Zprávy / Nové desky

Impresionistické hudební obrazy Žofie Kašparové

Impresionistické hudební obrazy Žofie Kašparové

redakce | Zprávy / Nové desky | 02.10.2020

Autorkou repertoáru kapely Peacock Tree je česká flétnistka, basklarinetistka a skladatelka Žofie Kašparová, která žila pět let ve švédském Göteborgu, kde vystudovala obor World music na Academy of Music and Drama. V Česku jste ji mohli vidět a slyšet například s česko-švédsko-finskou kapelou 13th Dimension, která v roce 2017 zvítězila v open call Czech Music Crossroads.

Kapela Peacock Tree vznikla jako její absolventský projekt na hudební akademii v Göteborgu v roce 2017. Tehdy se Žofie rozhodla,  že si do kapely vybere lidi bez ohledu na nástroj. Muzikanty, se kterými má vždycky husí kůži, když spolu hrají, a se kterými si skvěle rozumí. Tím vznikla skladatelská výzva: netradiční složení (flétna, saxofon,  trubka a kontrabas), kterému skladby musela přizpůsobit a které, dělá celý projekt mnohem zajímavějším. V roce 2020 vychází album Impressions, na kterém autorka po způsobu impresionistických malířů zachytila atmosféru okamžiku či situace. Inspirací jí byl tep velkoměsta i švédská krajina a její tiché dlouhé zimní noci i dlouhé letní dny, kdy západ slunce může trvat i několik hodin.


V nadžánrovém kontemplativním a snovém zvuku tří dechových nástrojů, hlasu a kontrabasu jsou patrné vlivy jazzu, klasické hudby, minimalismu, arabských rytmů i severské lidové hudby. Kromě Žofie Kašparové tvoří kapelu Peacock Tree tři švédští muzikanti:  jazzový kontrabasista Erik Bengtsson, trumpetista Robin Backgård s nezaměnitelným zvukem typickým pro norské jazzové trumpetisty a citlivý a všestranný saxofonista/klarinetista Robin Johansson, který se věnuje převážně švédské lidové hudbě.

Info

Žofie Kašparová
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Severní nástupiště přijíždí s novou deskou

redakce 04.12.2020

Početná kapela vydává první dlouhohrající desku Rostli jsme spolu, která se použitím nástrojů i textařsky vymyká většině domácí produkce.

Nekola děkují za druhou desku

redakce 02.12.2020

Démoni samoty, strachu, smutku ale i prosvítající naděje jsou tématem tohoto alba, které vznikalo od jara 2019 do podzimu 2020.

Annet X vydává první desku

redakce 30.11.2020

Annet X chce ukázat, že umí udělat jak poctivou RnB baladu, tak temnější věci na hraně rapu, ale i úderné party tracky.

Nová Kolna na Polí5

redakce 30.11.2020

Smrtí zatepla je volný pandán k albu Ženy. Tím ale podobnost končí, Kolna spojuje improvizaci s písní, elektroniku s rockem, etnické nástroje s věšákem na prádlo.

Nové EP Bert & Friends

redakce 29.11.2020

Název EP je vzhledem k určité lehkosti předchozích počinů a také samotnému obalu na první pohled zvláštní.

Hudební projekt pokoj25 vydává třetí desku

redakce 26.11.2020

Zvukově zůstávají produkce tracků v elektronickém spektru i když tentokrát mají blíž spíš rapovému soundu minulého desetiletí než osmdesátkovému synthpopu.

Láska, nikoliv strach - Long Play Belarus

redakce 24.11.2020

Deset běloruských kapel se spojilo, aby vytvořily kompilaci Long Play Belarus. Skladby byly nahrány v době, kdy se pohled Bělorusů na život i jejich zemi dramaticky proměnil.

Květy vydaly své nejitimnější městské album

redakce 19.11.2020

Album Květy Květy je intimní vztahová deska, která pracuje s principem duality. V kapele jsou dvě dvojice: rytmika versus kytaristé.

Billow vydávají nové album

redakce 18.11.2020

Lo-fi/dreampopové trio Billow vydalo na kazetovém labelu Z Tapes svou třetí desku. Blíže elektronice.

Nové tituly u Polí5

redakce 18.11.2020

Své poslední album Zdivočelý koně vydala Načeva už na jaře vlastním nákladem pouze na CD. Vinyl a streaming až nyní u Polí5. Kdo dále ve stáji?