Články / Sloupky/Blogy

Hudební žebříčky FMzine (II.)

Hudební žebříčky FMzine (II.)

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 03.01.2014

Výroční žebříčky podruhé, zasloužilí umělci, hudební plakety, znamínka krásy i bradavice na ksichtu muziky, všechno tu najdete... A možná i něco víc. I druhý díl sonduje v redakci Full Moon Zinu, tentokrát ale záběr sahá od elektroniky po metal. Dobro došli.


Veronika Kubanková
redaktorka, sarajevská dopisovatelka

Album
Moderat - II

Ja viem, že sa tento rok niesol v znamení naleštenej disko helmy Daft Punk, ale oveľa častejšie a s väčším pôžitkom som sa vracala ku druhému albumu týchto pánov. Lebo je neopočúvateľný vo svojej nenútenosti a plynulej záživnosti. A vôbec mi v prehrávači nebude prekážať ani po rokoch. A niektorí veľkí chlapci už nenosia helmy.

Jon Hopkins – Immunity

Explózia hudobných motívov tak kruto nasekaná beatmi, že je priam nemožné ostať voči nej ľahostajný. Jon si razí cestu hudbou bez žánrových infekcií a so svojimi psími očami to isto dotiahne daleko.


Song
Shlohmo – Later

Naozaj neviem prečo, ale skladba mi svojim bezbrehým optimizmom vždy vedela zdvihnút kútiky.

Kapela
WWW - Pretože atomové nasadenie při živákoch ma neprestane nikdy baviť a ohromovať. A textami, samozrejme, vynášajú latku do nebies.

Koncert / festival
Beseda u Bigbítu, Tasov - Na malom priestore veľký priestor pre umenie a aj pre to divné, či iné. Keby sa toto stalo klasikou, boli by sme za vodou.

Módní doplněk / drink
Drink je módny doplnok? Nebolo by to odveci, keby sa ozaj len nosil. A nepil. V tom prípade pokladám za veľmi módny rum. Kvôli jeho jantárovej farbe ľahko kompatibilnej s inými farbami odevov a tiež dostatočne odlišnej, aby oživila každý outfit.


Loomerar
ten, který je vždycky někde kolem

Album
Zomby – With Love
Kráľ. Album s dvěma švy od high-fashioned twitter egomaniaka. Nezačištěný amen break a haute couture trap. Tanec bez odmlouvání a v úklonu. Ciemne, mocne.

The Haxan Cloak – Excavation
„Death represents moving away from earth. When I think of sounds that represent the earth, I think about acoustic instruments and field recordings-- so I went with the opposite of that.“

Demdike Stare – Testpressing #001, #002, #003
Podobné „Overdose“ jako od Zombyho a přece jiné. Všechno jedno kopyto, i jejich mixtapy a dvě sólové EP Milese Whittakera aka Miles. Soustavné dolování významotvorného samplu ze vzpomínek na budoucnost taneční hudby. Rovné i zlámané střepy na dně destruktivní archeologické sondy.

Song
Singly Oneohtrix Point Never s klipy Takešiho Muraty a Johna Michaela Boilinga. Vypíchnutí jak na Pinterestu. Esteticky nekompromisní i věcné uchopení post-internetu pro formát velké desky velkého analogového virtuóza.


Dean Blunt – Eight
Vyústění hudebních i textových témat ze skvělé desky The Redeemer. „Yeah“. Cheesy americký orchestrální zvuk a vypravěčství popkulturního odpadlíka bez příčiny. Vyčazená ironie neruší emoční katarzi.

Palermo – Monochrome
Vztahy textu a obrazu. Obrazy, texty a vztahy. Tlustě našepsované plátno. Neznámé arcidílo.

Kapela
Propustní Lust for Youth/Iceage/Var - No one dances quite like those brothers. Splendid Posh Isolation. „Oh, another completely unoriginal band featuring rich dudes with fascist haircuts?“

Lightning Glove – Za rok zlatá deska u Modern Love, Mordant Music nebo co chtějí.

Nightslugs mo’foko, Fade to mind mo’foko. Nedá mi to vydělit byť jediného z dvojjediného labelu. Ještě že se jich většina schází ve Future Brown.

Koncert / festival
Napříč kolonkama – Lust for Youth na Creepy Teepee a Iceage v Pilotu. Je možné na koncertě zažít potupu, odevzdání a vůbec všechny jiné emoce a vztahy než jen „přenos energie“.

Dva koncerty My Bloody Valentine. To už zbývá jenom vyhodit Muchowa od mixování jinglů a restartovat 90’s EOST.

Možnost přesytit se twerkujícím „ballroom“ a „vogue“ zvukem i ve střední Evropě skrz akce jako Unsound nebo narozky rádia Orange na náplavce ve Vídni.

Soundtrack
Když se zamotají sluchátka, tak 808 snare v hlavě, jinak mixtapy od BONESe, abych se v ulicích cítil jako člověk.

Arca ve videu níž.

Dominik Gajarský pro inscenaci Citový komediant, pokud se dá dílek v promítačkově scénografické synestezii vydělit v soundtrack.

Voser roku
Retardovaný antikomunismus, co nevidí za roh Hotelu Praha.

Řeči o Ceně Jindřicha Chalupeckého od zastánců kruté dřiny a nevinného středostavovského oka.

Volání po změně aka mírný pokrok v mezích zákona.

Módní doplněk / drink
Stříbrný řetízek, viz video.


Dobruška Rampouchaque anebo spíš kterákoli piva, která kopou do českého korporátního ležáka


Filip Švantner
redaktor, milovník metalových nákypů

Album
Baptists – Bushcraft
Lebo dokázali zlúčiť surovosť crustu s hutnosťou kanadského hardcore a nepredvídateľnosťou Converge.

Inter Arma – Sky Burial
Za najvýpravnejšiu metalovú dosku roka.

Oathbreaker – Eros|Anteros
Za najlepšiu žánrovú miešaninu.


Song
Unattended Funeral – Poison
Za najhustejší sludgeový nástup.

Oathbreaker – Upheaval
Za neuveriteľne chytľavý mash-up chaotického hardcoru a black metalu.

Vuyvr – Slaves
Za najdrsnejšiu, ale zároveň najmelodickejšiu metalovú skladbu roka.

Kapela
KEN Mode - Za to, že sa nevzdávajú a aj po tých rokoch si razia svoju vlastnú, nie vždy schodnú cestu.

Oathbreaker a Man´s Gin - Ako veľké nádeje, ktoré svojimi tohtoročnými doskami potvrdili, že s nimi treba rátať aj do budúcna.

Koncert / festival
Pustošiví Despise You v klube ´84 v Žiari nad Hronom. Vystúpenie nespútaných Telefon a strhujúcich Jungbluth na festivale FFUD v Seredi. Uhrančivá Chelsea Wolfe v MeetFactory v Prahe.

Voser roku
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Módní doplněk / drink
Moja džíska Levis predsa / Pivo Kaltenecker Atlantis IPA ma sprevádzalo v podstate po celý rok a fakt som si to s ním užíval.


Shaqualyck
redaktor, reportér, chovatel šakalů

Album domácí
Kittchen – Radio
Maskovaný kuchař přišel s receptem, který mdlá domácí scéna potřebovala jako sůl. Postapokalyptický vypravěč dokonale balancuje na hraně písničkového experimentu. Podivné, místy depresivní, ale zároveň zvukově rozmanité, žánrově nezařaditelné a co do originality nesmírně osvěžující.

Boss a Sekretářka – Zanech řečí
Nejlepší basa na celé Moravě. V tichosti vydaná, ale o to pádnější instrumentálka z kultovní severské stáje MamaMrdaMaso.

Bratři Orffové – Šero
Jak zhudebnit melancholii? Přesně takhle.

Album hosté
Suede - Bloodsports
It Starts And Ends With… Suede! Zatímco ostatní přeživší britpopové hvězdy přešlapují na místě, případně s monstrózním cirkusem objíždějí fesťáky a ždímají z lidí nostalgii, tenhle reunion přišel rovnou s parádní plackou, která velebí starý známý kytarový sound a sebejistě baví sošnými hitovkami.

Queens Of The Stone Age – … Like Clockwork
Hutný rockový nářez bez slabého místa. Riffy jak z partesu a poctivé album, které už nikdo nečekal.

Wavves – Afraid of Heights
Punkeři (si) hrají (na) grunge. A jde jim to. Energické, divoké, přitom písničkové až běda. K mytí nádobí ideální.

Song
Foals – Inhaler
Tahle parta se už léta hledá a s každou další deskou mimoděk pomáhá psát moderní hudební dějiny. Inhaler je gradovaná žánrová skládačka, jedinečná ve své nepředvídatelnosti. Odvaz jak cyp.

Tomahawk – Stone Letter
Někdo by řekl prvoplánová odrhovačka. Já říkám dělová koule, která ční z alba Oddfellows na míle daleko.

Ille – Holka ve tvý skříni
Kittchen napsal pro svou lepší polovičku hit na první dobrou. Milé, chytlavé, takoví holčičí Tatáči.


Kapela
Manic Street Preachers – Glam-punkoví fotříci z velšského zapadákova ustáli žánrový přerod a v Berlíně během prací na akustickém albu Rewind the Film našli cestu jak důstojně zestárnout. Držím palce!

Black Rebel Motorcycle Club - Byť nová deska Specter At The Feast představuje úkrok směrem ke čtenářkám Twilightu, psychedelický Fire Walker či z řetězu utržená zacyklovaná garážovka Sell It naznačují, že není ještě všem dnům konec. Naštěstí. Po smrti Robertova otce to s kapelou vypadalo všelijak. Aspoň, že za bicíma se definitivně usadila Leah Shapiro.

Mucha - Kurážná sprosťanda s chlupatým dream teamem v zádech. Skvělé koncerty, skvělá deska, skvělé všechno.

Koncert / festival
Valašský Špalíček - Ideální kompromis mezi monstr akcemi typu Colours of Ostrava a DIY mini fesťáky. Pestrý mezinárodní line-up, zámecké nádvoří v centru ValMezu a parádní atmoška bez ožraleckých tlačenic.

Psí vojáci v olomouckém Divadle hudby - Legenda. Na takovou klavírní smršť se nezapomíná. Bohužel se koncert pro první jarní den roku 2013 záhy ukázal být jedním z posledních, které Filip Topol ve svém životě odehrál.

Hidden Orchestra v Jazz Tibet Clubu - Filmový soundtrack v přímém přenosu. Dokonalá souhra dvou bicích a nenasytné publikum. Vyhlížím repete.

Soundtrack
Sound City: Real to Reel - Paul McCartney, Trent Reznor, Josh Homme, Peter Hayes a další na jednom albu?! Bravo, pane Grohl.

Danny Elfman – Frankenweenie - Morbidní dvojka Burton-Elfman mě nikdy nezklamala. Ani v případě animované pocty starým hororovým klasikám tomu nebylo jinak.

Ryan Amon – Elysium - Debut? To tedy klobouk dolů! A Hans Zimmer nebude mít co žrát…

Voser roku
Yeah Yeah Yeahs – Mosquito - Sacrilege je fantastický singl. O to víc zamrzí, že krom něj nenabízí album známé newyorské trojice nic jiného než nudnou vatu.

Beady Eye – BE - Nahotinka na coveru a dva slušné songy jsou málo. Liam má dvě možnosti: výrazně přidat, nebo to zabalit a dál se neztrapňovat.

Akce, kde vás nechají 40 minut klepat kosu v deset večer zkraje jara v kilometrové frontě a pak ledabyle zahlásí: „Máme posledních třicet lístků!“ (Astronautalis v olomouckém Parkánu)

Módní doplněk / drink
Cvaldův absinth se spritem na koncertě Saade v kopřivnické Mandale


Lukáš Pokorný
redaktor, reportér, blixolog

Album
Kinski - Cosy Moments
Překvápko, na které se nezapomíná. Díky.

John Grant - Pale Green Ghosts
Láska je jen jedna a heartbreak taky.

Daniel Avery - Drone Logic
Všechno, co jste nestihli na konci chemických devadesátek, a báli se to dohnat.


Song
Moderat - Bad Kingdom

Amanda Palmer feat. The Grand Theft Orchestra - Do It With a Rockstar

Foals - Bad Habit

Kapela
Astronautalis - Zároveň objev roku a největší závist roku.

The Knife - Be the Sufi!

O.Children

Koncert/festival
Blixa Bargeld (Pilot)
Teeth of the Sea (Strahov 007)
Young Fathers (Rock for People)

Soundtrack
Mike Patton - Za borovicovým hájem

Voser roku
Že jsem se musel rozhodovat mezi Astronautalis a Ufomammut. Nikdy si to neodpustím.

Módní doplněk/drink
Pivo/Pivo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek 25.03.2021

Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost, ano… O Haně Hegerové, Danu Sartainovi i Radiu 1.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Šejkr #48: Co je to vlastně to rádio?

Michal Pařízek 10.03.2021

Noční telefonáty moderátorům jsem si pak vybavil, když o podobných zkušenostech plamenně vyprávěla Apačka, která si díky svému unikátnímu tempu vybrala pro pořad Moonshine právě noční směnu.

Nick Cave a Warren Ellis o zmaru a odchodech

Veronika Mrázková 03.03.2021

Z desky ční fatalismus i sentiment. Koneckonců, výmluvné jsou už názvy skladeb: Hand of God, Old Times, Lavenders Field, Balcony Man.

Čavalenky – Čekáreň

redakce 09.02.2021

Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.

Šejkr #47: La cumbia del pichamán

Michal Pařízek 05.02.2021

Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace