Články / Recenze

Houpací koně v zajetí dystopických světů

Houpací koně v zajetí dystopických světů

Jakub Šilhavík | Články / Recenze | 20.11.2013

Houpací koně na české nezávislé scéně rozhodně nepatří mezi nováčky – aktuální deska Everest je šestým studiovým dílem a za sebou mají stovky odehraných koncertů na domácích i zahraničních pódiích, přesto se nikdy nedočkali „masového“ úspěchu, který by si za vynaloženou dřinu zasloužili. Tuzemský rádiový éter bohužel stále vzhlíží k normalizačnímu popu a zkostnatělé mediální struktury neobměkčí ani vcelku přístupný pop rock protnutý ozvěnami indierockové minulosti.

Formace kolem charismatického frontmana Jiřího Imlaufa tentokrát neponechala nic náhodě a vydání novinky doprovodila zdařilou kampaní. Její součástí se stala klipová trilogie ze stáje spřízněných Ideamakers, titulní motiv desky nasprejovaný na omšelých ústeckých fasádách nebo guerilla koncert na tamním vlakovém nádraží. V dnešní době zní takové „maličkosti“ téměř samozřejmě, ovšem na české scéně nejsou pravidlem, a každá deska dotažená do nejmenších detailů působí nanejvýš osvěžujícím dojmem.

Novinka Everest začíná přesně tam, kde skončil předchozí Hotel Palace – úvodní skladba 40,5 představuje čirou esenci léty vybroušeného rukopisu, který si stále udržuje živelnou energii a bezprostřední civilní autenticitu. S přibývajícími vráskami ve tváři kapela vyměnila frenetický noční život v centru města za průmyslovou periferii, kde za okny improvizovaného nahrávacího studia problikávají výstražná světla majestátních komínů továren a skřípají neúnavné výrobní linky. Až zbývá jenom krůček k Deckardovi a replikantům z kultovního sci-fi Blade Runner: „Viděl si někdy něco takovýho jako já?/ Něco takovýho jako já?/ Viděl jsem hořet lodě v Orionu/ Tam jsem stál na zadní palubě snu/ v noci sám.“ Naléhavá vize dystopické budoucnosti vyvolává mrazení v zádech a okamžitě se řadí mezi vrcholy alba.

Tíživý pocit se během poslechu neustále prohlubuje a atmosféra houstne, přesto nechybí kýžené okamžiky naděje – zvolna gradovaná balada Z popela, titulní Everest, vyzařující nezdolné odhodlání překonat všechny nástrahy osudu, nebo závěrečná dětská ukolébavka Vteřinou, přetékající pocity důvěry a bezpečí. Známý tvůrčí rukopis oživuje kacířský gospel Neber – zemitý zvuk amerického jihu, hammondky, padlý kazatel Imlauf spílající Bohu a působivé repetitivní sborové vokály. Na závěr zamrzí absence mrazivého hitu Desire City, který byl doslova předurčený pro zařazení na Everest, ale Houpací koně singl zužitkovaly už na jarním splitu s Please The Trees.

Kultovní formace z industriálního Ústí nad Labem stárne s elegancí a vysokou laťku kvality si udržela i na nejnovější desce Everest, která se vypořádává s nelichotivou vizí budoucnosti lidstva. Nejsilnější momenty však paradoxně vytanou, když zataženou oblohou melancholie proniknou nepatrné paprsky naděje.

Info

Houpací koně - Everest (Yannick South, 2013)

http://www.houpacikone.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil 02.02.2021

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky.

Za hranice lidské duše (Moonspotter)

Tomáš Kouřil 26.01.2021

Sci-fi fanouškovi trvá, než se vrátí do reality. Moonspotter to udělal a dovedl přitom spojit ohromný talent pro komponování elektronické hudby s místy dosti osobní výpovědí.

Dej pozor chlapečku… aneb Racci Ondřeje Hrabala

Valentýna Žišková 23.01.2021

Racci, druhý knižní počin Ondřeje Hrabala, jsou kompaktním, uceleným souhrnem vracejících se motivů, scenérií a nálad.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace