Články / Recenze

Jako na kolotoči (VDYD)

Jako na kolotoči (VDYD)

Veronika Tichá | Články / Recenze | 15.03.2022

Čtyřčlenná brněnská kapela VDYD vydává první album s názvem Carousel a s ním novou nálož zasněných kytarových riffů a jemných melodií s texty plnými nostalgie, smutku, ale i radosti a naděje.

VDYD jsou na scéně už více než patnáct let, nyní jsou, po delší odmlce, opět aktivnější. Nové singly začali vypouštět minulé jaro, desku vydali na podzim. Tentokrát se o všechno od mixu po produkci postarali sami a plánují to tak dělat i do budoucna. Podle jejich slov to bylo náročné, ale stálo to za to, měli v tvorbě volnější ruku.

První, titulní skladba začíná starou pouťovou hudbou, která nás vtáhne do melancholického naladění celého alba. Nevinná radost z dětských atrakcí, možná metafora bezstarostného života bez obav z bolesti, navzdory pádům, které člověka činí tak znaveným – tím vším píseň, ale i deska sama pohlcuje.

Krom klasické rockové sestavy využívají VDYD syntezátory. Ty se hojně objevují ve skladbě Steady Guys, přidávají jí na zasněnosti a vaří z klasického kytarového indie rocku trochu víc dream popu a shoegazu. Text je o hudebnících, kteří se snaží hledat novou inspiraci a neztrácí odhodlání i přes občasnou únavu. Song Zich Divers je zas o samotě, hledání sebe samého v hlubinách, kam občas musíme klesnout. V závěru VDYD opět ukazují, jak si umí pohrát s kytarovými melodiemi a zvuky syntezátorů a dodat skladbám jiný, „vesmírnější“ rozměr.

Život je jako kolotoč, který nemůžeme zastavit, a musíme se smířit s tím, že i hezké věci často střídá zklamání. Vzpomínky na dětské štěstí a povzdechy nad dospělými starostmi a strachy, kterých kolikrát není málo, se zarývají pod kůži. Zároveň nás ale pobízí, abychom se dívali dopředu, na to krásné, co nás čeká, a nebáli se čelit tomu špatnému.

Info

VDYD
Bandcamp kapely

foto © Petr Foltýn

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 28.08.2022

Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Zasnění Britové si otevřeli colu a rozjímají nad kryptoměnami (alt-J)

Dominika Fuchsová 19.08.2022

Album „kde se příběhy z Hollywoodu, inspirované skutečnými zločiny, prolínají s některými z osobnějších momentů členů kapely“.

Americká gotika podle Wovenhand

Adam Tomáš 17.08.2022

Je to právě duch americké gotiky, který je silně přítomen v tvorbě Wovenhand, a aktuální LP to dokládá v tom nejlepším slova smyslu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace