Zprávy / Pozvánky

HaDivadlo: Požár v šťastném Rakousku adaptuje best-seller

HaDivadlo: Požár v šťastném Rakousku adaptuje best-seller

redakce | Zprávy / Pozvánky | 16.02.2023

Třetí premiérou HaDivadla v rámci 48. sezony s titulem Blízkost bude autorská adaptace magického románu Felix Austria (2014) oceňované ukrajinské autorky Sofije Andruchovyč. Premiéra inscenace Požár v šťastném Rakousku se uskuteční v pátek 24. února 2023.

Děj románu se odehrává na přelomu 19. a 20. století v srdci rakousko-uherského Haliče a sleduje vývoj vztahu mezi dvěma ženami, bohatou dědičkou Adelou a její ukrajinskou služebnou. Příběh s alegorickými prvky přitom vypovídá o předtuše budoucí podoby Evropy. Román Felix Austria patří mezi nejvýznamnější literární počiny ukrajinské autorky Sofije Andruchovyč. Její nevšední postavy ožijí na prknech HaDivadla, scény Centra experimentálního divadla sídlící v brněnské Alfa pasáži. Volná adaptace Eduarda Kudláče a autorky Ivy Klestilové, která je zároveň bývalou členkou hereckého souboru HaDivadla, je založena na překladu Petra Ch. Kaliny.

Autorka románové předlohy Sofija Andruchovyč bude hostkou HaDivadla v neděli 26. března 2023. Od 16:00 ve foyer divadla proběhne setkání s jejím příspěvkem na téma ukrajinské literatury a současné pozice ukrajinských spisovatelů za válečné situace. Následovat bude představení Požáru v šťastném Rakousku s dřívějším začátkem od 17:30, po němž proběhne moderovaná beseda s Andruchovyč společně s tvůrci inscenace. Pro inscenaci Požár v šťastném Rakousku vytvořila scénu a kostýmy Eva Kudláčová Rácová, která v minulosti spolupracovala například s Národním divadlem v Praze či Slovenským národním divadlem a působí rovněž jako výtvarnice pro film a televizi. Dalším významným spolupracovníkem na této inscenaci je Peter Machajdík, mezinárodně oceňovaný hudební skladatel a pedagog. Věnuje se experimentální a multimediální tvorbě a skládá pro klasický orchestr, film i jevištní projekty.

Inscenace Požár v šťastném Rakousku je první spoluprací mezi HaDivadlem a režisérem Eduardem Kudláčem. Čeští diváci přitom tohoto významného divadelního experimentátora, dramatika a fotografa mohou znát z jeho domovské scény Mestské divadlo Žilina, které nedávno v HaDivadle hostovalo s inscenací Niekto príde.

Info

HaDivadlo
web divadla

foto © Terezie Fojtová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rachot předvánoční s The Necks nebo The Spermbankers

redakce 01.12.2023

Trio The Necks natočilo sedmnáct alb a má pověst té nejlepší z kultovních, stylově nezařaditelných kapel.

Darkfolková A.A. Williams v Kasárnách Karlín

redakce 30.11.2023

Klasicky vzdělaná multiinstrumentalistka, v jejíž písních se snoubí folk, metal, postrok i klasika.

Prosinec v Punctu

redakce 30.11.2023

Dojde na klasicky velkolepý DIY festival, kultovní postavu minimalistické klasiky i komunitní akce.

Akce plug-in & trigger change

redakce 30.11.2023

Co to vlastně je hudební scéna, co ji tvoří a ovlivňuje? V jakém nastavení by se nám lépe tvořilo i žilo?

GMU slaví sedmdesátku

redakce 30.11.2023

U příležitosti 70. výročí od založení galerie proběhnou tři komentované prohlídky. Vstup bude po celý den zdarma do všech stálých expozic a výstav.

Min Tanaka přijíždí do Archy

redakce 29.11.2023

Slavný japonský tanečník, choreograf a herec Min Tanaka provází Archu po celou dobu její existence.

Slast v Paláci Akropolis

redakce 28.11.2023

Joshek nabídne projížďku z veselého elektro vrzání přes house music až do moderního techno bzučáku.

Sasha Velour a Declan McKenna v Praze

redakce 26.11.2023

Genderfluidní drag umělkyně předvede devadesátiminutový spektákl přesahující žánry a styly.

Jednota last minute show: Man on Man

redakce 24.11.2023

Man on Man jsou Roddy Bottum a Joey Holman. Roddyho znáte z Faith No More, byl jedním z prvních muzikantů na kytarové scéně, který se nebál vyoutovat.

Floex Ensemble na Moderně

redakce 24.11.2023

Hudební cyklus kulturní platformy GOODGOOD představuje lokální hudební skladatele a skladatele moderní a neoklasické hudby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace