Zprávy / Pozvánky

Ikonická Marianne Faithfull slaví 50 let na scéně

Ikonická Marianne Faithfull slaví 50 let na scéně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 09.09.2015

Famme fatale 60. let, nestárnoucí múza řady rockerů, jejichž životy by přežil málokdo, ale i inovátorka, která proslula spoluprací s o generaci mladšími hudebníky jako jsou Beck, PJ Harvey, Nick Cave, Blur, Billy Corgan, Antony Hegarty, Anna Calvi a další. Marianne Faithfull slaví 50 let na scéně. V rámci svého světového turné britská zpěvačka a skladatelka zazpívá 29. října i v pražském Divadle Archa.

50th Anniversary World Tour je nejen ohlédnutím za tvorbou Marianne Faithfull, která příští rok oslaví sedmdesátiny. Turné, jehož pražská zastávka se uskuteční v Divadle Archa, představí i zatím poslední - dvacáté studiové album Marianne Faithfull Give My Love to London, které vyšlo loni. Britská zpěvačka, hudební skladatelka, hudebnice a herečka studovala na katolické St Joseph's Collegepochází. Její matka Eva von Sacher-Masoch byla baletka a šlechtična rakouského původu, otec byl agentem britské tajné služby MI6. Z naivní zpěvačky popsongů 60. let se Faithfull propracovala v respektovanou a velmi autentickou interpretku, jejíž "whiskou prosáklý a nikotinem zastřený" hlas věrně ilustroval její turbulentní život.


Během pěti dekád nazpívala mj. řadu songů Kurta Weilla, interpretovala Toma Waitse, řadu meziválečných amerických jazzových a muzikálových šlágrů, ale i původní tvorby. Mezi její nejvýznamnější a nejvýše oceňovaná alba patří post-punkové Broken English (1979), Strange Weather (1987), 20th Century Blues (1997), Kissin' Time (2002) a Before the Poison (2004). Od 60. let Marianne Faithfull průběžně pracovala i jako filmová herečka. Natočila kolem třiceti snímků, proslavil ji film The Girl on a Motorcycle (1968), zatím naposledy velmi výrazně zazářila ve snímku Irina Palm v roce 2007. Kromě své umělecké tvorby proslula Marianne Faithfull i svým životním stylem. V 60. letech byla milenkou Micka Jaggera, který pro ni napsal její největší hit As Tears Go By, kterým debutovala ve svých 17 letech. V bouřlivých 70. letech prošla protidrogovou léčbou, životem ve squatu, několika pokusy o sebevraždu a vážnými zdravotními problémy.

Své umělecké vize i kritiku současného světa artikulovala na posledních albech, na kterých se podílela plejáda hvězných hostů. Mezi autory skladeb se vyjímají jména jako Beck, Damon Albarn, Billy Corgan, PJ Harvey, Jarvis Cocker nebo Antony Hegarty. Vloni Marianne Faithfull vydala album Give My Love to London s autorskými příspěvky Nicka Cavea, Rogera Waterse, Adriana Utleyho (Portishead), Briana Ena či Anny Calvi. O generaci mladší tvůrci však nijak nezastínili sílu ani naléhavost jejího projevu.

Marianne Faithfull vystoupila před českým publikem několikrát, naposledy v roce 2007 jako hlavní hvězda festivalu Colours of Ostrava. Autentičnost a upřímnost jejího vystoupení ocenila i česká hudební kritika po pražském vystoupení, jež napsala: "Marianne Faithfullová je zpěvačkou, jejíž persona se otiskne do muziky celá. I vypůjčený cajdák by obrátila v osobní výpověď."

Info

50th Anniversary World Tour
Marianne Faithfull (uk)
29. 10. 2015 20:00
Divadlo Archa, Praha
Vstupné: 490,- stání / 690,- k sezení

www.facebook.com/events/953102821414804
www.facebook.com/mariannefaithfullofficial
www.facebook.com/DivadloArcha

foto © Kryštof Havlice

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Denzel Curry přijede do Prahy s novým albem

redakce 28.01.2022

O tom, že se Curry nebojí experimentovat, svědčí i jeho i spolupráci s indie jazzovou formací BadBadNotGood.

Beata Hlavenková pokřtí šestou sólovku

redakce 28.01.2022

Hlavenková během křtu představí repertoár nového alba Žijutě, zazní i písně z předešlé nahrávky Sně i kus z hudebního doprovodu Zátopka.

Groove Brno pokračuje jarní edicí

redakce 23.01.2022

V Metru vystoupí světové hvězdy Dean Brown, Victor Wooten, Dennis Chambers a Eric Marienthal.

Animal Collective v Praze

redakce 21.01.2022

Dlouhých jedenáct let. Tak dlouho trval návrat Animal Collective do MeetFactory.

Aries přijede poprvé do Prahy, Low Roar představí své křehké světy

redakce 20.01.2022

Do pražského Rock Café se vrací Low Roar s novou tajuplnou nahrávkou Maybe Tomorrow… A Aries pojede turné k druhé desce.

Proběhne klubová noc Prahy 6

redakce 19.01.2022

Během jednoho večera se promění sály jednotlivých klubů na různé žánrově rozdílné scény podle toho, co jim je dramaturgicky nejbližší.

Hackedepicciotto vystoupí v Kaštanu

redakce 17.01.2022

Jen pár dní dělí od přesně dvouleté pauzy, po které se do Prahy vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto.

Do kin vstupuje film Hranice odvahy

redakce 16.01.2022

Děti se vydávají hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde budou všichni v bezpečí.

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

redakce 15.01.2022

Jedná se o legendární, s ohledem na dobu a režim progresivní a sociálně kritické snímky.

Stone Smoker letos poprvé i v zimě

redakce 14.01.2022

V Crossu vystoupí například Acid Row, Blue Chesterfield, Fialový Samet nebo Koonda Holaa Baro Chandel, kteří se po letech sejdou exkluzivně pouze pro tuto akci.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace