Články / Recenze

Hudba k vašim posledním prázdninám (Ohmme)

Hudba k vašim posledním prázdninám (Ohmme)

Lucie Tlustošová | Články / Recenze | 27.07.2020

OHODNOŤTE DESKU

Dvojice Ohmme pochází z plodné hudební scény Chicaga. Zatímco Macie Stewart zpívala v kapele Kids These Days, ve které začínal také rapper Vic Mensa, Sima Cunningham se od patnácti věnovala vlastnímu folkovému písničkářství a režírovala muzikály na tamější střední škole. Společně se před šesti lety začaly se svými kytarovými improvizacemi potkávat na pódiu klubu Constellation, a přestože už nyní na deskách pracují se skladatelsky promyšlenější hudbou, prvky nespoutanosti a rebelie vůči pravidlům jsou pro ně stále typické.

Jejich debutové EP Ohmme a první desku Parts tvořily útržkovité postřehy nad mezilidskými vztahy, novou nahrávku Fantasize Your Ghost už spojuje jedno téma. Stewart a Cunningham si začínají uvědomovat nekonečné možnosti toho, kam mohou nasměrovat svůj život. Svým nerozhodným pokukováním po různých cestách připomínají hrdinku novely Pod skleněným zvonem od Sylvie Plath, která metaforicky seděla pod fíkovníkem, hladová ale paralyzovaná možnostmi si nedokázala žádný plod vybrat, až nakonec jen trpně sledovala, jak jeden po druhém uhnívají. Ohmme se ale snaží neustrnout, ve skladbách vyjednávají, co chtějí samy od sebe a od svých blízkých. Tematizují vztah k rodičům a vzpírají se vůči podmíněnosti, která pramení z prostředí, ze kterého pocházejí. Ohmme svoji pozici spíš ironizují, zůstávají nad věcí a razí myšlenku, že je v pořádku být někdy ztracený: „Some kind of calm is understandable, to fall asleep with a mind so full of holes, while the world is turning.“ (Some Kind of Calm)

Odlehčený přístup ke své situaci podtrhují Ohmme hravými vokály a kytarami, které vytváří dojem, že ani neposloucháte nahranou desku, ale spíš sedíte s kapelou ve zkušebně a sledujete, jak se spolu Stewart, Cunningham a jejich příležitostný bubeník Matt Carroll jen nezávisle baví. Macie Stewart ostatně v rozhovoru pro Vice řekla, že dětství strávila v kroužcích klasické hudby a v kapele alternativního rocku si teď nejvíce váží oné tvůrčí svobody a že právě bezprostřední zaznamenávání emocí skrze improvizaci je pro Ohmme stěžejní.

Fantasize Your Ghost je soundtrack k období, během kterého ještě nemáte žádné velké závazky, ale pokoušíte se sami sebe někam nasměrovat. Je to hudba k vašim posledním prázdninám, během kterých si hledáte práci. Je to deska, kterou budete poslouchat na letní brigádě v zahraničí, zatímco budete přemýšlet nad tím, jestli v té cizině nechcete vlastně nakonec zůstat. Ohmme vám pro tyhle situaci vzkazují, abyste se nenechali možnostmi ani zodpovědností za svoje rozhodnutí zbytečně ochromit: „It’s okay. Take a breath.“ (After All)

Info

Ohmme – Fantasize Your Ghost (Joyful Noise, 2020)
bandcamp kapely

foto © Alexa Viscius

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Záhadný Bitcoin a průvodce světem krypta (Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti)

prof. Neutrino 27.10.2022

Kniha Dominika Stroukala a Jan Skalického o fenoménu alternativní decentralizované měny Bitcoin a dalších kryptopenězích budoucnosti.

Nový vesmír, nový zvuk (Snarky Puppy)

Karolina Veselá 15.10.2022

Snarky Puppy zahrají v říjnu hned dvakrát v Česku. Čtěte recenzi a vyražte na koncert. Nebo naopak!

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace