Články / Offtopic / / Komix

Hra (o trůny), sada, zápas… (Potulný rytíř)

Hra (o trůny), sada, zápas… (Potulný rytíř)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 30.08.2015

Sto roků před tím, než se skutálela ze špalku hlava Neda Starka v seriálu Hra o trůny - první ze série dle fantastického díla G. R. R. Martina Píseň ledu a ohně - se panoš Dunk stal potulným rytířem. Knižní prequel stále rozepsané fantasy ságy, která (ve chvíli, kdy si podmanila televizní telátka) nabyla neskutečným způsobem na popularitě, obsahuje tři krvavé, prohnilou politikou prolezlé povídky. Rozsekány do komiksů s tím, že první souborná kniha se rovná úvodnímu příběhu z Rytíře Sedmi království.

„Pak ho rozpářeme, ať vidíme jakou barvu mají jeho střeva.”

Hlavním kladem je bezpochyby přímočará dějová linka. (Tou se kdysi inspiroval Brian Helgeland, scenárista Příběhu rytíře s dnes již zesnulým vtipálkem Heathem Ledgerem v hlavní roli, příběhu o jednoduchém, ale morálně poměrně čistém vidlákovi, který se s trochou lži a štěstí stal bojovníkem bez bázně a hany.) Martin využil reálie rytířských kolbišť, přimíchal fantastické kouřmo a jednoduchou pohádku se mu podařilo vylepšit sarkastickými hláškami a krutými zvraty, kde hlavní hrdina verbálně kope do svého panoše a s pravidelností vycházejícího slunce padá z jednoho průseru do druhého. Dunk, co vypil Tuňk, hodil do díry svého starého pána (zemřel přirozenou smrtí… opravdu), skopl na něj něco hlíny, nechal si meč, štít a koně a s nápadem stát se Potulným rytířem 2.0 se vydal na svůj první turnaj. Háček je v tom, že nikdo neviděl, že byl pasován na sera Duncana Vysokého, a začíná tak kolotoč událostí, díky kterému se náš chrabrý hrdina noří do močůvky až nad kolena. Navazuje příjemný vztah s krásnou loutkářkou a nepříjemný vztah s targaryenským princem, který by jako reparaci za „bezdůvodné” fyzické napadení rád jeho hlavu, případně ruku, nebo aspoň nohu.

„Do ruky mi padne stejně dobře jako dřív jemu.”

Komiksové zpracování cílí na zvláštní čtenářskou kategorii. Není pro děti, rozhodně není pro dospělé, spíše pro něco mezi. Fandům televizního seriálu zde budou (zcela oprávněně) scházet odhalená ňadra i bobry, intriky a velkolepost. Křiklavé barvy Mika Crowella rozhodně nepomáhají a jsou ve velkém kontrastu s ponurostí televizního ztvárnění. Fanoušky potěší, když do příběhu vstoupí předkové lepé Daenerys a je osvětleno něco málo z historie rodu, včetně osudu posledního draka. Vlající zástavy též nesou slavná jména, byť se (zatím) Dunkovi Velikému do cesty nepletou. Celkově je tato rytířská předehra spíše Hobit než Pán prstenů a potěší tak nejvíc odrostlejší děti. Martinův rukopis je naštěstí nesmazatelný a vždy, když příběh začne padat do šedé rutiny, přichází zvraty, smrti a dobře uleželé hlášky.

„Sejmi ho!”

Nelze zakrýt mírné zklamání z prezentace jinak slušného materiálu, působí zbytečně mainstreamově a malovaně. Když člověk porovná kresby z knih mapujících historii Západozemí, chce se mu i plakat nad tím, co mohlo být. Příběh má ale švih, nenudí, navnadí na další dobrodružství, a pokud se člověk vyzná v Martinově světě, užije si spoustu detailů. Vydavatelství Crew navíc vybavilo listy pevnou vazbou a v knihovně se Potulný rytíř vyjímá velmi pěkně. V (místy úsměvném) překladu Richarda Podaného vyšlo v první polovině roku 2015.

Info

George R. R. Martin - Hra o trůny (Egmont, 2015)
www.egmont.cz/knihy/hra-o-truny-graficky-roman

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace