Články / Offtopic / / Komix

Hra (100 nábojů: Smrt je mým řemeslem)

Hra (100 nábojů: Smrt je mým řemeslem)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 26.10.2014

100 nábojů je komplexní příběh složený z malých, skvěle vypointovaných útržků ze života lidí určitým způsobem propojených. Žánrově spadá do kriminální fikce, konspiračního až špionážního thrilleru, ale lépe se dá popsat jako špinavý neo-noir. Prvotní zápletka se točila okolo tajemného kufříku, ve kterém byla pistole a sto kulek (obojí nevystopovatelné), a nabídky člověku vrážejícímu hlavou o samotné dno. Ztracená existence, které se příběh týkal, měla ve svém životě osobu, která mohla za všechno špatné, co se jí stalo (smrt otce, manžela, návyk na drogy). Fotka té osoby a důkaz v kufříku, spolu s pistolí a sto náboji. Kufřík v rukou agenta Gravese s nabídkou pomsty. Povolení zabíjet. Ne zcela originální premisa, rýpající se v lidské morálce a psychologických dopadech vyplývajících z takové šance, se začala měnit v propracovanou mytologii o vládnoucích rodech na novém kontinentu, o mužích, kteří je měli chránit, a obětech, které bylo třeba, jak jinak, obětovat. Skupina tzv. Minutemanů (odkaz na Strážce Alana Moorea) rozprášená mezi běžné obyvatelstvo, je postupně aktivována k tomu, aby… no, řekněme, aby čtenář došel na konec stého sešitu (ano, co sešit to náboj) odzbrojující katarze. V minulém díle Posmrtné blues se lámal chleba, scénárista Brian Azzarello vyložil karty na stůl v padesátém čísle série. Vysvětlil kdo, proč a za jakým účelem. Stále ale neřekl všechno. Pořád chybí karty a podle událostí zde propírané jsou to samá esa a žolíky.

„Přísahám, že máš pusu anděla, zlato.“

Kde že jsme to byli? Ach ano. Síla malých příběhů, které jsou zástěrkou pro vyprávění toho velkého, už bohužel nedosahuje impozantnosti prvních čísel, stále je to ale čtivá zábava a to nejlepší žánrové zboží, které trh dokáže nabídnout. Azzarello to prostě neumí špatně. Intro nazvané Klid je o konci nešťastného vztahu Wallyho a Christine, na jehož pozadí se potkávají staří známí Victor, Lono a Loop. Rozvíjení vztahů mezi charaktery si připravuje půdu pro další část, kde se rozetnou některá z tajemství. Startovací pistole vystřelí, věci se dají do pohybu v další a zároveň nejdelší kapitole deváté knihy. Pohlédni na syna.

„Vy a ty vaše zatracený šulíny… já to nechápu.“

Klíčovými protagonisty jsou tu Tino a Spaine (a Keksík). Portýr a rocková hvězda (a pes). Jejich klubově drogová linie se proplétá s příjezdem Megan Dietrichové (femme fatale série), pana Burnse (dříve zmrzlinář, teď probuzený Minuteman) a baculatého novináře Branche, díky kterému čtenáři začali rozplétat celé to velké spiknutí, do Miami. Tino, archetypální chudák, hrdina smolař, který je čtenáři sympatický tak možná starostí o syna, pro dolary ochotný udělat cokoliv. Roztáčí kolotoč událostí měnící postoje postav nezávisle na jejich charakteru a spěje k absurdně krvavému konci jak od Tarantina. Ostrý kontrast s potem nasáklým barem tvoří vedlejší příběhy, jejichž společným jmenovatelem je přemítání o obětování života v případě prvním, o věrnosti v případě druhém. Prolínání těchto příběhů, kdy hlavní postavy jedné linie jsou postavami vedlejšími linie druhé a naopak je mistrovskou prací jak po stránce scenáristické, tak po stránce grafické. V sérii je tohle už samozřejmostí. Argentinský kreslíř Eduardo Risso svou ostrou kresbou spojuje jednotlivé obrazy velice jistě, vše je jak má být, kromě světa, který svou rukou oživuje.

„Pasivní. Agresivní. Srab.“

V Doupěti se vrací: Jack Daw, bývalý feťák hledající odpuštění skrze rány, agent Graves, provokující, a samozřejmě kufřík se sto náboji. Zpět je i tradiční nabídka pomsty člověku zodpovědnému za chyby života zbytečné smažky. Kdo to je? No kdo? Svižný děj a úderná pointa nedbale přejdou do další kapitoly bez vysvětlení, se svrběním po dalším díle. Vyložený sadizmus… Na mučení bylo vždycky něco znepokojivého, šíleného. Perverzní umění, z nějž vyvěrá pravá podstata člověčenství. Zabití člověka nedefinuje jasně, může být milosrdenstvím, nebolí. To Lono bolí vždycky. Nové triky v podstatě navazují na intro s Lonem, Loopem a Victorem Rayem. Pasáž zdatně cloumající prozatímním směrováním děje, stejně jako schůzka nad kubánskými doutníky, věší nad hlavy další otazníky. Epilogem knihy se vracíme ke konci Posmrtného blues za Wyliem a Dizzy. Do pouště.

Smrt je mým řemeslem, neboli sebrané sešity 59-67, vyšly koncem loňského roku ve více než slušném, byť stále velmi vágním a o spoustu slovních hříček ochuzeném překladu Petra Zenkla. Desátou knihu série plánuje BB/Art vydat příští rok, tak nezbývá doufat, že to bude spíše dříve nežli později s následující kadencí rychlejší než je jeden rok.

Info

Brian Azzarello, Eduardo Risso - 100 nábojů – Smrt je mým řemeslem (překlad Petr Zenkl, BB/art, 2014)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=2949

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace