Články / Sloupky/Blogy

Hash & Tag: Haxanschuss

Hash & Tag: Haxanschuss

loomerar | Články / Sloupky/Blogy | 18.11.2013

# gold panda, haxan cloak

Kvůli přípravě kvazikademické výstavky jsem v posledním týdnu dumal nad „binárními protiklady“ v dějinách umění a jak je tahle kategorizace zakořeněná jako překvapivě nízkoprahové nahlížení i na nejsoučasnější věci. Sled gigů minulý pražský víkend, („prodloužený pražský víkend“ podle vzoru „klubová sezóna“) byl v tomhle směru taky vděčný. "Death represents moving away from earth. When I think of sounds that represent the earth, I think about acoustic instruments and field recordings-- so I went with the opposite of that." Aka DJ Neo na Haxan Cloak v Lucerna Music Baru. Ode zdi proti zdi.

Ještě předtím v pátek The Field v Radost FX ukázal, co je to autorský live DJ set ve smyslu kontrolovaného press-play a šlápnutí do BPM i za ne úplného využití apparatu klubu, „kde natáčela klip Rihanna“, tapety vydržely. Huerco S (live) @ Café Neustadt o den později nebyl live, přivezl „len tie najlepšie dosky“, což žel ne vždy znamenalo ty nejrovnější a byl tím inkorporován do City Surfer. To Gold Panda byl přijat překvapivě vyprodanou MeetFactory. Indikátor, že kdo má ze soundcloudu udělanou výstavku obrázků, je velký, potvrdil platnost. Škoda že se u něj kontraindikovaly ty věci, které se nečekaně vyjevily právě v oněch binárních opozicích. 808/jůkej bejs beaty totiž občas navodily řádně based rozpoložení, ale soustředěnému běhu pořád strkaly klacky do špic opulentní prosluněné samply, propojené s tím, co MeetFactory nazvala „speciální audiovizuální show“, což i v tomto případě znamenalo moc mastnou a slanou duhovou projekci. Tolik telegraficky.

Crr, zvoní telefon, volá mi Neo. Telepaticky. Kdysi „DJ zlaté pražské mládeže“ (via F:lter), dnes muž v davu solitérů, se kterýma zřejmě nikdo nechtěl jít na tak úchylnou věc. Pro Haxan Cloak byl v LMB připraven stejný pódiový setup, jaký tu je odnepaměti pro roedeeresque věci, tedy předsunutá stage. V pondělí nebylo frontmana, který by na něm prostocvičil, ale nakonec se ukázalo, že „Haxanovy“ světla nejsou standardně doplňkové, nebo přímo upozaděné, a v přesně dávkovaném štychování do země i do předních řad (žádné zadní nebyly) jim byla ona Vorbühne malá. Stage jinak zaplňoval jen kulich, kérky, fousy nedotčené movemberem a triko Demdike Stare. Právě takovým upozorněním na Modernlove exponenty Bobby Krlic vytáhnul na světlo rozumu jiné vykopávky a smyčky, než se ukazuje na obalu desky Excavation. Přestože lineárně přehraná, nedala se nakonec lapit do nově nasvětlených žánrových a labelových kategorií. Ty rozbujelé kulturní vykopávky se natolik rozrostly, že bylo možné zachytit jenom záblesky na oznámené cestě „očistcem“ a pak už přijímat palbu asociací. „Už vím, proč vydává na Tri Angle records“ přerývané subbassem stejně hybným jako stoickým, když byla exhumována první půlka desky. „To si nechám zahrát na pohřbu,“ když se ke konci rozkvílely syntezátory. Zůstaly viset ve vzduchu a jako by už navždy bylo těžké chytit se odkazů do minulosti nebo dnešních beatových sítí. Po pondělku už pro mě Badness Dub není název tracku Kinga Tubbyho, stejně tak Blackest ever black je odteď přeškrtáno v současném hudebním Slovníku základních pojmů. Haxanschuss.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Elevate Festival 2020

waghiss666 21.02.2020

Kam první březnový týden? Pobyt ve Štýrském Hradci stojí za zvážení, obzvlášť když se pod tematickou střechou Human Nature sešla tak zajímavá jména, jaká představujeme v následující selekci.

Kam na rajz s Tomášem Pokorným

redakce 19.02.2020

Tomáš Pokorný informuje svět o všem dobrém, co se děje (nejen) v Brně. A zve na akce ze své stáje, i na akce venku.

Kam na rajz s Vaškem Kokešem

redakce 10.02.2020

Směska country a rapu, třídenní párty, tajemná kapela z Chicaga, Fly Pan Am nebo Ars Electronica, to doporučuje Vašek Kokeš.

MoMENTálně vyřešeno aneb to nejlepší z MENTu 2020

redakce 09.02.2020

Lublaňský MENT, jeden z nejzajímavějších a nejvybranějších showcasů v Evropě, má za sebou další povedený ročník a zase to bylo nejlepší.

CTM 2020: Reverzní kolonialismus

Jan Starý 06.02.2020

Padá pevnost Evropa, něco si přej. Letošní ročník CTM ovládly nezápadní projekty.

Kam na rajz s Trochtýnou

redakce 05.02.2020

Která nejlepší kapela na světě bude mít brzy koncert v Praze? Kam na rajz radí Trochtýna Kristová.

To nejlepší z CTM 2020: Hudba, pivo, instalace

redakce 03.02.2020

Na CTM se nevyplatí jezdit na hvězdy – ano, jsou tu, ale daleko důležitější než výběr z výročních žebříčků jsou neokoukaná jména, která dostávají rovnocenný prostor.

Preview: Ment 2020

Aneta Martínková 03.02.2020

V programu slovinského Mentu najdete chuťovky od belgické rapperky s kapverdskými kořeny po baskického hráče na akordeon. Ruský blok?

Šejkr #45: Srdečné pozdravy z Istanbulu

Michal Pařízek 02.02.2020

Už strašně dlouho se chci podívat do Istanbulu. Nepamatuji si, kdy to přesně začalo, možná jsou na vině knihy série Ve stínu pádišáha, možná bondovka Srdečné pozdravy z Ruska...

Filmové žebříčky Full Moonu: videoklip/soundtrack/mem roku 2019

redakce 28.01.2020

Včera jsme se podívali na nejlepší filmy a seriály, dnes si projdeme videoklipy, soundtracky a ty nejvtipnější memy.