Zprávy / Nové desky

Hvozd nahrali poctu Filipovi Topolovi

Hvozd nahrali poctu Filipovi Topolovi

redakce | Zprávy / Nové desky | 27.01.2023

Bratislavská skupina Hvozd vydala pod vydavateľstvom Slnko Records svoj druhý štúdiový album Krehkou krajinou a to po 12 ročnej pauze. A ako sa dalo očakávať po tak dlhom čase, skupina okolo sestier Ivany Tirpákovej a Lucie Chuťkovej zmenila aj svoj zvuk. Hoci svojská poetika ostala zachovaná.

Keď Hvozd debutoval pod Slnko Records v roku 2010, mal za sebou roky koncertovania a vyprofilovaný zvuk okolo klavíra, akordeónu a výraznej rytmiky. Po vydaní albumu Po kopcoch v županoch však prišla pauza, ktorá skončila až v období pandémie. Vtedy sestry začali opäť spoločne skúšať, pripravili aj kompilačný album Starý Hvozd, ktorý zmapoval úplne začiatky skupiny. Novinka Krehkou krajinou však posúva poetickú kombináciu šanzónu a kabaretu s punkovými koreňmi o niečo ďalej.


Skupina Hvozd vznikla na prelome tisícročí v Bratislave a v prvých rokoch bola v rámci malej slovenskej alternatívnej scény koncertnou stálicou. Keďže na začiatku kariéry spievali hlavne po česky, prirodzene boli často prirovnávané k Psím vojákom. Hoci hudobne sa počas rokov od tejto legendárnej českej trojice vzdialili, rozhodli sa na novinke venovať skladbu zosnulému frontmanovi Filipovi Topolovi.

Info

Hvozd –⁠ Krehkou krajinou (Slnko Records, 2022)
web vydavatelství

foto © se svolením Hvozdu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Alegorie Fæ Bestia

redakce 28.03.2023

Skrze osm písní, kdy každá je dedikovaná buď bájné, fiktivní nebo kultovní bytosti, posluchač navštíví jiné světy, tělesné podoby a emoce.

Fokular a Talk=Trouble vydali Silent Spring

redakce 27.03.2023

Silent Spring je monolitická koláž, ve které se těžké drone/metalové plochy volně prolínají s útržky rapových tracků.

Petr Marek (Midi Lidi) jako Muzikant Králíček

redakce 24.03.2023

Hodinová deska Předseda obsahuje jedenáct osobních písní, které deníkovým způsobem reflektují současné období autorova života.

Fedor Gál nahral album s kapelou Drť

redakce 23.03.2023

... aby pripomenul tragický deň vzniku Slovenského štátu, ktorý kolaboroval s nacistickým Nemeckom a pričinil sa o vyvraždenie, vyhnanie a vyvlastnenie desiatok tisícov spoluobčanov.

Mr. Pink and the Bad Thoughts vydávají EP

redakce 15.03.2023

Po několikaletém hledání správného setupu vydává pražská trojice Mr. Pink and the Bad Thoughts eponymní EP na desetipalci.

Amelie Siba vydává třetí desku, Gently Double A

redakce 13.03.2023

Smutek a trpké smíření z minulých nahrávek na novince vystřídala naděje, sklony k sebedestrukci nahradila aktivní sebepéče.

Příběhy Jany Vébrové, Kameny ze dna

redakce 12.03.2023

Lehněte si do proudu a nechte kolem sebe obtékat rozmanité melodie, poetické texty a nezaměnitelný hlas Jany Vébrové.

P/\ST vydává Tinnitus

redakce 12.03.2023

Tinnitus je o neustálém honu za úspěchem. O běhu bez cíle za prchlivým vítězstvím. O představě dokonalosti neutuchajícího výkonu.

Krajina Ró s klipem i novou deskou

redakce 11.03.2023

Mlhoviny jsou albem barevným, místy rockově úderným, jinde zase až romanticky křehkým, ale především albem písničkovým.

Tryo s novou deskou

redakce 10.03.2023

Kapela tryo nahrála u Amáka v Golden Hive Studios novou desku Iodine Clock Reaction. Předznamenává ji singl Droplets.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace