jako stroj času do budoucnosti.

Rodina a přátelé DJe Loutky pořádají dražbu jeho vinylů

redakce 03.08.2022

Výtěžek ze své vinylové sbírky chtěl poslat na dětskou onkologii. DJovo přání nyní plní rodina a přátelé.

Josefina Dusk a Dmitrievna křtí

redakce 03.08.2022

V Bike_Jesus představí Josefina Dusk své druhé EP Šklabuník (my jellyfish). Dmitrievna debutové album Parazit.

50 Cent po dvanácti letech v Praze

redakce 03.08.2022

50 Cent ani po letech od přelomového alba nepřestává dominovat nejvyšším příčkám světových hitparád a na kontě má nespočet megahitů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace