Články / Offtopic / / Komix

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 05.07.2020

Letos je tomu deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem. Práce na něm také natáhly čekání na čtvrtý komiksový svazek Hilda a král hory.

Hilda je dívka žijící se svou maminkou, liškolouškem Větvíkem a dalšími tvory. Hlavu, kterou zdobí signifikantní modrá kštice, má plnou touhy po dobrodružství. Toho se jí dostává plnými hrstmi, když žije se svou maminkou na samotě v horách, které se jen hemží různými mýtickými bytostmi a hlavně trolly. Vývoj dalších událostí však donutí Hildu s matkou přestěhovat se do města Trolbergu, s nímž se hlavní hrdinka jen těžko smiřuje. Ale i nakonec v tomhle soužití nachází pozitiva. Získává nové, nejen lidské kamarády a uvědomí si, že příroda může být dostupná, i když člověk bydlí ve městě.

Jak se příběh Hildy vyvíjel, přidával Pearson další dějové vrstvy, díky čemuž jeho Hilda nepřešlapovala na místě. Přibyl osobní konflikt s její mámou, který jako by přineslo přestěhování do civilizace. Hilda nejprve utekla z domu, pak se vrátila, aby zjistila, že všechno už je jinak… V těchto místech končí třetí svazek Hilda a kamenný les. Jelikož se Hildina sláva mezi třetím a čtvrtým svazkem rozbujela do dalších uměleckých podob, zela mezi těmito knihami tříletá, nezvykle dlouhá pomlka.

Hilda a král hory je zatím nejtenčím svazkem z celé série, ale co do kvality tím nejlepším. Luke Pearson dokázal koncentrovaně odvyprávět mnohovrstevnatý příběh, na jehož povrchu je elementární vztah mezi matkou a dcerou, respektive láska, která zvládne jakékoliv nástrahy. Při hlubším ponoru je patrný autorův apel na sociální smír, který je zpodobněn jako svár mezi lidmi a trolly. Lidi v Trolbergu se před trolly žijícími na okolních kopcích chrání mohutnými hradbami, zvony a hlídkami, aniž by ve své pohodlnosti chtěli pochopit a vnímat, zda jsou pro ně ohrožením. Prostřednictvím Hildy pak nabízí možné řešení, které nemá formu revolučního řezu. Postavy nejsou černobílé, jejich motivace, která se z počátku může zdát kladná, se ve výsledu obrátí. Ale ani to nemusí platit vždycky, cesta k porozumění a soužití je totiž pro každého jinak dlouhá.

I přes vážnost hlavního motivu Pearson nevynechává jedinou možnost, aby zasadil do děje groteskní minihistorky rozkreslené a pointované na pár panelech. Tuto metodu používá od začátku a stále dokáže odlehčit sebezávažnější situaci. Zároveň ve výtvarném pojetí trollů ukazuje svou prostou linkou smutek a melancholii, která vychází z jejich osudů.

Info

Luke Pearson - Hilda 4: Hilda a král hory (Paseka, 2019)
web vydavatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Co jeho další dílo?

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 08.04.2020

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem.

Stvůry na Manhattanu (Doctor Strange: Tajná říše)

3DDI3 04.04.2020

Čvachtavá příšera připomínající žaludek nebo výstup z temné dimenze připomínající konečník? Vizuální stránka je nasáklá ponurou atmosférou.

Zatracený Batman... (Batman: Zatracení)

3DDI3 29.03.2020

Cesta do hlubin duše Temného rytíře se neobejde bez mystiky a podobenství.