Články / Reporty

Hledání černého diamantu (Colours of Ostrava 2022)

Hledání černého diamantu (Colours of Ostrava 2022)

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 14.07.2022

V rozhovorech pro velké deníky slibuje ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová nejlepší ročník v historii, já zatím nedokážu říct, jestli to tak bude. Ale už mnohokrát mi zachránily dobrý ročník malé scény. Můžeme?

Jdu už na SuRealistas ve čtyři. Představte si tři Argentice, pět Italů, perkuse, saxofon i trombón, spoustu cinkrlátek a kombinaci brazilské tropicalie s jižanskými rytmy v jednom. Tahle banda, to byla rozkošná volba, welcome drink s paraplíčkem a nefalšovanou příchutí léta. V rozhovoru pro Ostravan.cz popsal zpěvák, kytarista a ukulelista Jeremías Cornejo svůj hudební obřad následovně: „Snažíme se zahnat starosti a prostoru, kde hrajeme, se snažíme dát pozitivní vibrace a předat mu určité poselství. Zkrátka chceme změnit energii místa.” To se povedlo. A později odpoledne na to hezky nasedal lucemburský R&B host Edsun. Zpěvák a tanečník svérázné image také pracuje s energií publika. V bílé volánkové sukni a rozhalené košili mávající duhovou vlajkou rozhodně strhl nakažlivým entuziasmem a atraktivní choreografií, pro kterou si často vyskočil na přidaný piedestal na pódiu. Je velmi činorodý, angažovaný, nedávno vypustil Rocklab Pop-up Session. A hudebně nejde o nic poplatného - naopak, aranže jsou často tak hutné a vrstvené, že jsem se v nich pod podiem trochu ztrácela. Reminiscence „jacksonovského” odkazu jsou ale velmi zdařilé a přitažlivé. „Follow.“

Mnoho z dalších jmen bude letos rychle zapomenuto. Středoproudý program dvou hlavních scén se točí kolem hry na hity a některé z kytarovek jsou pod mé rozlišovací schopnosti. Modest Mouse prominou, ale i těm jsem dala jen tři písně. A vyzkoušela jsem si to také na Samu Ryderovi - ano, je to vynikající zpěvák s obdivuhodným rozsahem, jenže v tuctovém balení. Hned na start vypálil svůj nejlepší track a čím déle zpíval, tím více jsem přemýšlela, jestli se mám čeho chytit nebo se přesouvám. V areálu jsem jen za první den nakonec nachodila přes 20 000 kroků, abych našla skutečný klenot. A našla jsem.

V paměti a playlistu si chci napořád uchovat Squid. Černý diamant letošního ročníku. Jen se tím sama chytám do pasti - na dotaz, co hrají, neexistuje snadná odpověď. Wikipedie tvrdí, že postpunk, já bych asi popisovala tucet dalších žánrů. Koncert se vyvíjel od minimalistických klávesových ploch s tichými kytarovými vyhrávkami přes grunge až po postrocková deliria. Stejně tak bubeník a zpěvák Ollie Judge přecházel od ledabylosti až po čirý řev. Bojovali všemi prostředky, které měli. A že jich bylo! Na zpěv byli tři, basák měnil několikrát hlavní nástroj za trubku, klávesista třeba za triangl. V hlubokém pohroužení jsem ztrácela pojem o čase. Nepovšimla jsem si slok nebo refrénů, jen četných proměn razance a rytmu, často opakovaně v jediné skladbě. Vybavil se mi Nolanův film Tenet a hláška o tom, že tenhle boj a příběh není pro ty, co nejsou schopni přestat myslet v lineárním čase.

fotogalerie z festivalu najdete tady

Mimochodem v areálu je nová budova, v té Craft Beer centrum a Reflex Stage a na té letos dokonce čtyři tajné koncerty, jeden na každý den. Středeční patřil kapele Úspěch, která hrála svoje věci v původní, peprné podobě. Další šanci máte dnes a zítra ve 21:30, prostor je ale, byť dvoupatrový, nevelký. Najdete ho hned naproti hlavní scéně a pokud se vám nechce procházet robustní program Meltingpotu, i tady jsou zajímavé diskuze, mj. s Beatou Hlavenkovou, Jiřím Burianem, Markétou Irglovou nebo architektem Josefem Pleskotem.

Info

Colours of Ostrava
13.–16. 7. 2022
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
web festivalu

foto © Kateřina Fialová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Třikrát zmrtvýchvstání (Letní filmová škola 2022)

Aneta Kohoutová 07.08.2022

I letos bylo hodně lidí a stály se fronty. Chci na film - plno, chci kafe - fronta! Paní v Lidlu lhala, když říkala svojí sousedce, že letos je…

... do dalších dní (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 05.08.2022

Poslední projekce doznívají, Smetanovy sady se ještě jednou plní. Filmovka je u konce.

Pop (Messe) na správném místě (2022)

Dominik Polívka, Václav Valtr 04.08.2022

Promo vypadalo od samé přípravy druhého ročníku brněnského festivalu přehledně a kvalitně. Zdálo se, že původní ambice z let před covidem pomalu ožívá. Jak to dopadlo?

Film a živá hudba: Sedm smrtelných hříchů: Lakomství vs. Franzie

keša 04.08.2022

Franzie se filmem baví, komunikují mezi sebou, hází na sebe ksichty, odpočítávají starty jednotlivých scén. Takhle by měla znít jejich další deska!

Noční svit (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 03.08.2022

Snímek Kapitán Volkonogov uprchl (2021) nedávno čelil kontroverzi, protože byl financovaný ruským ministerstvem kultury... Filmovka vrcholí za prudkého slunečního svitu.

Radost ze setkání (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 02.08.2022

Tempo festivalu je rozjeté, film střídá další, jednotlivé položky programu se rvou o diváky. A to nejen v kinosálech.

Setkání v sadu deváté: Budiž světlo… (a tma), Pelhřimovy 2022

Václav 02.08.2022

Stále stejný, pořád jiný, tajný/netajný komunitní festival/nefestival v kostele sadu/nesadu.

V rytmu davu (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 01.08.2022

Déšť opouští Hradiště a místo něj do srdce Slovácka přichází noví návštěvníci.

V rytmu deště (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 31.07.2022

Procházím kapkami deště a rojem pláštěnek, zatímco začíná druhý den Letní filmové školy, akce, která už za dva roky oslaví půlstoletí své existence.

Co se skrývá pod maskou (Slipknot)

Jiří V. Matýsek 30.07.2022

Co se skrývá za maskou? Metaloví Kiss, metal pro děcka?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace