Zprávy / Nové desky

I Am Planet vydává Záznamy ticha

I Am Planet vydává Záznamy ticha

redakce | Zprávy / Nové desky | 04.05.2021

Pod téměř třech letech od posledního alba přichází slovenský neoklasický skladatel a hudebník Patrik Korinok, známý pod pseudonymem I Am Planet, se svojí čtvrtou studiovou kolekcí skladeb. Album nazvané Záznamy ticha vychází 30. dubna 2021 na značkách Deadred a Starcastic.

„Vnímajúc naliehavú potrebu liečivého ticha som sa rozhodol zastaviť, započúvať sa do elementárnych potrieb vlastnej duše, ktoré kričali, snažiac sa prehlušiť chaotický vír v mojom vnútri. Pri hľadaní inšpirácie som sa aj vplyvom okolností spôsobených pandémiou COVID rozhodol čerpať priamo z najbližšieho okolia, môjho domova - Liptova,” objasňuje Patrik leitmotiv alba. Právě v kontextu domácího prostředí a vzhledem na osobní vztah k autorovi se mu tak úplně přirozeně jako východiskový inspirační zdroj nabízelo dílo slovenského malíře Zoltána Palugyaya.

„Zolo Palugyay, umelec ktorý má v mojom srdci špeciálne miesto, bol maliarom - básnikom, bol majstrom citlivej výtvarnej lyriky, maliarom hôr, filozofom ľudskej duše, maliarom Liptova. Názvy skladieb a celá koncepcia albumu je preto inšpirovaná dielom a životom tohto významného slovenského umelca, ktorý len ako 37 ročný na jeseň v roku 1935 tragicky zahynul pod masívom Ďumbiera. Záznamy ticha sú tak zároveň rozpravou o hľadaní pokoja, poctou maliarovi Liptova, soundtrackom môjho domova,“ říka autor.

Jak naznačuje název alba, na nahrávce se ve větší míře využívá ticho jako plnohodnotná součást kompozice. Skladby jsou na základě způsobu kompozice koncipované do dvou rovin - příběhové, při které je kompozice vyskládaná vrstvením, postupným odhalováním příběhu a záznamové, ve které se popisuje pocit esence bez důrazu na příběhovost či vývoj skladby v čase. „V rámci riešenia konceptuálnych problémov som prvýkrát vyskúšal nový spôsob práce, keďže som oproti predchádzajúcim albumom prvýkrát pracoval na téme, ktorá je veľmi konkrétna, dokonca zviazaná s konkrétnou osobou maliara, čo v istom smere limituje. Zároveň mi to však otvorilo celý rad nových ideových i technických prístupov, ktoré som na albume použil. Prvýkrát tak na albume znejú bicie či elektrická gitara,“ dokresluje I Am Planet koncept albumu.

Info

I Am Planet – Záznamy ticha (Deadred/Starcastic, 2021)
web vydavatelství

foto © Katarína Lazárová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

LeebOrn vydávají EP

redakce 14.09.2021

Olomoučtí melancholici Leeb0rn, dříve působící jako Lee, vydávají nové EP Reach One’s Destination.

Lofn vydávají EP

redakce 13.09.2021

Post-Apo Romance svou atmosférou, mýtickou elektronikou proloženou post-industriálními prvky a řezavými vokály ladí do konceptu labelu Veyl Records.

Antitrendový crossover Skaraz

redakce 12.09.2021

Coby otrlí třicátníci, obsáhlo trio MC Skalaka, producenta Tarase a kytaristy Gonzala, do svého projevu mnoho vlivů posbíraných v průběhu života.

Nová deska Acoustic Needles

redakce 10.09.2021

Kapela se pohybuje převážně v žánru moderního jazzu, často se ve skladbách objevují i prvky funkové hudby či hip hopu.

Vychází debutové album kapely Treetop

redakce 08.09.2021

Původní autorský repertoár tria je rozmanitý, pojímá vlivy jazzu, lidové hudby, klasické hudby i kompozičních postupů soudobé hudby.

Běsnící ambient Franzie na debutu

redakce 07.09.2021

Polovinu materiálu na album kapela vytvořila ještě pod názvem Superego Kid, ale postupem času sílila potřeba, se od svého starého jména oprostit.

Nové tituly z Polí5

redakce 06.09.2021

Personální spojení je na zcela jinak žánrově zařazené Severní nástupiště nebo Zimní pneu, které nedávno vydalo také Polí5.

Ventolin vydal třetí desku

redakce 03.09.2021

Ve srovnání s jeho předchozí deskou je Dneska se vyčasilo hudebně pestřejší a tematicky komornější.

Dvojice něco něco vydává druhé album

redakce 02.09.2021

Útržky rozvíjí pro tvorbu něco něco typické prostředky – nápaditost, nadsázku a nečekané zvraty, vytrhávající posluchače z popové konejšivosti.

daniel b prináša vlnu letnej depresie

redakce 27.08.2021

Celá nahrávka je zbierka “melancholických-doma-nahratých” príbehov napísaných za posledný takmer rok.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace