Články / Offtopic / / Komix

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 05.07.2020

Letos je tomu deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem. Práce na něm také natáhly čekání na čtvrtý komiksový svazek Hilda a král hory.

Hilda je dívka žijící se svou maminkou, liškolouškem Větvíkem a dalšími tvory. Hlavu, kterou zdobí signifikantní modrá kštice, má plnou touhy po dobrodružství. Toho se jí dostává plnými hrstmi, když žije se svou maminkou na samotě v horách, které se jen hemží různými mýtickými bytostmi a hlavně trolly. Vývoj dalších událostí však donutí Hildu s matkou přestěhovat se do města Trolbergu, s nímž se hlavní hrdinka jen těžko smiřuje. Ale i nakonec v tomhle soužití nachází pozitiva. Získává nové, nejen lidské kamarády a uvědomí si, že příroda může být dostupná, i když člověk bydlí ve městě.

Jak se příběh Hildy vyvíjel, přidával Pearson další dějové vrstvy, díky čemuž jeho Hilda nepřešlapovala na místě. Přibyl osobní konflikt s její mámou, který jako by přineslo přestěhování do civilizace. Hilda nejprve utekla z domu, pak se vrátila, aby zjistila, že všechno už je jinak… V těchto místech končí třetí svazek Hilda a kamenný les. Jelikož se Hildina sláva mezi třetím a čtvrtým svazkem rozbujela do dalších uměleckých podob, zela mezi těmito knihami tříletá, nezvykle dlouhá pomlka.

Hilda a král hory je zatím nejtenčím svazkem z celé série, ale co do kvality tím nejlepším. Luke Pearson dokázal koncentrovaně odvyprávět mnohovrstevnatý příběh, na jehož povrchu je elementární vztah mezi matkou a dcerou, respektive láska, která zvládne jakékoliv nástrahy. Při hlubším ponoru je patrný autorův apel na sociální smír, který je zpodobněn jako svár mezi lidmi a trolly. Lidi v Trolbergu se před trolly žijícími na okolních kopcích chrání mohutnými hradbami, zvony a hlídkami, aniž by ve své pohodlnosti chtěli pochopit a vnímat, zda jsou pro ně ohrožením. Prostřednictvím Hildy pak nabízí možné řešení, které nemá formu revolučního řezu. Postavy nejsou černobílé, jejich motivace, která se z počátku může zdát kladná, se ve výsledu obrátí. Ale ani to nemusí platit vždycky, cesta k porozumění a soužití je totiž pro každého jinak dlouhá.

I přes vážnost hlavního motivu Pearson nevynechává jedinou možnost, aby zasadil do děje groteskní minihistorky rozkreslené a pointované na pár panelech. Tuto metodu používá od začátku a stále dokáže odlehčit sebezávažnější situaci. Zároveň ve výtvarném pojetí trollů ukazuje svou prostou linkou smutek a melancholii, která vychází z jejich osudů.

Info

Luke Pearson - Hilda 4: Hilda a král hory (Paseka, 2019)
web vydavatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červená karkulka na konci světa (Afterpunk)

3DDI3 29.04.2024

Afterpunk zatím působí jako představení interesantního světa, který si vyloženě říká o pokračování a možná i o mnohem více.

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace