Články / Sloupky/Blogy

Hash & Tag: James Ferraro

Hash & Tag: James Ferraro

loomerar | Články / Sloupky/Blogy | 06.11.2013

# James Ferraro

Finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého Richard Nikl je prý „představitelem vysoce módní vlny post-internetu a post-pop artu“. Rozpor mezi adorováním a ironizací konzumního spektáklu – pijoanovsky zakořeněný výklad východisek šedesátkového pop artu bývá v současnosti vztahován i na vizuální post-internetové umění, a zároveň na hudbu, přijímanou častou jako jeho odraz, tj. žánr „vaporwave“. Jeho vznik se dá „datovat“, a když si ponecháme tuhle pokrokářskou představivost, stane před námi i nositel pixelového věnce z bobkového listu. Vztah učitel-žák totiž takto nastolil James Ferraro deskou Far Side Virtual . Mocenskou pozici krále vaporvawu si vysloužil precizní muzakovou 90’s symfonií se syžetem o proplouvání checkpointy korporátně označkovaného světa skrz nezbytný prostetický prostředek - dotykový displej. Pro Ferrara to byl vrchol rázného přechodu od lo-fi k HD, mnoho lidí na něj podle jeho slov zanevřelo, jiní (jako hodně z těch soundcloudových vaporwave producentů) to celé brali jako vtip. Microsoft Sam a zvukové banky jsou ale stejně divně podvratné jako kdysi surfový noise a záhrobní kazetový hlas zpoza zrnící obrazovky. Supermarketové hymny navíc už Ferraro opustil a za nástroj společenské kritiky přijal aktuální 808 árenbí, tedy to „paranoidní a klaustrofobické“ (přívlastky stejně vděčné a přilnavé jako ono obecné pojímání pop artu).

Letošní mixtapes Cold a NYC, Hell 3:00AM mají tak zamlžený, nestálý a přitom bezvýchodně zacyklený zvuk, že po odklonění na oslí můstek připomenou mytický tvůrčí postup vyhození analogové ekvipáže na mráz, jak jej popisuje Rod Modell aka Deepchord/Echospace. James Ferraro jako by předhazoval do setmělých ulic Google Streetview svůj tablet se zapnutým Abletonem. Vokály znějí jako městské terénní nahrávky guerilla karaoke. Než se James Blake stal ověnčeným Jamesem Bluntem, byl za poslední desku z různých stran oceňován i zatracován, že v zástupu autotuned vokálů dává na odiv svůj „soulový“ hlas. Ferraro své tweetové sonety mečí tak, že přepálený autotune efekt imituje vlastním hlasem. Bitch please, jak se na internetech říkalo v době vydání Far Side Virtual.

Richard Nikl „mimo jiné“ vystavil chinverse vyplněné umělým pižmem univerzálního člověka. James Ferraro se Seanem Bowiem (TEAMS) vydali mixtape Silica Gel. A kdyby prý vyšlo Far Side Virtual vol. 2, mělo by vibe vůně auta čerstvě zrozeného z montážní linky. „Burned alive in an Ed Hardy hoodie.“ „Nestle CEO: Water Is Not A Human Right, Should Be Privatized.“ „Sucking your blood out of your neck while wearing Fendi sunglasses.“ Poznejte, co není tweet Jamese Ferrara aka LIL_ICEBUNNY.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.

Šejkr na doma: Nedělní kino

Michal Pařízek 26.04.2020

Dnes to trochu odlehčíme filmovými tipy. Máme neděli a lenošení u obrazovky se prostě nabízí.

Šejkr na doma: „Now here's a little story, I've got to tell...“

Michal Pařízek 25.04.2020

Bylo to 23. února roku 1995. Polovina devadesátých let nebylo moje úplně nejlepší období, moc jsem toho nedělal a to, co jsem dělal, mě moc nebavilo.