Články / Profily

IAMX, video a nože

IAMX, video a nože

Claire Adele | Články / Profily | 01.04.2013

Projekt IAMX, za nímž stojí britský alternativní umělec Chris Corner, přichází s pátou deskou The Unified Fields. Následuje světové turné, v jehož rámci se zastaví 4. dubna i v pražské Roxy. Ještě před vydáním alba IAMX zveřejnil dvě videa, abychom věděli, co od téhle elektronické proměnné tentokrát očekávat.

Nejprve se objevil klip k titulní The Unified Fields. Tradičně heslovitý text se snaží zpodobnit rozpoložení člověka zahnaného do kouta, do kouta svého nitra. „Pouze proto, že mě to nezajímá, neznamená, že nic necítím. To, že nic necítím, neznamená, že nerozumím.“ Corner pokračuje ve svých „vědeckých metaforách“, které používá k psychologickému postižení člověka, zde si z fyziky, kterou kdysi studoval, vypůjčil „jednotnou teorii fyzikálních polí“, k níž odkazuje celé album.

V nejčerstvějším kousku pak Corner vyhrotil svou uměleckou ideu až na ostří nože. Video I Come With Knives je totiž dokonalým spojením agresivních a zoufalých výkřiků, uklidňující, pohádkově laděné hudby a vizuální divočiny se sexuálním podtextem, která pracuje s typicky iamxovským potíráním genderových rozdílů a odehrává se v kolorovaném pseudo-westernu.

Cornerovo vyhublé tělo oděné do černé kůže se trhavě zmítá na žhavých pouštních balvanech, do toho probleskuje jeho černě namalovaný obličej budící dojem mrtvoly a hlas útočně zaburácí: I come with knives! „Vizuální umění je pro mě čím dál důležitější. Ale hudbu mám pod kůží, té už se nikdy nezbavím,“ říká Chris Corner. Jde to vidět – nový videoklip je umělecky dále, ovšem jeho hudba je stále působivější.

Popisovaná scéna vypadá jako výňatek z hororu, ale písnička působí až neskutečně uklidňujícím dojmem. Sound je plný, kompozice těkavá a křehká díky jemným hudebním zvukům cinkajícím do výšek, zároveň je to hrubé a divoké, plné vřeštění, které vás uspokojuje – chce se vám ječet a řvát, protože každodenní svět vás k tomu dohání. A jak tak křičíte a myslíte si, že z šílenství světa puknete, všechno se najednou zklidní a nastoupí docela jemňoučký, laskavý ženský hlásek, který vás německy kolébá pohádkou o dětech, hvězdách a motýlech.

„IAMX“ - možná někdo zapomněl vypnout caps lock, možná někdo chtěl říct, že tohle bude ve velkém stylu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dveře jsou otevřené (Nový ukrajinský rap)

Maria Pyatkina 06.11.2021

Jedním z vrcholů Žižkovské noci 2021 bylo vystoupení patronky ukrajinského rapu Alyony Alyony. Skrze rozhovor s ní nahlížíme pod pokličku tamní rapové scény.

Slast digitálního purismu (Raster((Noton))

Karel Veselý 21.09.2021

Jedno z nejdůležitějších vydavatelství pro experimentální elektroniku posledního čtvrtstoletí oslaví své narozeniny na letošním festivalu Lunchmeat.

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace