Adéla Polka | Články / Recenze | 04.02.2021
Vousatý týpek s vlající kšticí a tendencí posouvat synthpop 80. let ke kýči, to je Sébastien Tellier, francouzský hudebník, multiinstrumentalista a textař. Remaky vlastních songů můžou otevírat otázky ohledně vyčerpání kreativního potenciálu. Jenže deska Simple Mind ho samotného posouvá někam dál, do míst, kde oslovuje i ty, kteří zrovna v tomhle žánru nefrčí. Ubírá na přeexponovanosti kláves a možná i kvůli izolaci a absenci živého hraní jde tento exhibicionista víc k sobě a tím pádem i paradoxně blíž k publiku. Je minimalističtější a intenzivnější. Při poslechu se dá poměrně snadno zasnít a toulat v myšlenkách. Jestli je to všechno jen Tellierova retrospektiva, nebo jiná aranž toho, co už dávno existuje, je asi jedno, právě obnaženost a nově vzniklá intimita je to, co je na desce lákavé.
Přebal desky zdobí naivní výjev květinky rostoucí z Tellierovy hlavy a skoro to vypadá, že komu se podaří do téhle mozkovny skrze jeho tvorbu nahlédnout, má šanci se slušně pobavit. Slova mají více prostoru. Nadsázku a vtip střídají vážnější témata. A někdy trvá rozluštit, o co vlastně jde. A tak se například ve skladbě Divine docela zábavně rozpouští potenciál lovesongu v prosté touze po pivu Chivers.
Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu. Což se mu dobře daří v songu L'amour et la violence, kde se ptá a zároveň si sám odpovídá: „Řekni mi, co si myslíš o mém životě a mém dospívání? Mám rád lásku i násilí.“ Strohé vyjádření doplňuje jemnou až éterickou hudební atmosférou. K otázkám z mládí se vrací i v jemné fantazijní skladbě Comment revoir Oursinet. Použití akustické kytary je v kontextu Tellliera až překvapivé a pološeptaný vokál podpořený cinkáním a zvuky imitujícími noční krajinu, budí snově pohádkový dojem. Hledání Velké medvědice, procházky po noční obloze. Pod touto pohádkou se však skrývá jedinečný sexuální zážitek v poměrně nízkém věku. Fantazie.
Díky čitelnějším a jasnějším aranžím se najednou zdá, že Tellier je schopen zabalit jakékoliv téma do podoby lovesongu, kde šeptá, mazlí se se slovy, nebo šperkuje celek trianglem. Propojování protikladů a ochota nebát se patosu u Telliera funguje. Je to hranice krásy a kýče a ta možnost pohybovat se na obou stranách ho zdá se nesmírně baví. Myslí to vážně? Anebo nám chce namluvit, že se dá okouzlovat opravdu kdečím?
Sébastien Tellier – Simple Mind (Record Makers, 2020)
Bandcamp interpreta
foto © Rainer Torrado
Eva Karpilovská 01.06.2023
Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…
Jaroslav Lajner 12.05.2023
Mnozí zástupci mužského pokolení instinktivně prahnou po něčem, co by dlouhodobě odkazovalo k jejich pozemskému bytí.
Martin Šmíd 11.05.2023
Následně se skupina vydala na turné s ostřílenými veterány Stereolab, kteří si Fievel Is Glaque vyhlídli po úspěchu zmíněné kompilace. Co dál?
Natálie Dvořáková 10.05.2023
Během uplynulých šesti let vydala několik EP a singlů a pokaždé přišla s novým zvukem. Aktuální mixtape není výjimkou.
3DDI3 07.05.2023
Herní zápletka je poměrně jednoduchá – bít padouchy hlava nehlava. O hudbu k vesmírnému dobrodružství se postaral český skladatel a producent Floex.
Julie Scholzová 29.04.2023
Deska staví na kontrastech, většina skladeb je upbeatová, zpívá se v nich ale o manipulaci, smutku, osamělosti nebo riziku sociálních sítí, moderních trendů.
Jaroslav Lajner 13.04.2023
Seriál nepříjemně překvapí i častým výskytem logických lapsů, které pramení především z nevěrohodného, místy dokonce nesmyslného chování postav.
Josef Kaňka 09.04.2023
Když se člověku podaří rozluštit nebo alespoň logicky interpretovat název alba, je velmi pravděpodobné, že snáz pochopí i jeho obsah.
Jaroslav Lajner 02.04.2023
Portrét sériového vraha prostitutek, který své zrůdné činy koná ve jménu „svaté války proti dekadenci“.
Viktorie Motlochová 30.03.2023
Jakkoliv nemůžeme Paramore upřít hudební vyzrálost, nové album This Is Why je matoucí jak hudebně, tak rozháraným sdělením.