Zprávy / Pozvánky

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

redakce | Zprávy / Pozvánky | 15.01.2022

U příležitosti 75. výročí založení společnosti Deutsche Film AG (DEFA) získal Goethe-Institut celosvětová práva na online uvedení pěti výrazných snímků východoněmecké produkce. Jedná se o legendární, s ohledem na dobu a režim progresivní a sociálně kritické snímky. Diváci se s nimi mohou zdarma seznámit do 31. ledna prostřednictvím platformy Goethe on Demand.

„Společnost Deutsche Film AG (DEFA) vyprodukovala od svého založení do sjednocení Německa přibližně 700 hraných filmů, 2500 dokumentárních a krátkých filmů a 950 animovaných filmů,“ komentuje Klára Arpa z Goethe-Institutu: „Vybrali jsme pět z nich, které jsou nadčasové. Jedná se o sociálně kritické snímky či filmy, které otevírají na tehdejší dobu tabuizovaná témata, například otázku politicky nekorektních hudebních kapel či homosexuality,“ dodává Arpa. Kritika politického systému byla v NDR tabu. Témata jako nedostatek bytů, nezaměstnanost, kriminalita nebo mládež orientovaná na západní hudební scénu v socialistickém státě z oficiálního hlediska neexistovala. Právě tato témata se však mnozí tvůrci DEFA snažili ve svých hraných a dokumentárních filmech zpracovat, i když museli počítat s následky, mezi něž patřily problémy s dokončováním snímků nebo omezené možnosti jejich uvedení. Dnes jsou tyto filmy důležitými dokumenty doby a umožňují nám nahlédnout do života v bývalé NDR.

Do 31. ledna mají nejen čeští diváci možnost zdarma zhlédnout například legendární film Coming Out. Ten se jako první a jediný celovečerní film v NDR otevřeně zabývá tématem homosexuality, když vypráví příběh mladého učitele Philippa, který se musí rozhodnout mezi životem s těhotnou partnerkou nebo láskou ke svému příteli Matthiasovi. Premiéra filmu 9. listopadu 1989 ve Východním Berlíně se setkala s tak živým zájmem, že se ten večer musely konat dvě projekce. Coming Out by se stal senzací, kdyby ho nezastínila jiná událost: návštěvníci kina se během promítání dozvěděli, že byly právě otevřeny hraniční přechody na Západ...

Info

Goethe on Demand
web platformy

foto © DEFA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Proběhne klubová noc Prahy 6

redakce 19.01.2022

Během jednoho večera se promění sály jednotlivých klubů na různé žánrově rozdílné scény podle toho, co jim je dramaturgicky nejbližší.

Hackedepicciotto vystoupí v Kaštanu

redakce 17.01.2022

Jen pár dní dělí od přesně dvouleté pauzy, po které se do Prahy vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto.

Do kin vstupuje film Hranice odvahy

redakce 16.01.2022

Děti se vydávají hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde budou všichni v bezpečí.

Stone Smoker letos poprvé i v zimě

redakce 14.01.2022

V Crossu vystoupí například Acid Row, Blue Chesterfield, Fialový Samet nebo Koonda Holaa Baro Chandel, kteří se po letech sejdou exkluzivně pouze pro tuto akci.

Jan Michoin s The Sound of Biblical Violence a Motherfucifer v Kaštanu

redakce 14.01.2022

Dvě knihovnice z podzemí tak hlubokého, že na povrchu slyšíš jen šumět trávu, zatímco dole pukají zlaté žíly.

Kashmir 941 s Empty Hall of Fame na Sedmičce

redakce 12.01.2022

Mocná valivá síla hard corového soukolí, promazaná metalem a hnaná mantrou. Since 1993.

A2 s Jednotou uvedou Lorenza Abattoira a Mariu Komarovou

redakce 11.01.2022

Zdánlivá primitivita a repetitivnost soundscapu přenáší posluchače do světa mentolových bzučáků, jednookých sirén, citronových pulců, zázvorových tygrů, plastových brouků...

Sérii Tvůrčích intervencí v HaDivadle

redakce 10.01.2022

Řada inscenací na repertoáru studiové scény v Alfa pasáži se dočká v následujících měsících dalších uměleckých zásahů či doprovodných programů.

C’mon C’mon vstoupí do kin

redakce 08.01.2022

Dospívající dostali prostor říct, jak si představují buducnost. Jak bude vypadat příroda? Jak se změní město? Co vám zůstane a na co zapomenete?

V Underdogs' zahrají Vlněna, Císařpancíř a Fetch!

redakce 07.01.2022

Naživo nedostižitelná exploze chytlavého looserství, co pohladí po bolavé duši.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace