Články / Offtopic / / Komix

Hra (100 nábojů: Smrt je mým řemeslem)

Hra (100 nábojů: Smrt je mým řemeslem)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 26.10.2014

100 nábojů je komplexní příběh složený z malých, skvěle vypointovaných útržků ze života lidí určitým způsobem propojených. Žánrově spadá do kriminální fikce, konspiračního až špionážního thrilleru, ale lépe se dá popsat jako špinavý neo-noir. Prvotní zápletka se točila okolo tajemného kufříku, ve kterém byla pistole a sto kulek (obojí nevystopovatelné), a nabídky člověku vrážejícímu hlavou o samotné dno. Ztracená existence, které se příběh týkal, měla ve svém životě osobu, která mohla za všechno špatné, co se jí stalo (smrt otce, manžela, návyk na drogy). Fotka té osoby a důkaz v kufříku, spolu s pistolí a sto náboji. Kufřík v rukou agenta Gravese s nabídkou pomsty. Povolení zabíjet. Ne zcela originální premisa, rýpající se v lidské morálce a psychologických dopadech vyplývajících z takové šance, se začala měnit v propracovanou mytologii o vládnoucích rodech na novém kontinentu, o mužích, kteří je měli chránit, a obětech, které bylo třeba, jak jinak, obětovat. Skupina tzv. Minutemanů (odkaz na Strážce Alana Moorea) rozprášená mezi běžné obyvatelstvo, je postupně aktivována k tomu, aby… no, řekněme, aby čtenář došel na konec stého sešitu (ano, co sešit to náboj) odzbrojující katarze. V minulém díle Posmrtné blues se lámal chleba, scénárista Brian Azzarello vyložil karty na stůl v padesátém čísle série. Vysvětlil kdo, proč a za jakým účelem. Stále ale neřekl všechno. Pořád chybí karty a podle událostí zde propírané jsou to samá esa a žolíky.

„Přísahám, že máš pusu anděla, zlato.“

Kde že jsme to byli? Ach ano. Síla malých příběhů, které jsou zástěrkou pro vyprávění toho velkého, už bohužel nedosahuje impozantnosti prvních čísel, stále je to ale čtivá zábava a to nejlepší žánrové zboží, které trh dokáže nabídnout. Azzarello to prostě neumí špatně. Intro nazvané Klid je o konci nešťastného vztahu Wallyho a Christine, na jehož pozadí se potkávají staří známí Victor, Lono a Loop. Rozvíjení vztahů mezi charaktery si připravuje půdu pro další část, kde se rozetnou některá z tajemství. Startovací pistole vystřelí, věci se dají do pohybu v další a zároveň nejdelší kapitole deváté knihy. Pohlédni na syna.

„Vy a ty vaše zatracený šulíny… já to nechápu.“

Klíčovými protagonisty jsou tu Tino a Spaine (a Keksík). Portýr a rocková hvězda (a pes). Jejich klubově drogová linie se proplétá s příjezdem Megan Dietrichové (femme fatale série), pana Burnse (dříve zmrzlinář, teď probuzený Minuteman) a baculatého novináře Branche, díky kterému čtenáři začali rozplétat celé to velké spiknutí, do Miami. Tino, archetypální chudák, hrdina smolař, který je čtenáři sympatický tak možná starostí o syna, pro dolary ochotný udělat cokoliv. Roztáčí kolotoč událostí měnící postoje postav nezávisle na jejich charakteru a spěje k absurdně krvavému konci jak od Tarantina. Ostrý kontrast s potem nasáklým barem tvoří vedlejší příběhy, jejichž společným jmenovatelem je přemítání o obětování života v případě prvním, o věrnosti v případě druhém. Prolínání těchto příběhů, kdy hlavní postavy jedné linie jsou postavami vedlejšími linie druhé a naopak je mistrovskou prací jak po stránce scenáristické, tak po stránce grafické. V sérii je tohle už samozřejmostí. Argentinský kreslíř Eduardo Risso svou ostrou kresbou spojuje jednotlivé obrazy velice jistě, vše je jak má být, kromě světa, který svou rukou oživuje.

„Pasivní. Agresivní. Srab.“

V Doupěti se vrací: Jack Daw, bývalý feťák hledající odpuštění skrze rány, agent Graves, provokující, a samozřejmě kufřík se sto náboji. Zpět je i tradiční nabídka pomsty člověku zodpovědnému za chyby života zbytečné smažky. Kdo to je? No kdo? Svižný děj a úderná pointa nedbale přejdou do další kapitoly bez vysvětlení, se svrběním po dalším díle. Vyložený sadizmus… Na mučení bylo vždycky něco znepokojivého, šíleného. Perverzní umění, z nějž vyvěrá pravá podstata člověčenství. Zabití člověka nedefinuje jasně, může být milosrdenstvím, nebolí. To Lono bolí vždycky. Nové triky v podstatě navazují na intro s Lonem, Loopem a Victorem Rayem. Pasáž zdatně cloumající prozatímním směrováním děje, stejně jako schůzka nad kubánskými doutníky, věší nad hlavy další otazníky. Epilogem knihy se vracíme ke konci Posmrtného blues za Wyliem a Dizzy. Do pouště.

Smrt je mým řemeslem, neboli sebrané sešity 59-67, vyšly koncem loňského roku ve více než slušném, byť stále velmi vágním a o spoustu slovních hříček ochuzeném překladu Petra Zenkla. Desátou knihu série plánuje BB/Art vydat příští rok, tak nezbývá doufat, že to bude spíše dříve nežli později s následující kadencí rychlejší než je jeden rok.

Info

Brian Azzarello, Eduardo Risso - 100 nábojů – Smrt je mým řemeslem (překlad Petr Zenkl, BB/art, 2014)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=2949

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace