Články

Hryže a rozlévá se v žilách - Neko Case

Hryže a rozlévá se v žilách - Neko Case

mArcElkrIz | Články | 12.11.2013

Vzpomínáte, jak dobrodružné bylo v devadesátých letech vystopovat tuhle rusovlasou divošku ve změti proplétajících se cestiček mladých folkových a country písničkářů? Pro alternativu a freak nažhavence příliš tradicionalistická, pro tolik oblíbené gothic country optimistická a neďábelská, pro vyznavače velikánů americké pop country málo neonová a nablýskaná. A tak se stále ocitá ve škatulkách alternative nebo indie. Budiž.

Od původních ostřejších hran a rysů a od zvuku malého country komba (kontrabas, lapsteel, banjo, čtyřstrunná kytara) přechází postupně k produkčně pestřejší a monumentálnější podobě. Kouzlo neuchopitelné divoženky přirozeně vystřídala už na předešlém, povedeném a v diskografii naprosto nepřehlédnutelném albu Middle Cyclone. A v rafinovaném mixu velkých melodií, sem tam (c)hutného, zhuštěného soundu a skvělých vokálů pokračuje i na aktuálním albu s vychytanou stopáží (38:14) a nadstandardně dlouhým názvem: The Worse Things Get, the Harder I Fight, the Harder I Fight, the More I Love You.

Sound je hutný a na míru šitý. Ostatně mezi muzikanty na albu lze najít řadu těch, kteří Neko Case provází takřka od začátku: (steel) kytarista Jon Rauhouse vždy ctil jak tradiční zvuk, tak i množství netradičních hluků a zvukových barev, které co nejpřesněji doplní texty Neko Case, plné silných obrazů, bojovnosti a bolesti (Buď zdrávo, děvčátko, tak kým chceš být - král či jeho mazlíček? ... Volila bych krále, ale znamená to věčnou samotu bez utěšujících náručí matiček).

Na první poslech se vryjí ostřejší okamžiky, ne až tak časté v dřívější tvorbě (Wild Creatures, Man, Ragtime), které mají charakteristické znaky: pádící rytmus, rozpoznatelný, pevný, pronikavý jistý hlas, vokály věrných souputnic Kelly Hogan a Rachel Flotard, trojici proplétajících se elektrických kytar, živočišně tepající rytmiku, všudypřítomnou gradaci, záseky a stále vyšší otáčky. Jako ta nejlepší esence z bratrských The New Pornographers. A na druhé straně jsou klidné, tiše se rozvíjející písně (Night Still Comes, Calling Cards, Afraid). Dřívější entuziasmus a kouzlo okamžiku v aranžmá nahradil nadhled a estetická rafinovanost, propracovanost. Až po několikerém poslechu vám začnou vyvstávat drobné motivy a zvukové momentky, pro které byly využity nejrůznější nástroje: autoharfa, saxofony, cello, flétny, midi sax, melotron a vibrafon. Možná i díky bohaté pavučině zvuků nakonec patří opravdový vrchol atmosférické Nearly Midnight, Honolulu, vystavěné pouze na hlasech, jejich rozdílnosti a přirozené síle. Klenuté, uhrančivé, nebezpečné a krásné. Stejně jako obal s dominantní černou a rudou.

Hvězda Neko Case žhne stále jasněji. A naštěstí její záři nepřehlušují ostré estrádní reflektory a filtry podbízivosti. Natočila desku, která se rozvíjí až po několikerém poslechu, ale o to silněji hryže a rozlévá se v žilách.

Info

Neko Case - The Worse Things Get, The Harder I Fight, The Harder I Fight, The More I Love You (Anti-, 2013)

http://nekocase.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Živá archeologie (Vladimír Merta)

Jiří Vladimír Matýsek 06.03.2021

Téměř čtyřicítka stop nabízí dost prostoru pro široký autorský rozptyl. Jsou tu bluesově laděné kusy, reggae, country, hravé popěvky na „moravskú notečku“ i rozsáhlé skladby-příběhy.

10+1 = Hank J. Manchini (Kill the Dandies!)

redakce 05.03.2021

Které písně inspirují Hanka J. Manchiniho? Těšte se na noční můry, soundtracky k jaderným výbuchům i kokainové disco.

Food Moon: Eaternia

redakce 04.03.2021

Recepty milované Eaternie si můžete vyzkoušet i doma. Jídelna se s námi podělila o veganské verze českých klasik - buchet a rajské!

Na co asi tančí Greta Thunberg? (The Weather Station)

Jiří Přivřel 04.03.2021

Deska Ignorance zrcadlí přetrvávající krásu rozbitého světa.

Nick Cave a Warren Ellis o zmaru a odchodech

Veronika Mrázková 03.03.2021

Z desky ční fatalismus i sentiment. Koneckonců, výmluvné jsou už názvy skladeb: Hand of God, Old Times, Lavenders Field, Balcony Man.

Radio FMz: Terapie k tiskovkám

Aneta Martínková, Maria Pyatkina, Michal Pařízek, Kateřina Cumin, su 03.03.2021

Nová webová rubrika přináší každý týden nové tracky, které by vám neměly uniknout. Aneb posloucháme v kanclu dnem i nocí právě tohle.

Od tónů ke zvukům – kdo je tady muzikant? (Technologie a hudební vzdělávání)

Aneta Martínková 02.03.2021

Otevíráme jeden z textů, díky kterým se Aneta Martínková stala laureátkou Ceny Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku.

Singls: Glaare - Young Hell

Jiří Vladimír Matýsek 02.03.2021

Američané Glaare se po třech letech vrací s novým albem. Jak ukazuje první singl Young Hell, zasněnost debutu se mění v krvavou noční můru.

Douška vydavatelská: Agrose

redakce 02.03.2021

Dvě nahrávky během dvou měsíců, to je slušný start na nový label. A to tím spíš, že přináší zcela nová jména i neoposlouchané žánrové hybridy.

Moon Crew #48: Filip Švantner

redakce 01.03.2021

Znalce hlučných formací se ptáme na nejlepší kapely na světě, doporučené labely, koníčky a nevynecháme ani vzpomínání na začátky časopisu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace