Články / Sloupky/Blogy

guilty measure: Vanila Ice

guilty measure: Vanila Ice

Jakub Šíma | Články / Sloupky/Blogy | 02.02.2014

Vanilla Ice je průkopníkem v oblasti, kde by si to přál jen málokdo. Je jedním z prvních rapperů, který zaznamenal masivní mainstreamový úspěch a stal se, společně s MC Hammerem, první rychlokvaškou scény. Propadliště dějin již nenávratně strávilo skutečnost, že reedice debutu Hooked pod názvem To the Extreme se prodalo dnes těžko uvěřitelných patnáct milionů kopií. To z něj dělá nejprodávanější hiphopovou nahrávku všech dob. A tak to již nejspíše zůstane. Ironií osudu je, že největší hit Ice Ice Baby, který má vše na svědomí, byl původně umístěn na b-straně singlu Play That Funky Music, který byl propadákem. Pozornosti se dočkal jen náhodou, když se lokální DJ rozhodl tohle béčko zahrát – a skladba měla takovou odezvu, že posluchači začali volat do rádia a prosili o zahrání Ice Ice Baby. Fenomén Vanilla Ice byl zrozen.

Drop that zero and give it to the hero!

Přitom o možnosti, že by jej hudba živila, dlouho nemohl ani snít. Po vyhazovu ze školy v osmnácti se živil mytím aut a vystupováním v místním nočním klubu. K tomu jméno Robert van Winkle, texaský původ a bělošský obličej, jak vystřižený z reklamy na ústní vodu. Nic, co by na přelomu osmdesátek a devadesátek mohlo nasvědčovat zrodu nejprodávanějšího alba hiphopové historie. Ale vše bylo jinak a Vanilla Ice se rychle stal symbolem úspěchu. Ten vyvolal obligátní spirálu večírků, drog a žen, nevyhnul se ani několikaměsíčnímu vztahu s Madonnou. Poté přišla hudební pauza, kdy se věnoval motocrossu, který mu byl nejspíše v mnoha ohledech bližší. Když se v roce 1994 vrátil, místo fešáckého obličeje nastoupil dreadatý a drogami proháněný psychopat. Při jedné příhodě se významně přiblížil smrti předávkováním a zachránila jej jen duchaplná reakce kamaráda. Tady mohl jeho příběh klidně skončit. Ale neskončil.

Se slávou a typickým úsměvem měl také herecké ambice. Jediným snímkem, kde ztvárnil hlavní roli, je nakonec pouze Cool as Ice – film ušitý na míru, těžící z image neodolatelného svůdníka hýřícího vtipem a energií. Hodina a půl osmdesátkových klišé stála daleko za hranicí stupidity a Zlatá malina jej neminula. Po dalších neúspěších zakotvil v reality show a jeho aktuální pořad se jmenuje Vanilla Ice Goes Amish. To už se ježí chlupy i otrlému sběrateli bizarností. A jak vlastně zní jeho hudba? Průměrný rap, jednoduché rýmy a popěvky, osmdesátkový zvuk a hromada až příliš osvědčených samplů. Vanilla Ice skončil jako otrok stylu, který nejspíš ani nebyl jeho. A tak mi vysvětlete, proč se při prvních tónech Ice Ice Baby všichni hrnou na taneční parket, jako by to byla poslední píseň, kterou v životě uslyší?

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek 25.03.2021

Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost, ano… O Haně Hegerové, Danu Sartainovi i Radiu 1.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Šejkr #48: Co je to vlastně to rádio?

Michal Pařízek 10.03.2021

Noční telefonáty moderátorům jsem si pak vybavil, když o podobných zkušenostech plamenně vyprávěla Apačka, která si díky svému unikátnímu tempu vybrala pro pořad Moonshine právě noční směnu.

Nick Cave a Warren Ellis o zmaru a odchodech

Veronika Mrázková 03.03.2021

Z desky ční fatalismus i sentiment. Koneckonců, výmluvné jsou už názvy skladeb: Hand of God, Old Times, Lavenders Field, Balcony Man.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace