Články / Recenze

Happy birthday na rozcestí hodnot (Sofa Surfers)

Happy birthday na rozcestí hodnot (Sofa Surfers)

prof. Neutrino | Články / Recenze | 13.02.2018

Multimediální rozvědka Sofa Surfers, dlouholetá jednička rakouské alternativní scény, loni oslavila své dvacetiny a album, které si nadělila, není tak úplně nové, jak by se mohlo zdát. Jsou na něm vedle pěti nových skladeb taktéž čtyři reworky časem prověřených klasik.

Ovšem Sofas mohou s klidným svědomím bilancovat. Za svou hudební kariéru nenahráli žádné vyloženě špatné album, většina jich byla dokonce nadprůměrných. Od psychedelicko-dubových experimentů na deskách Transit (1997) a Cargo (1999) přes downtempové období Encounters (2002) až po žánrově přelomové eponymní Sofa Surfers (2005), kdy se i na další dvě nahrávky (Blindside, Subliminal) překvapivě ponořili do postrockových vod. Návrat k electro postupům přišel až s eklektickou sbírkou Scrambles, Anthems And Odysseys (2015), která opět zamíchala kartami a dokázala, že Sofas jsou stále ve hře.


Na novince nazvané 20 opět nalezneme surogát taneční elektroniky a postrockovou energii se stopovými prvky dubu či soulu. Jejich producentský minimalismus je jako vždy vypointován až ke strojové dokonalosti oživlých humanoidů, aniž by šlo o chladnou vypočítavost. Desku oživují i hostovačky. Jednou z nich je zřejmě jejich nejpůsobivější skladba vůbec See the Lights, v níž zpívá Junior Delgado, za vypíchnutí stojí i dystopický track Elusive Script, ve kterém jim vypomohli renomovaní alt hip hopeři Dälek. V pilotní Wraped si zase po letech přizvali amerického rappera Odateeeho, s nímž kdysi vyprodukovali další klíčový hit 21st Century Army.

Díky dnes již kmenovému vokalistovi a tanečníkovi Manimu Obeyemu obsahuje jejich hudba stopy emocionálních exkurzů do temnějších vrstev psychiky. A neveselé texty pak korespondují se současným stavem společnosti, ocitající se na rozcestí hodnot a možného střetu civilizací. Ale, jak se říká, dokud se hraje, ještě se neumřelo. Happy birthday to them.

Info

Sofa Surfers – 20 (Monoscope Productions, 2017)
www.sofasurfers.info

Živě: Sofa Surfers (at)
3. 3. 2018 Cross, Praha
fb událost

4. 3. 2018 Fléda, Brno
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Divé vtáky so slzami na výšivkách (Edúv syn)

Kristína Valachová 28.09.2020

Po lyrickom úvode sa ťaživá atmosféra piesne Nekonečný príbeh stáva až morbídnou... Po tohtoročnom EP I. vzniklo v júni ďalšie s názvom Plakala.

Jízda kolem slunného pobřeží (Disheveled Cuss)

Ondřej Rudel 25.09.2020

Kytarista a pedálový kouzelník ze skupiny Tera Melos Nick Reinhart vyměnil složité a někdy až chaoticky znějící rytmy math rocku za grunge a power pop.

Snový trip Coals

Vojtěch Rakouš 22.09.2020

Docusoap imponuje atmosférou srovnatelnou s Beach House, ale progresivnější produkcí dělá z Coals osobité představitele současné indiepopové scény.

Sofistikovaný meditačný mood (Owen Pallett)

Matej Kráľ 18.09.2020

Ostrov je pre Palletta samota aj prázdnota, na ktorú vôbec netreba nahliadať výhradne negatívne. Objavujú sa v nej totiž obligátne úlomky svetla.

Omamnými bylinkami vyvoněná potní chýše (Fadex)

Vadim Petrov 16.09.2020

Fadex se dlouho utápěl v různých podobách dubstepu – pomalém, rychlém, smutném, veselém, sám poznal, že už stačilo.

Věčně pomíjivé pocity (Aiko)

Michaela Šedinová 14.09.2020

Album spojuje příjemné stránky popu s upřímnými texty, které odkrývají často bolestivé hledání sebe sama i k ostatním bytostem.

Pokoj na celé léto (Pottery)

Štěpán Sukdol 02.09.2020

Žánrově Pottery originálně přistupují k postpunku a art popu, nebojí se ale zapracovat i další stylotvorné prvky, například funky a groovy basové party.

Konců se nebojme, naopak je vítejme (Protomartyr)

Max Friedrich 31.08.2020

Ultimate Success Today je ucelené dílo, které demonstruje konečnost jako takovou, ať už je to, jak říká Casey, život kapely nebo život soukromý.

Izolace i nekonečná samota (Fur)

Ondřej Rudel 28.08.2020

Facing Home Mixtape obsahuje sedm skladeb připomínajících nostalgické melodie The Beatles, The Beach Boys a The Monkees.

Fantazijné podoby budúcnosti (Deerhoof)

Richard Michalik 24.08.2020

Motív apokalypsy zvukovo definuje roztržitosť jednotlivých skladieb. Deerhoof sa príliš neohliada za melódiou alebo harmóniou.