Články / Reporty

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková | Články / Reporty | 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá. Boskovicím chybí taky rozumné vlakové spojení s okolním světem – směr na Brno i na Prahu je už pár měsíců ve výluce a na Raveyard je to tedy hodně dlouhá jízda.

Mindicted ale cílí i na lokální fanoušky, kteří na ně nedají dopustit. Rozjezd je spíš pomalý, ale ve vzduchu je jasně cítit, že to bude velké, i když nad městem visí neobvyklá hrozba šíleného slejváku. Boskovice jsou totiž něco jako Brno, skoro nikdy tady pořádně nezaprší. Návštěvníci přibývají pomalu, ale jistě směřují k jednomu bodu v programu – tím je Smack One. „Jsem revoluční jako Bob Marley,“ začíná rytmickým trackem, a je pravda, že jak vchází na dance, rave, set, odehrává se v Panském dvoře malá revoluce. Lidi od všech barů a laviček se přesouvají pod hlavní stage a na festival padá noc. Druhý track je politicky angažovaný Molotow, Tony P za ním za decky odvádí skvělou práci a přes grime se ke konci nenásilně přesouvá k drum’n’bassovému beatu, u kterého ten večer na mainu už víceméně zůstaneme. „I have a dream, ve kterým se lidi probudí a přestanou být zmrdi zlí, chci, ať maj děti co jíst, ať v noci v klidu spí.“ Je supr, že tenhle remix na Další rok vznikl, škoda, že bude nejspíš navždy aktuální.

Smack Boskovice nešetří, ani neodflákne, střídá ho Akira, který připravuje půdu pro novozélandské duo The Upbeats. Ti rozhodně nejsou zklamáním, obzvlášť z Jeremyho Glenna srší tolik dobré nálady a entuziasmu, že i fotografové pohybující se po stagi musí na chvíli odložit aparáty a zapařit. Venkovní stage pak zavírá Bifidus Aktif a mírný déšt a od dvou už se řádí na neurofunkové řežby na velké vnitřní stagi.

V malém sále se tou dobou odehrává to nejlepší z celého festivalu: projekt na pomezí živé elektronické hudby a dj setu Simulacrum AV. Producent a dj Malcuth transformuje a roztahuje jednotlivé tracky tak, že na něho klasické playery ostatních vystupujících prostě nestačí. Hutná kombinace pomalejších rovnějších beatů a zlomenějších halftimů postupně zrychluje a v druhé půlce se přetaví ve smršť surové energie v podobě d’n’b. „Step into the light,“ hlásá zrovna vizuální mág Vooku, který celý set provází více i méně abstraktními obrazy z jiného světa i toho našeho, a dostává tak zážitek na úplně jiný level. Spát jdu s bohorovným klidem, že ten den už nic lepšího neuslyším ani neuvidím.

ŠAVLE NAHORU

Dobře jsem udělala, protože stíhám dopolední zvukovku Icy L, reggae srandy v podání local dj hero Ammy, oběd i podpultový whiskey sour před přednáškou Pavla Karouse. V malém sále Prostoru sedí jen pár posluchačů a neustále vržou dveře, jak někdo nahlíží dovnitř, do toho jde i přes protihlukové dveře slyšet b2b set domácích Oneira & Oldboye. Karous se ale nenechává rozhodit a lehkým tónem rozkládá obraz idylické Masarykovy první republiky nebo popisuje vazby fašistů na katolickou církev, a to všechno demonstruje skvělými dobovými karikaturami. Velkou část přednášky poté věnuje aktům odpůrců režimu v Rusku, které si těžko dokážeme představit. Kdo by si taky u nás před kostelem v hlavním městě sešil ústa? Nebo si přibil šourek hřebem k dlažební kostce? Zavřít vás ale v Rusku můžou i jen za stání s prázdným transparentem.

Jak se chovat, když vás chytnou pod vlivem omamných látek, zajímá návštěvníky Raveyardu podstatně víc, sál je narvaný k prasknutí, a zůstává tomu tak i při projekci Řezníkova Párty Hárder. Buranskej rap a intergalaktickej swag dodává Icy L a headlinerem soboty je samozřejmě A.M.C, kterého předchází pověst nejvyskillenějšího dj ever. „Pojď nahoru, pojď, co von tam dělá, to teda fakt nepochopim, vidíš to, to sou furt šecky čtyry šavle nahoru,“ říká mi Oldboy a má pravdu: A.M.C tam sází jeden track za druhým a jeho drive je v příjemném kontrastu s klidným hlasem jeho MC Phantoma.

Headlinera střídá Towie & Igor a po nich začíná lejt jak z konve. Perfektní timing na to nahnat drumíkáře na techna do Labu. Déšť tak nějak dělá za letošním ročníkem čáru. Z Panského dvora je pořádné blatíčko a za chvilku bude i z pozůstalých na festivalu. A tak to má být.

Info

Raveyard Festival
19.–⁠20. 8. 2022 Panský dvůr, Boskovice
Fb událost

foto © Nikol Halamásková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková 13.09.2022

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita…

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Pomíjivý strach z prázdnoty (Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine)

Minka Dočkalová 23.08.2022

Podzemní prostor, který průběžně hostí experimentální projekty nonkonformního uskupení Terén, je charismatickým místem, které každé instalaci dodává naprosto specifický výraz.

Ozvěny budoucnosti, střípky nostalgie (Let It Roll 2022)

Viktor Hanačík 22.08.2022

Harriet Jaxxon tam poslala euforický mix při západu slunce, plný vokálních bangerů, rollerů, mixů s neskrývanou láskou k Wilkinsonově zvuku...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace