Zprávy / Festivalové

Hvězdami nabitý Moravia Music Fest zahajuje předprodej

Hvězdami nabitý Moravia Music Fest zahajuje předprodej

redakce | Zprávy / Festivalové | 29.07.2015

Mezinárodní jazzový festival zahájil předprodej vstupenek na již 8. ročník. Programovou star se pro letošní rok stal nejlepší big band všech dob The Legendary Count Basie Orchestra, vítěz 18 cen Grammy, který v letošním roce slaví své 80. výročí. Pro brněnské publikum je to unikátní příležitost vidět naživo tento elitní jazzový soubor. Kromě headlinera připravila do programu pořádající agentura BUJOART například žhavý objev francouzské hudební scény Electro Deluxe. Vystoupí i rezidenční B-SIDE BAND v čele s Vojtěchem Dykem, který se koncertem na Moravia Music Festu na více než rok rozloučí s publikem. Festival opět dodrží svůj dvouměsíční rozsah (říjen a listopad 2015) a koncertními pódii bude rezidenční klub Metro Music Bar v centru jihomoravské metropole a multifunkční sál SONO centrum.

Mezinárodní hudební festival Moravia Music Fest každoročně představuje návštěvníkům široké spektrum špičkových hudebních interpretů z oblasti jazzové hudby a příbuzných žánrů. Festival má velice silnou mezinárodní účast. Z minulých ročníků můžeme jmenovat například Victora Baileyho (kytara, 2 ocenění Grammy), Ernie Watts (saxofon, ocenění Grammy), Kurt Elling (zpěvák označovaný za nejlepšího jazzového zpěváka v současné době na světě, držitel Grammy), bubeník Brian Blade, Scott Colley, Fred Wesley (držitel Grammy a dlouholetý trombonista Jamese Browna), Antonio Sanchez (čtyřnásobný držitel Grammy), Maceo Parker (americký saxofonista se svou kapelou – dle jeho slov nejštíhlejším orchestrem na světě).


V loňském roce se festival prezentoval tématem "Jazz voices" a v rámci programu představil širokou škálu vokálního jazzu od tuzemských stálic jako je Ondřej Havelka a jeho Melody makers přes britské miláčky The King's singers, kteří představili své nové jazzové album, polskou hvězdu Annu Mariu Jopek (PL) až po držitele Grammy s 25-ti letém působení na hudební scéně New York Voices (USA), kteří vystoupili s profesionálním brněnským B-SIDE BANDem a v rámci koncertu pokřtili novou jazzovou instrumentální desku B-SIDE BANDu s názvem Meeting point. Jako host si s nimi zazpíval Vojtěch Dyk. Vrcholem celého festivalu byli světově proslulí TAKE 6 (USA), kteří mají na svém kontě celkem 10 cen Grammy a jsou považováni za nejlepší vokální skupinu na planetě.


V letošním již 8. ročníku festival přivítá na brněnské půdě nejlepší big band všech dob, legendární The Count Basie Orchestra (11. 11. Sono centrum), kteří letos slaví své 80. výročí. O jejich kvalitách vypovídá celkem 18 cen Grammy a zásadní podíl v seznamu jazzových standardů, kdy tzv. "basieovky" jsou jedny z nejhranějších big bandových skladeb. Od Billie Holiday po Binga Crosbyho, Franka Sinatry po Nat Cole Kinga, Sarah Vaughan po Ellu Fitzgerald, Tonnyho Bennetta po Sammy Davis Juniora, vždy nabízel Count Basie Orchestra svůj charakteristický zvuk a swingoval za zády nejlepším zpěvákům moderního věku. V současné sestavě big bandu figuruje solidní množství instrumentalistů, které v minulosti najmul sám Count Basie, například saxofonista John Williams, bassista James Leary a famózní zpěvačka s podmanivou barvou hlasu Carmen Bradford.


Dalším tahákem jsou galantní francouzští Electro Deluxe (2. 10. Metro Music Bar) v čele s americkým zpěvákem Jamesem Copleym, kteří se prezentují jako vlci v rouše beránčím. Zprvu totiž vypadají velice nevinně, ale po čas koncertu rozjíždí nebezpečnou show, která se za deset let jejich fungování rozvinula od prvotního electro-jazzového zvuku k energií nabitému koktejlu přisprostlého soulu a funku s nádechem noblesy. Ve festivalovém line upu nebyl opomenut rezidenční B-SIDE BAND bandleadera Josefa Buchty a miláček českého publika Vojtěch Dyk (13. 11. Metro Music Bar a 14. 11. Sono centrum). Společně vystoupí hned dvakrát a těmito koncerty se na více než rok dočasně rozloučí s publikem. Pro příští sezónu totiž připravují scénické provedení kontroverzní MASS Leonarda Bernsteina.

"Za poslední ročníky se festival vyprofiloval a dostal se na úroveň takzvané mezinárodní ligy vedle takových festivalů, jako Cheltenham International Jazz Fest v Británii nebo JazzTage v Německu. V loňském roce se nám podařilo sestavit nejucelenější dramaturgii za celou dobu konání festivalu. V roce letošním jsme se rozhodli jít opět trochu big bandovou cestou a nabídnout tak brněnskému, potažmo jihomoravskému, publiku srovnání elitních hvězd, které září na světovém hudebním poli po několik desetiletí, a současných trháků evropské jazz-funkové scény," říká k letošní dramaturgii ředitel festivalu Josef Buchta.

Info

Mezinárodní jazzový festival
Moravia Music Fest
Metro Music Bar, SONO centrum
Brno

www.facebook.com/Moravia-music-fest
www.moraviamusicfest.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

JazzFestBrno oslaví dvacítku

redakce 25.11.2020

Jubilejní 20. sezóna brněnského festivalu začne 7. března a ozdobí ji mistr klavírního tria Chick Corea.

Hudobný festival Next bude virtuálnym 3D zážitkom

redakce 25.11.2020

Live streamy vlakových jázd, zábery z centier veľkých miest, kamerové pasce z chránených prírodných oblastí, ale aj chat roomy, mačacie útulky, konferenčné hovory.

PAF Olomouc ohlašuje první jména

redakce 19.11.2020

V průběhu uplynulých dvou dekád se PAF rozvinul v label zahrnující mezinárodní síť umělců, kurátorů a událostí.

Jazz Dock odvysílá online festival

redakce 15.11.2020

Můžeme se těšit například na Ondřeje Pivce, Vertigo nebo Ondřeje Rumla. Koncerty budou přenášeny několika kamerami a se špičkovým zvukem.

Festival krátkých filmů Brno16 má nové datum konání

redakce 15.11.2020

Diváci se mohou těšit na tradiční mezinárodní soutěž i soutěž pro autory z České a Slovenské republiky, Československou 16.

Le Guess Who? oznamuje kurátory dalšího ročníku

redakce 12.11.2020

Čtrnácté vydání mají ve svých rukou kurátoři John Dwyer (Oh Sees), Lucrecia Dalt, Matana Roberts, Midori Takada a Phil Elverum (Mount Eerie/The Microphones).

Dokumentární Ji.hlava skončila, diváků bylo o polovinu více než loni

redakce 11.11.2020

Čtyřiadvacátý ročník Ji.hlavy je za námi. Proběhl výjimečně online a divácky překonal minulé ročníky

Hradecký slunovrat se pustil do záchrany kostela

redakce 10.11.2020

Crowdfundingová akce si klade za cíl zaplatit opravu brány v gotickém portálu zbylých městských hradeb a nátěr kostelní věže v Opavě.

Pohodové novinky

redakce 07.11.2020

Veľký výpredaj v Pohoda shope, Devendra Banhart na Pohodě 2021 a dokument Orchestra from the Land of Silence na Festivalu Jeden Svet.

Dokumenty na Mezipatrech představí milníky queer historie

redakce 04.11.2020

Heslem 21. ročníku festivalu, který letos proběhne poprvé celý online, je “Zotavení” obracející pozornost na duševní a fyzické zdraví LGBTQ+ komunity.