Články / Sloupky/Blogy

Hash & Tag: James Ferraro

Hash & Tag: James Ferraro

loomerar | Články / Sloupky/Blogy | 06.11.2013

# James Ferraro

Finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého Richard Nikl je prý „představitelem vysoce módní vlny post-internetu a post-pop artu“. Rozpor mezi adorováním a ironizací konzumního spektáklu – pijoanovsky zakořeněný výklad východisek šedesátkového pop artu bývá v současnosti vztahován i na vizuální post-internetové umění, a zároveň na hudbu, přijímanou častou jako jeho odraz, tj. žánr „vaporwave“. Jeho vznik se dá „datovat“, a když si ponecháme tuhle pokrokářskou představivost, stane před námi i nositel pixelového věnce z bobkového listu. Vztah učitel-žák totiž takto nastolil James Ferraro deskou Far Side Virtual . Mocenskou pozici krále vaporvawu si vysloužil precizní muzakovou 90’s symfonií se syžetem o proplouvání checkpointy korporátně označkovaného světa skrz nezbytný prostetický prostředek - dotykový displej. Pro Ferrara to byl vrchol rázného přechodu od lo-fi k HD, mnoho lidí na něj podle jeho slov zanevřelo, jiní (jako hodně z těch soundcloudových vaporwave producentů) to celé brali jako vtip. Microsoft Sam a zvukové banky jsou ale stejně divně podvratné jako kdysi surfový noise a záhrobní kazetový hlas zpoza zrnící obrazovky. Supermarketové hymny navíc už Ferraro opustil a za nástroj společenské kritiky přijal aktuální 808 árenbí, tedy to „paranoidní a klaustrofobické“ (přívlastky stejně vděčné a přilnavé jako ono obecné pojímání pop artu).

Letošní mixtapes Cold a NYC, Hell 3:00AM mají tak zamlžený, nestálý a přitom bezvýchodně zacyklený zvuk, že po odklonění na oslí můstek připomenou mytický tvůrčí postup vyhození analogové ekvipáže na mráz, jak jej popisuje Rod Modell aka Deepchord/Echospace. James Ferraro jako by předhazoval do setmělých ulic Google Streetview svůj tablet se zapnutým Abletonem. Vokály znějí jako městské terénní nahrávky guerilla karaoke. Než se James Blake stal ověnčeným Jamesem Bluntem, byl za poslední desku z různých stran oceňován i zatracován, že v zástupu autotuned vokálů dává na odiv svůj „soulový“ hlas. Ferraro své tweetové sonety mečí tak, že přepálený autotune efekt imituje vlastním hlasem. Bitch please, jak se na internetech říkalo v době vydání Far Side Virtual.

Richard Nikl „mimo jiné“ vystavil chinverse vyplněné umělým pižmem univerzálního člověka. James Ferraro se Seanem Bowiem (TEAMS) vydali mixtape Silica Gel. A kdyby prý vyšlo Far Side Virtual vol. 2, mělo by vibe vůně auta čerstvě zrozeného z montážní linky. „Burned alive in an Ed Hardy hoodie.“ „Nestle CEO: Water Is Not A Human Right, Should Be Privatized.“ „Sucking your blood out of your neck while wearing Fendi sunglasses.“ Poznejte, co není tweet Jamese Ferrara aka LIL_ICEBUNNY.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #43: „Ale dneska v noci, dneska budu pít šampaňské.“

redakce 19.09.2019

Výstava Roberta Franka Unseen byla jedním z důvodů výletu do Berlína, který se změnil v povinnost, když se minulý týden objevila zpráva, že jeden z nejvlivnějších fotografů zemřel.

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

redakce 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Mezi hvězdy letošního ročníku Pop-Kultur patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale nejen oni. Pár tipů pro vás.

Tasovská kúra aneb Top 5 Besedy u Bigbítu 2019

redakce 06.08.2019

Taky na které další přehlídce se sejde tolik jejich redaktorů a fotografů z celé republiky? Nejen je jsme oslovily s nejlepšími zážitky z letošního ročníku Besedy u Bigbítu.

Šejkr #42: Zvuk je nejlepší polštář

redakce 25.07.2019

Po cestě z Colours si v hlavě přehrávám skvělý koncert Shilpy Ray a vzpomínám si, jak právě Todd stál hrozně o to, aby před jejím prvním koncertem v Praze hráli…

Limity interpretace aneb reakce na článek o současných českých textech

redakce 25.07.2019

Full Moon publikoval rozsáhlý článek s názvem V zajetí lyrického věku aneb Současné české texty. Člen skupiny ROLE na něj reaguje.