Články / Reporty

Jacob Collier bez kapely, zato s plným Sonem

Jacob Collier bez kapely, zato s plným Sonem

Karolina Veselá | Články / Reporty | 01.11.2022

Koncertní šňůra Jacoba Colliera spojená s vydáním třetí desky jeho projektu Djesse byla covidem i dalšími okolnostmi odložená tak, až přijel Collier místo s kapelou sám. Změnil se také obsah koncertu a slibovanou Djesse vol. 3 nahradily pianové covery. Zklamání při čtení informačního mailu bylo nemalé, někteří vrátili koupené lístky. Nakonec se ale Sono Centrum v rámci podniku JazzFestBrno stejně vyprodalo a na umělce čekal dav nadšenců rozhodnutých si koncert bez ohledu na cokoliv užít.

Collier neztrácel čas a hned po oficiálním začátku doslova vběhl na scénu. Ne k nachystanému pianu a dalším nástrojům, ale přímo před lidi. Svým tělem udal rytmus, publikum rozdělil na sekce a rozdal role. To se tleskání, dupání a zpívání ochotně ujalo, přeci jenom na Collierových koncertech je potřeba s interakcí počítat. Umělec celý koncert zapojoval diváky do stavby písní, hyperaktivně pobíhal po scéně a snažil se ze všech v sále vytvořit jedno tepající těleso.

S výběrem písní vsadil tak trochu na jistotu, každý si přeci na koncertě rád zabrouká. Tady bylo dokonce žádoucí se do zpěvu opřít, a to hned v úvodní We Will Rock You. Zdá se to jako laciná volba, těžko se ale popisuje, jakým způsobem Collier skladby přetváří. Dokáže v nich totiž zachovat to ikonické, hitové, přidává ale něco ze sebe, obohacuje harmonii o nepředstavitelné postupy a pohrává si s melodií jako s plastelínou.

Po druhé skladbě Can’t Take My Eyes Off You hudebník vysvětlil, že dovézt celou kapelu do Brna bylo logisticky nemožné, jelikož tímto koncertem startuje šňůru, kterou potáhne až do Vánoc. Pokud v někom ještě přetrvávaly výčitky a pochybnosti, musely se rozplynout. Londýňan totiž neoplývá pouze absolutním sluchem a jedinečným talentem, ale také uvěřitelnou skromností a srdečností. Vše odpuštěno.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Zbytek koncertu se nesl v podobném duchu. Zazněly písně jako All at Sea, Fix You nebo Human Nature, také jeho autorské All I Need a The Sun Is in Your Eyes. Většina skladeb byla, jak tomu název nejnovějšího live alba napovídá, u piana, doprovázel se také na kytaru nebo harmonizér. Zážitek umocňoval až pokojíčkový zvuk vymazleného sálu, a jelikož byl zrovna Halloween, doplnil Collier svou tematickou košili a ponožky plyšovou dýní na hlavě, se kterou se objevil na první z přídavků.

Tím byla opět improvizovaná píseň s publikem, u které hudebník nepůsobil ani trochu křečovitě nebo afektovaně. Společné zpívání si užíval stejně jako nadšené publikum a celý večer by se dal shrnout do dvou slov – pure joy.

Info

JazzFestBrno: Jacob Collier (us)
31. 10. 2022 Sono Centrum, Brno

foto © Tomáš Hála

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sohnovo krasosmutnění na domácím ledě

Jiří Přivřel 05.12.2022

Bouřlivě přijatý návrat ztraceného Syna.

Stop Putinovi a sláva Ukrajine (Dakhabrakha)

Ema Klubisová 03.12.2022

Svet nečakanej hudby, ktorý reflektuje základné elementy duše. Sú svieži, vizionárski a hraví.

Monkey Week 2022: Kousek srdce

Michal Pařízek 28.11.2022

Jeho zvědavost je upřímná a nenucená, v tu chvíli ještě netuším, že podobně milých lidí potkám spoustu. Jsem tu sotva hodinu a už se chci stěhovat...

Bonobo a jeho zlatý rez

Matej Kráľ 28.11.2022

Bonobo vyrátal zlatý rez klubového a kapelového zvuku. Vzišla z toho skvelá párty.

Alternativa 2022: Nové pohledy, staré základy

Jan Starý 27.11.2022

Alternativa vyniká přehledem o kontinentální scéně a dokáže nabízet jiné pohledy na starší přístupy. Ještě víc než loni ale chyběli mladí hudebníci a elektronika.

Možno sa už neuvídime (Injury Reserve)

Jonáš Sudakov 26.11.2022

Zamyslenejšie a atmosferickejšie pasáže predchádzajúcich päťdesiatich minút nahradili moshpity a skandovanie. Dôstojná rozlúčka s Injury Reserve.

Citový vyděrač Nils Frahm

Lukáš Grygar 25.11.2022

Podezřelý: Frahm, Nils, ročník 1982, státní příslušnost německá, žánrová „contemporary classical“. Už máte dostatek indicií?

Stále svěží šumperské blues (Blues Alive 2022)

Jiří V. Matýsek 21.11.2022

Letošek jako by startoval novou éru, uvolnění po covidové pauze bylo znatelné. Pokud byl jubilejní ročník prodchnut obavami o budoucnost, vyprodáním letoška byly rozptýleny.

Le Guess Who? 2022 – To nejlepší

redakce 15.11.2022

Kromě denního zpravodajství nabízíme tradičně stručný výběr z nejlepších koncertů, podrobnější reportáž najdete v lednovém Full Moonu.

Tolik sebevědomí i pochybností zároveň (Sudan Archives)

Jakub Béreš 15.11.2022

Místo R&B zpěvačky vyzařující klid připomínala rockstar, ve svých manýrách ale nikdy neošidila samotný pěvecký výkon.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace