Zprávy / Nové desky

Impresionistické hudební obrazy Žofie Kašparové

Impresionistické hudební obrazy Žofie Kašparové

redakce | Zprávy / Nové desky | 02.10.2020

Autorkou repertoáru kapely Peacock Tree je česká flétnistka, basklarinetistka a skladatelka Žofie Kašparová, která žila pět let ve švédském Göteborgu, kde vystudovala obor World music na Academy of Music and Drama. V Česku jste ji mohli vidět a slyšet například s česko-švédsko-finskou kapelou 13th Dimension, která v roce 2017 zvítězila v open call Czech Music Crossroads.

Kapela Peacock Tree vznikla jako její absolventský projekt na hudební akademii v Göteborgu v roce 2017. Tehdy se Žofie rozhodla,  že si do kapely vybere lidi bez ohledu na nástroj. Muzikanty, se kterými má vždycky husí kůži, když spolu hrají, a se kterými si skvěle rozumí. Tím vznikla skladatelská výzva: netradiční složení (flétna, saxofon,  trubka a kontrabas), kterému skladby musela přizpůsobit a které, dělá celý projekt mnohem zajímavějším. V roce 2020 vychází album Impressions, na kterém autorka po způsobu impresionistických malířů zachytila atmosféru okamžiku či situace. Inspirací jí byl tep velkoměsta i švédská krajina a její tiché dlouhé zimní noci i dlouhé letní dny, kdy západ slunce může trvat i několik hodin.


V nadžánrovém kontemplativním a snovém zvuku tří dechových nástrojů, hlasu a kontrabasu jsou patrné vlivy jazzu, klasické hudby, minimalismu, arabských rytmů i severské lidové hudby. Kromě Žofie Kašparové tvoří kapelu Peacock Tree tři švédští muzikanti:  jazzový kontrabasista Erik Bengtsson, trumpetista Robin Backgård s nezaměnitelným zvukem typickým pro norské jazzové trumpetisty a citlivý a všestranný saxofonista/klarinetista Robin Johansson, který se věnuje převážně švédské lidové hudbě.

Info

Žofie Kašparová
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Ills zrekonstruovali svoj prvy album aj s nikdy nevydanou skladbou

redakce 13.05.2021

Myšlienka na možné prepracovanie materiálu z debutu prišla práve po oslavách 10. narodenín, kde kapela v pôvodnom zložení hrala niekoľko starých skladieb.

Floex vydává herní soundtrack - Papetura

redakce 12.05.2021

Hudba na Papetura Soundtrack odráží křehkost papíru, strach ze samoty a destrukce i naději a přátelství.

František Skála & Provodovjané

redakce 11.05.2021

„Na nenáviděné dechovce, kterou nás – máničky – krmili komunisti, není ve skutečnosti nic špatného, říká František Skála.

Nová deska Ruinu

redakce 11.05.2021

Pražské trio Ruinu vydává po čtrnácti letech a třinácti živých nahrávkách první studiové album Left Behind.

Gurun Gurun vydali benefiční album

redakce 10.05.2021

Čtveřice Gurun Gurun doposud vydala dvě alba na japonsko-britském labelu Home Normal, absolvovala japonské turné a hrála například i v londýnském Café Oto.

Malé lesní ukolébavky Tomáše Háčka

redakce 09.05.2021

Ambientní struktury plné pestrých atmosférických nálad, melodických střípků a hudebních nápadů, které bez přestání tepou na bránu vaší fantazie.

Marián Slávka vydáva odtlačok svojej duše s číslom dva

redakce 09.05.2021

Líniu intímnej klavírnej tvorby kombinovanej s elektronikou rozvíja Marián Slávka v ôsmich nových skladbách na albume Vláska 2.

Ticho před pandemickou bouří podle Plusminusnula

redakce 07.05.2021

Čtveřice Plusminusnula přichází po čtyřech letech s novým albem. Jmenuje se Nový zprávy žádný a zachycuje atmosféru společnosti konce desátých let.

Banausoi vydávají debutové album Imagines

redakce 06.05.2021

Kolekce zvukových příběhů je utkána tkanivem radikální improvizace a mytologie antického Řecka.

I Am Planet vydává Záznamy ticha

redakce 04.05.2021

Jak naznačuje název alba, na nahrávce se ve větší míře využívá ticho jako plnohodnotná součást kompozice.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace