Články / Reporty

Irské antidepresivum (And So I Watch You From Afar + Catalan)

Irské antidepresivum (And So I Watch You From Afar + Catalan)

Dominik Polívka | Články / Reporty | 28.10.2019

Výročí deseti let od vydání svého prvního, stejnojmenného alba přijela oslavit belfastská čtveřice And So I Watch You From Afar. Surrealistický cover oné nahrávky zdobil například býk popíjející z hrnku, ryby s pavoučími nohy nebo trojice očí pozorující ze země bizarní scenérii okolo. Příznačný obraz vystihující neuchopitelnost kytarových přesmyček uvnitř obalu. Od té doby vydali další čtyři desky, ASIWYFA vyrostli zvukově, uhladili ostré hrany chaotických manýr a vybarvili komplexní sonické plochy.

Do klubu Underdogs’ si přivezli krajany Catalan, kteří svou typicky irskou přívětivostí a projevem mezi skladbami prozářili strohé pohledy návštěvníků. Z postpunkového základu vystupovaly domácí folkové vlivy, které ohřívaly žánrový chlad. Harmonické zpěvy, tamburíny a šejkry doplňovaly chytlavé groovy a nutily k tanci. Hudba stála na kontrastu mezi přímočarou garážovou veselicí a promyšlenou indierockovou kytarovkou s ohlušujícími zvukovými stěnami. Texty komentující dění na britských ostrovech byly povzbuzující a neztrácely na optimismu. Překvapivé a vřelé vystoupení se schopností zvednout náladu i tomu nejzasmušilejšímu člověku v sále.

fotogalerii z koncertu hledejte tady

Ve stejně pozitivním duchu navázali ASIWYFA. Instrumentální smršť odstartovala první skladba Set Guitars to Kill z eponymního alba, které zaznělo celé. Čtveřice publikum nešetřila a s vražedným nasazením drtila pádnými riffy, které by předčily kdejaké metalové nahrávky. Důkazem budiž vyvrcholení skladby Start a Band nebo Eat The City, Eat It Whole. Hlavní kytarista Rory Friers s faderem nastaveným až do vesmíru proměňoval nálady ubíhajících songů štěbetavým vybrnkáváním a barvitými kytarovými kolážemi. Texty tu nechybí, atmosférická hudba je dosti výpravná a vizuální na to, aby je člověk nepotřeboval. Divoké dynamické změny střídala nezbedná vrstvení chytlavých riffů padajících do postrockových crescend v písni If It Ain't Broke... Break It.

ASIWYFA dokáží bravurně spojit mathrockovou techničnost s chytlavými skočnými riffy, takže hudba netrpí „progresivní“ onanií a je mnohem přístupnější a zábavnější. Oddanost a nadšení fanoušků odrážely dlouhé potlesky, mohutné chorály při songu TheseRIOTSareJUSTtheBEGINNING i aktivní feedbacky na Friersovy otázky mezi skladbami. „Jak se jmenovalo místo, kde jsme tu hráli poprvé?“ „Chapeo Roughe? Tenkrát tam bylo zhruba deset lidí, předpokládám, že jste jedni z nich,“ děkoval za účast.

Přídavek v podobě S Is for Salamander na sebe nenechal dlouho čekat. Zbytečný odchod za oponu a následný návrat byly jediným lichým momentem jinak srdečného setu. Sobotní dávka antidepresiv a němá vášeň v irském stylu, jen ta zelená chyběla.

Info

And So I Watch You From Afar (uk) + Catalan (uk)
27. 10. 2019, Underdogs’,Praha

foto © Lucia Banáková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.

Magické harmonie (Hackedepicciotto)

Jakub Koumar 17.02.2020

Uspořádat dobrý koncert je tak trochu alchymie, při níž se vždy musíte na něco spolehnout. Na co se spolehnul tenhle večer v Kaštanu?

Pomalý rozjezd, silný závěr – The Legendary Pink Dots

Vojtěch Podjukl 16.02.2020

V úvodu setu kazil dojem příliš hlasitý beat, basů mohlo být taky méně. Rozpačitě působily i prostoje mezi písněmi. Co bylo pak?

Žánrový cross mejdan s Indies Scope

Adéla Poláková 16.02.2020

Očekávaně dobře obstojí i DVA, které lze taky vidět po delší odmlce. Jejich světový hravý pop dokreslují animace Markéty Lisé... Oslava v Sonu byla opulentní.

Kytarovky vládnou všem aneb New Czech Indie Night

Maria Pyatkina 16.02.2020

„Grime vládne všem,“ tvrdíme v aktuálním Full Moonu, což možná platí pro Velkou Británii, ale v Česku vládnou kytarovky.

Všichni jednou umřeme (Hrubá hudba)

Adéla Poláková 13.02.2020

Beznadějně vyprodaný Kabinet Múz se pomalu plní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a ti starší si suverénně berou židle do předních řad.

Bizarní burleska (Lindemann)

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2020

Do Prahy přijel frontman Rammstein Till Lindemann se svým úchylným cirkusem. Bylo to málo, nebo dost?

Na kolech blackmetalových kolotočářů (Abbath)

Kremace 10.02.2020

Abbath pokračuje v odvykačce a šíří povědomí o poslední desce Outstrider a šestnáctá zastávka na evropské tour byla bez známek vysílení.

Nejen pro krajany - Altın Gün

Akana 09.02.2020

Nizozemsko-turecký sextet Altın Gün zaplnil Akropoli takříkajíc až po bidýlko především zásluhou místní turecké komunity.