Zprávy / Nové desky

I Am Planet vydává Záznamy ticha

I Am Planet vydává Záznamy ticha

redakce | Zprávy / Nové desky | 04.05.2021

Pod téměř třech letech od posledního alba přichází slovenský neoklasický skladatel a hudebník Patrik Korinok, známý pod pseudonymem I Am Planet, se svojí čtvrtou studiovou kolekcí skladeb. Album nazvané Záznamy ticha vychází 30. dubna 2021 na značkách Deadred a Starcastic.

„Vnímajúc naliehavú potrebu liečivého ticha som sa rozhodol zastaviť, započúvať sa do elementárnych potrieb vlastnej duše, ktoré kričali, snažiac sa prehlušiť chaotický vír v mojom vnútri. Pri hľadaní inšpirácie som sa aj vplyvom okolností spôsobených pandémiou COVID rozhodol čerpať priamo z najbližšieho okolia, môjho domova - Liptova,” objasňuje Patrik leitmotiv alba. Právě v kontextu domácího prostředí a vzhledem na osobní vztah k autorovi se mu tak úplně přirozeně jako východiskový inspirační zdroj nabízelo dílo slovenského malíře Zoltána Palugyaya.

„Zolo Palugyay, umelec ktorý má v mojom srdci špeciálne miesto, bol maliarom - básnikom, bol majstrom citlivej výtvarnej lyriky, maliarom hôr, filozofom ľudskej duše, maliarom Liptova. Názvy skladieb a celá koncepcia albumu je preto inšpirovaná dielom a životom tohto významného slovenského umelca, ktorý len ako 37 ročný na jeseň v roku 1935 tragicky zahynul pod masívom Ďumbiera. Záznamy ticha sú tak zároveň rozpravou o hľadaní pokoja, poctou maliarovi Liptova, soundtrackom môjho domova,“ říka autor.

Jak naznačuje název alba, na nahrávce se ve větší míře využívá ticho jako plnohodnotná součást kompozice. Skladby jsou na základě způsobu kompozice koncipované do dvou rovin - příběhové, při které je kompozice vyskládaná vrstvením, postupným odhalováním příběhu a záznamové, ve které se popisuje pocit esence bez důrazu na příběhovost či vývoj skladby v čase. „V rámci riešenia konceptuálnych problémov som prvýkrát vyskúšal nový spôsob práce, keďže som oproti predchádzajúcim albumom prvýkrát pracoval na téme, ktorá je veľmi konkrétna, dokonca zviazaná s konkrétnou osobou maliara, čo v istom smere limituje. Zároveň mi to však otvorilo celý rad nových ideových i technických prístupov, ktoré som na albume použil. Prvýkrát tak na albume znejú bicie či elektrická gitara,“ dokresluje I Am Planet koncept albumu.

Info

I Am Planet – Záznamy ticha (Deadred/Starcastic, 2021)
web vydavatelství

foto © Katarína Lazárová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází debut noiserockových Sinks

redakce 13.05.2021

Trojice autentickým způsobem klopýtá a překračuje překážky, které skýtá zlomyslná každodennost jednoho z nejživějších českých měst.

The Ills zrekonstruovali svoj prvy album aj s nikdy nevydanou skladbou

redakce 13.05.2021

Myšlienka na možné prepracovanie materiálu z debutu prišla práve po oslavách 10. narodenín, kde kapela v pôvodnom zložení hrala niekoľko starých skladieb.

Floex vydává herní soundtrack - Papetura

redakce 12.05.2021

Hudba na Papetura Soundtrack odráží křehkost papíru, strach ze samoty a destrukce i naději a přátelství.

František Skála & Provodovjané

redakce 11.05.2021

„Na nenáviděné dechovce, kterou nás – máničky – krmili komunisti, není ve skutečnosti nic špatného, říká František Skála.

Nová deska Ruinu

redakce 11.05.2021

Pražské trio Ruinu vydává po čtrnácti letech a třinácti živých nahrávkách první studiové album Left Behind.

Gurun Gurun vydali benefiční album

redakce 10.05.2021

Čtveřice Gurun Gurun doposud vydala dvě alba na japonsko-britském labelu Home Normal, absolvovala japonské turné a hrála například i v londýnském Café Oto.

Malé lesní ukolébavky Tomáše Háčka

redakce 09.05.2021

Ambientní struktury plné pestrých atmosférických nálad, melodických střípků a hudebních nápadů, které bez přestání tepou na bránu vaší fantazie.

Marián Slávka vydáva odtlačok svojej duše s číslom dva

redakce 09.05.2021

Líniu intímnej klavírnej tvorby kombinovanej s elektronikou rozvíja Marián Slávka v ôsmich nových skladbách na albume Vláska 2.

Ticho před pandemickou bouří podle Plusminusnula

redakce 07.05.2021

Čtveřice Plusminusnula přichází po čtyřech letech s novým albem. Jmenuje se Nový zprávy žádný a zachycuje atmosféru společnosti konce desátých let.

Banausoi vydávají debutové album Imagines

redakce 06.05.2021

Kolekce zvukových příběhů je utkána tkanivem radikální improvizace a mytologie antického Řecka.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace