Články / Recenze

Jako na kolotoči (VDYD)

Jako na kolotoči (VDYD)

Veronika Tichá | Články / Recenze | 15.03.2022

Čtyřčlenná brněnská kapela VDYD vydává první album s názvem Carousel a s ním novou nálož zasněných kytarových riffů a jemných melodií s texty plnými nostalgie, smutku, ale i radosti a naděje.

VDYD jsou na scéně už více než patnáct let, nyní jsou, po delší odmlce, opět aktivnější. Nové singly začali vypouštět minulé jaro, desku vydali na podzim. Tentokrát se o všechno od mixu po produkci postarali sami a plánují to tak dělat i do budoucna. Podle jejich slov to bylo náročné, ale stálo to za to, měli v tvorbě volnější ruku.

První, titulní skladba začíná starou pouťovou hudbou, která nás vtáhne do melancholického naladění celého alba. Nevinná radost z dětských atrakcí, možná metafora bezstarostného života bez obav z bolesti, navzdory pádům, které člověka činí tak znaveným – tím vším píseň, ale i deska sama pohlcuje.

Krom klasické rockové sestavy využívají VDYD syntezátory. Ty se hojně objevují ve skladbě Steady Guys, přidávají jí na zasněnosti a vaří z klasického kytarového indie rocku trochu víc dream popu a shoegazu. Text je o hudebnících, kteří se snaží hledat novou inspiraci a neztrácí odhodlání i přes občasnou únavu. Song Zich Divers je zas o samotě, hledání sebe samého v hlubinách, kam občas musíme klesnout. V závěru VDYD opět ukazují, jak si umí pohrát s kytarovými melodiemi a zvuky syntezátorů a dodat skladbám jiný, „vesmírnější“ rozměr.

Život je jako kolotoč, který nemůžeme zastavit, a musíme se smířit s tím, že i hezké věci často střídá zklamání. Vzpomínky na dětské štěstí a povzdechy nad dospělými starostmi a strachy, kterých kolikrát není málo, se zarývají pod kůži. Zároveň nás ale pobízí, abychom se dívali dopředu, na to krásné, co nás čeká, a nebáli se čelit tomu špatnému.

Info

VDYD
Bandcamp kapely

foto © Petr Foltýn

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Síla starého světa Dying Passion

Tomáš Kouřil 19.04.2022

S novou nahrávkou vytanou vzpomínky na druhou půli nultých let. Sociální sítě neexistovaly, na koncerty se chodívalo na kapely, ale i jen tak potlachat...

Helms Alee demonštrujú svoju vyzretosť

Filip Švantner 11.04.2022

Helms Alee... To nie je len nostalgia za skvelým katalógom Hydra Head a za časmi, keď hardcoreové kapely zo Seattlu vydávali jeden nadčasový album za druhým.

Nadčasová kontroverze (Hvězdná pěchota)

Jiří V. Matýsek 02.04.2022

Hvězdná pěchota je klasika, kterou překryla její filmová adaptace, a nové vydání nakladatelství Argo ji tak u nás může vrátit do oběhu.

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky (Houeida Hedfi)

Jiří Přivřel 01.04.2022

Hudební inspirace řekou jako omílané téma? V tomto případě to rozhodně neplatí.

Post-apokalyptický ambient aneb Yeule je späť

Ema Klubisová 17.03.2022

Na prvý pohľad pôsobí Glitch Princess ako syntéza ranej tvorby Grimes, estetiky Chromatics a minimalistickej výpravnosti ambientu.

Třináct let života Kevina Whelana (Aeon Station)

Eva Mrázková 09.03.2022

Něžnost, intimita, ale také odhodlanost a rozjímání nad věcmi, které už nikdy nebudou jako dřív. To vytváří atmosféru provázející sólový debut Observatory od Aeon Station.

Ve spárech algoritmů aneb z historika futurologem (Homo Deus)

prof. Neutrino 05.03.2022

Kniha je dobrým impulsem k debatě o možném směřování budoucnosti naší civilizace, která se díky novým technologiím radikálně mění.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace