Zprávy / Pozvánky

HaDivadlo se ve své 47. sezoně ptá: Jak tvořit šťastně?

HaDivadlo se ve své 47. sezoně ptá: Jak tvořit šťastně?

redakce | Zprávy / Pozvánky | 13.10.2021

Brněnské HaDivadlo, scéna Centra experimentálního divadla, se v aktuální postpandemické 47. sezoně věnuje fenoménu Nerůstu. Během podzimu proběhnou tři premiéry inscenací připravovaných v čase uzávěr a karantén. Od nového roku se divadelníci rozhodli nové inscenace nepřidávat, ale pracovat s tím, co už mají k dispozici – pomocí tvůrčích intervencí do existujícího repertoáru. Tímto krokem, péčí o stávající a prohlubováním doprovodných programů, HaDivadlo naznačuje možnosti fungování kulturní instituce budoucnosti.

Nová 47. sezona HaDivadla nese titul Nerůst. K celoročnímu promýšlení a experimentování tak otevírá téma, které se zvlášť po pandemickém zastavení nejen v kulturním provozu objevuje ve společenské diskuzi stále častěji. Nerůstová teorie, již podporuje řada ekonomů i environmentální experti, se v základních pojmech týká vzájemné péče, úspornosti, ekologizace a radosti (z tvorby) – a namísto tlaku na kvantitu a produktivitu si váží kvality a udržitelnosti. Speciální 47. sezona bude zájem o tvorbu doprovodných programů a unikátních situací prohlubovat a základem se stane série tzv. tvůrčích intervencí do stávajícího repertoáru.

Pro tvorbu událostí, které budou mít např. formu přepracovaných repríz, doprovodných tvůrčích dílen, vědeckých konferencí, meditací či procházek po krajině, byli znovu pozváni režiséři původních inscenací. Jiří Havelka, Miroslav Bambušek či Kamila Polívková budou pracovat se svými oceňovanými inscenacemi Indián v ohrožení, Woyzeck, Macocha či Prezidentky jako zdrojem stále jedinečných inspirací a konstelací, některé z titulů se stanou základem pro happeningovou verzi či výstavu nebo koncert. K celosouborovým inscenacím Náměsíčníci (imitace a tušení), Strýček Váňa nebo ’68 navrhli koncepty událostí přímo herci a další členové souboru HaDivadla. Ke kmenovému dramaturgovi Matěji Nytrovi do kolektivu HaDivadla nově přibyla Anna Prstková, dramaturgyně dokončující studium Katedry alternativního a loutkového divadla na DAMU.

Info

HaDivadlo
web divadla

foto © se svolením HaDivadla

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dirty Old Dogs pokřtí album

redakce 27.10.2021

Ústřednímu tématu koncepčního alba o očistě ohněm a zániku zůstává kapela věrná i při produkci koncertu. Křest u bývalé šibenice v areálu pevnosti Fort Galgenberg.

Nichi Mlebom, OvO a další v Underdogs'

redakce 26.10.2021

Julian Werl aka Nichi Mlebom je rakouský multiinstrumentalista, producent a písničkář, který našel druhý domov na brněnské alternativní scéně.

První narozeniny kolektivu Ciocia Czesia

redakce 25.10.2021

Peníze vybrané na této benefiční akci budou použity na podporu osob v tíživé finanční situaci, které jsou nuceny přijet do České republiky na interrupci.

Label Xion zve do Puncta

redakce 25.10.2021

V Puncte bude Hydropsyche doprevádzaný vizuálom od Petry Hermanovej, ktorá využíva kombináciu ručne kreslenej a digitálnej animácie.

Hudebně-diskuzní Hluk #2

redakce 22.10.2021

Druhý poslechově-diskusní večer Hluk chystá live sety Stanislava Abraháma, mʊdʌki a Simona Whethama.

Kopřivnický koncertní trojboj

redakce 21.10.2021

Kopřivnický koncertní trojboj představí tři místní kapely, které v posledních dvou letech díky covidu doma nekoncertovali.

JAF 34 vydává klip a pokřtí desku

redakce 19.10.2021

Křest alba Empty znamená i jeho první a poslední živé provedení. Ve Fuchsu2 vystoupí i mnoho dalších umělců a skupin.

Joseph Nechvatal představí v Brně svou tvorbu

redakce 19.10.2021

Prezentace autora pro Vašulka Kitchen Brno je nazvaná podle poslední umělcovy knihy Immersion Into Noise.

The Crimson Marathon v Brně i v Praze

redakce 19.10.2021

V průběhu večera se představí jednotliví členové King Crimson, a to jak v hudbě této skupiny, tak i se svými vlastními projekty.

Old Time Relijun dorazí na Sedmičku

redakce 18.10.2021

Zvuk OTR postavený na výrazné rytmice a zběsilých pěveckých vstupech jejich frontmana se ale podepsal i do výrazu generačně mladších postpunkových kapel.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace