Zprávy / Pozvánky

It Was Once My Universe. Fotografka Marie Tomanová představí novou knihu

It Was Once My Universe. Fotografka Marie Tomanová představí novou knihu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 05.11.2022

Po křtech v metropolích jako je Tokio, New York či Paříž, Marie Tomanová představí svou již třetí publikaci It Was Once My Universe také v Praze, ve Fotograf Gallery, v pondělí 14. listopadu 2022.

Projekt, který vzbudil světový zájem díky své loňské nominaci na Louis Roederer Discovery Award na fotografickém festivalu Rencontres d‘Arles ve Francii, je nyní zvěčněn do knižní podoby s japonským nakladatelstvím Super Labo ve spolupráci s kunst historikem Thomasem Beachdelem. Její výpověď plná intimity a zranitelnosti je vyprávěním o období, kdy se vrátila domů jako zcela jiný člověk, proměněný dlouhým pobytem v zahraničí, a fotografickou dokumentací této závratné zkušenosti. Snímky vznikly mezi 16. prosincem 2018 a 5. lednem 2019 během prvního návratu Tomanové na malou rodinnou farmu v jihomoravském Mikulově, po více než osmi dlouhých letech.

It Was Once My Universe je téměř protipólem dalších, kritikou oceňovaných autorčiných knih ‒ Young American (2019) a New York New York (2021) ‒ o jejím příchodu do Spojených států, o hledání a nalézání vlastní identity a o oslavě identity druhých. Nová publikace je naopak o návratu domů a o následném pocitu ztracenosti. Je o bytí v prostoru mezi oběma světy. V předmluvě ke knize It Was Once My Universe Lucy Sante výmluvně popisuje proces, kdy umělci často opouštějí svá rodiště a odcházejí do měst, na místa, kde najednou mohou skutečně být, realizovat se a najít sobě podobné. A právě to Marie Tomanová v roce 2011 udělala: z rodné mikulovské farmy se vydala až do Spojených států. Tam začala hledat samu sebe, vlastní identitu a spřízněné duše. Výsledkem byla kniha Young American, v níž představila svůj vlastní podmanivý pohled na „Ameriku“ z perspektivy přistěhovalce bez dokladů, a to v období, kdy v zemi panovala dusně konzervativní atmosféra. V letech 2011 až 2018, kdy to ve Státech neměla příliš jednoduché, se Tomanová stále častěji vracela k domovu a v duchu si ho idealizovala, a když se pak v zimě 2018 konečně mohla do České republiky vrátit, vůbec nebyla připravena na hluboký zmatek a rozpor, jež začala prožívat. Během tohoto návratu ji přemohl pocit, že se doma stala cizinkou, a přesto tam stále patří... je to sice její domov, ale stejně tak jím je New York.

Info

Thomas Beachdel – Marie Tomanova, It Was Once My Universe (Super Labo, 2022)
web nakladatelství

Křest:
14. 11. 2022 18:00
Fotograf Gallery, Praha
web fotografky

foto © Marie Tomanová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Devil & The Universe a Lamia Vox v Underdogs'

redakce 02.02.2023

Originální mix soundtrackového zvuku, řádně nakopnutého valivými beaty a samply, kozlové tentokrát okořenili tribálními motivy a ozvuky krautrocku.

Sun Kil Moon v Bratislave

redakce 02.02.2023

Program sa skladá z prierezu z rôznych materiálov, ktoré vznikli medzi rokmi 2003 až po súčasnosť.

Billy F. Gibbons (ZZ Top) sólově, tedy s kapelou

redakce 02.02.2023

Billy F. Gibbons je jako frontman s kapelou ZZ Top spojen přes půl století, v posledních letech se vedle toho věnuje sólové kariéře.

Björk oznámila turné Cornucopia, vystoupí i v Praze

redakce 01.02.2023

Björk oznámila turné Cornucopia, které zahájí v září tohoto roku v portugalském Lisabonu.

Rolo Tomassi s Holy Fawn a Heriot v Underdogs'

redakce 01.02.2023

Svěží mix, kde se potkává mathcore, dream pop a experimentální (post-)rock.

Koncertní nabídka P&J Music se rozšiřuje

redakce 01.02.2023

Achinoam Nini, profesně známá také jako Noa, je izraelská zpěvačka, skladatelka, perkusistka, působící na mezinárodní scéně.

A Place to Bury Strangers ve Futurum Music Baru

redakce 31.01.2023

Již dvě desetiletí kombinací postpunku, noise rocku, shoegaze, psychedelie a avantgardní hudby.

Post-punk & syntezátory v Eternii

redakce 31.01.2023

Halfsilks přináší velmi osobní, chytlavý zvuk, který je v podstatě všechno a nic z toho.

Dylan Moran v Praze s novou show We Got This

redakce 31.01.2023

Čeští diváci ho dobře znají hlavně z kultovního seriálu Black Books.

Punctum slibuje pestrý únor

redakce 30.01.2023

Bratrské duo Sturle Dagsland, které vystoupí v režii Jednoty, dokáže být střídavě něžné, divné a naprosto zběsilé.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace