Články / Reporty

House (není) pro starý?  (Ross from Friends)

House (není) pro starý? (Ross from Friends)

Dominik Polívka | Články / Reporty | 18.05.2019

Na pravidelnou klubovou noc Motif, která se zaměřuje na nové umělce z převážně elektronické taneční scény, zavítal mladý producent Ross from Friends. Ne, nejednalo se o Davida Schwimmera s Casio synťákem, ale o nadějného britského hudebníka Felixe Weatheralla, který do Roxy přivezl debutovou desku Family Portrait, vydanou pod vlajkou losangelského labelu Brainfeeder. Kvalitní lo-fi house versus hokejové mistrovství. Těžká volba se promítla na z poloviny zaplněném klubu.

Roli předskokana zastal tuzemský dj dMIT.RY s klidným atmosférickým setem. Zakladatel labelu Neo Violence a známá klubová postava rovných i zlomených beatů kalibrovala uši deep housem, microhousem a pohodovými rytmy, které s přibývajícími lidmi na parketu houstly a měnili se v hutný UK bass s amen breaky.

Na konci prvního setu už bylo lidí víc. Weatherall se dvěma kumpány nastoupili za praskající dekonstrukce mikrozvuků v intru Happy Birthday Nick a připravili si nástrojový arzenál. John Dunk s klávesami a saxofonem, Jed Hampson s kytarou nastřelenou mohutným flangerem a reverbem, oba dva doplňovali a umocňovali extatickou atmosféru Weatherallova mixu. Na plátně běžel videoklip ke skladbě Pale Blue Dot, kterou Britové otevřeli svou část večera, obraz byl postupně deformován filtry a poletujícími obrazci z artworku loňského alba Family Portrait. Melodická hudba plná nostalgie a sentimentu ladně proudila klubem a trvalo několik tracků, než se ze spíše poslechové záležitosti stala taneční. Outsider house plný drobných glitchů a neuhlazených samplů držel pevné tempo, zaťatý groove a hra s intenzitou ve skladbě Project Cybersyn gradovala řevem saxofonu, pod pódiem se tančilo. Trans, psychedelie a snění. Opiové melodie střídal závan Hi-NRG a tropických tom-tomů „osmdesátkových“ midi, pestrá kombinace stylů držela publikum v pozoru. Z minimal housu přecházel Weatherall do breakbeatu a k IDM, to když varioval track R.A.T.S.

Zakončení proběhlo v podobě vypalovaček z EP You’ll Understand. Gettin‘ It Done nastavila solidní taneční mánii, která se postupně měnila v perkusivní slaďárnu Bootman. V přídavku Talk to Me You’ll Understand si Jed Hampson střihl kytarové sólo na bednách a hodinový set končil právě včas, možná o fous dříve, než bylo nutné. To hudební dráha Felixe Weatheralla teprve začala.

Info

Ross From Friends (uk)
16. 5. 2019 Roxy, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Afrosoučasnost naboso: Nyege Nyege showcase

redakce 17.06.2019

Díky nevelké návštěvě tak vznikla extrémně neformální atmosféra garáže nebo staré dílny, kde pár desítek kamarádů tančí do roztrhání těla. Ideálně na boso.

Mullety i máslové preclíky (Wave-Gotik-Treffen)

redakce 13.06.2019

Další rok existence letitého festivalu, tentokrát s pořadovým číslem 28? Některé kostýmy se nevyplatí měnit.

Život je stoka a Chee Chaak legenda!

redakce 12.06.2019

Chee Chaak nejde zapomenout, stejně jako popsat, o což se naivně pokouší následující dotazník dvou nových návštěvnic a jednoho rezidenta. Kapely, vosery, bizáry a hlášky.

Kluci jsou zpět a říkaj‘ si o potíže (Dropkick Murphys)

redakce 12.06.2019

Být ortodoxním pankáčem, jakože nejsem, možná bych podobně remcal i po jejich pražském koncertu. Nicméně, punku bylo ten večer rozhodně více než vloni.

Nebezpečně povědomí Godsmack

redakce 11.06.2019

Trumfy drží Godsmack v rukou dva: stále umí napsat sakra hitovky a zpěvák Sully Erna je umí prodat. Stačí to?

Náplast na duši Toma Rosenthala

redakce 11.06.2019

Rosenthalovou doménou je textová zkratka, kterou přiléhavě komentuje realitu všedního dne. Jak to funguje naživo?

NorthSide 2019: Kamarádi do deště

redakce 11.06.2019

Slzy štěstí v očích, věrné vyřvávání láskyplného textu a nekonečný aplaus ukončil rychlý přesun na hlavní stage. Dojáky i deště na severu Dánska.

NorthSide 2019: Idles a ti další

redakce 08.06.2019

Kytarista Mark Bowen odehrál celý koncert ve spoďárech, následný přechod na Migos nás ale rozhodil ještě víc. Naštěstí tu ale lesní víly pletou květinové věnce...

NorthSide 2019: Hiphopová mše s moshpitem

redakce 07.06.2019

Mike Skinner obdaroval diváky v předních řadách nejdříve šampaňským, poté i návštěvou moshpitu. Birminghamský kazatel šířil radost i lásku a navnadil na nabuzený koncert Tame Impala...

Billy, jsi pořád frajer! (The Smashing Pumpkins)

redakce 07.06.2019

Zpívalo se, tleskalo, ve vzduchu trčely mobily a Corgan se konečně začal usmívat. A pak to celé zase spadlo.