Zprávy / Festivalové

Japan Fest pokračuje koncertem Kyoto Symphony Orchestra

Japan Fest pokračuje koncertem Kyoto Symphony Orchestra

redakce | Zprávy / Festivalové | 28.05.2015

Rozsáhlý mezinárodní festival japonské kultury Japan Fest 2015 pokračuje v červnu mimořádnou událostí – koncertem předního japonského symfonického orchestru Kyoto Symphony Orchestra ve Velkém sále Měšťanské besedy. V dalších dnech se představí tradiční japonské umění: bonsaje, kaligrafie, aikido i divadlo. Japan Fest je součástí projektu Evropské hlavní město kultury 2015 a jeho konání umožnila podpora prestižní japonské nadace EU-JAPAN FEST.

Už v květnu budou mít návštěvníci plzeňského Divadla Alfa mimořádnou příležitost poznat, jak vypadalo loutkové divadlo v Japonsku v období Edo (Edo – původní název Tokia, období Edo – 17. a 18. století, doba kdy se centrum Japonska přesunulo do Tokia). V rámci evropského turné zavitá 28. května na plzeňské jeviště inscenace tradičního japonského loutkového divadla v ukázkách divadla Edo Ayatsuri z Tokia. Vidět původní provedení japonského loutkového divadla není u nás běžné, v Plzni bude po představení následovat beseda s herci.


Koncert Kyoto Symphony Orchestra se uskuteční v rámci evropského turné k 60. výročí tohoto čtvrtého nejstaršího symfonického orchestru v Japonsku. Od roku 1956 má Kjótský symfonický orchestr na svém kontě řadu prestižních ocenění, například japonskou hudební cenu The Japan Record Academy, a může se pochlubit také účastí na mnoha evropských festivalech. V České republice se poprvé představil v roce 1997, kdy vystoupil na festivalu Pražské jaro. Kromě pravidelného nahrávání pro japonská hudební vydavatelství natočil orchestr i několik CD pro významný německý label Arte Nova. Kjótský symfonický orchestr ročně odehraje okolo sta koncertů. "Jsme rádi, že tak významné těleso přivítáme právě v abonentní řadě Plzeňské filharmonie. Koncert tak navazuje na náš dlouhodobý záměr představovat v rámci abonentních řad Plzeňské filharmonie a festivalu Smetanovské dny plzeňskému publiku TOP orchestry a umělce z celého světa," říká Lenka Kavalová, ředitelka Plzeňské filharmonie.

V dalších červnových dnech se Měšťanská beseda změní na enklávu tradiční japonské kultury. Připravená je Mezinárodní výstava bonsají a suiseki s hvězdnými hosty z celé Evropy (5. 6. – 7. 6.) a v atriu a zahradě instalace vodních kinetických objektů Františka Svátka. Během celé výstavy bude zajištěna poradna a prodej věcí k pěstování bonsají. V pátek 5. 6. se v Divadélku Jonáš odehraje několik krátkých frašek, které osobitým způsobem pranýřují univerzální lidské slabosti v podání brněnského souboru Malé divadlo kjógenu, v čele s jednou z nejvýznamnějších osobností tradičního japonského divadla kjógenu Shime Shigeyamou. V sobotu soubor v Divadle Alfa uvede premiéru tradiční japonské frašky Kulíci (Chidori) a další japonské grotesky.

Díla nositelů nejprestižnějších ocenění z kaligrafických soutěží budou od 2. 6. do 5. 7. k vidění v Galerii Jiřího Trnky v rámci výstavy Sho - Mistři současné japonské kaligrafie. "Japonci si kaligrafii velmi považují a jako umělecká disciplína je pro ně nadřazená malířství. Návštěvníci výstavy budou mít jedinečnou příležitost porovnat klasická díla s avantgardními formami tohoto umění," upozorňuje umělecký ředitel Japan Festu Ivo Hucl.


O víkendu 5. - 7. 6. se do Japan Festu 2015 zapojí také plzeňský klub deskových her Kavenu s programem Japonsko na desce. V sále Měšťanské besedy budou mít návštěvníci všech věkových kategorií možnost zahrát si i zakoupit různé hry, mimo jiné populární japonskou deskovou hru shōgi podobnou šachům. V pondělí 8. 6. večer se publiku v Divadélku JoNáš představí mistr klasického žánru humorných vyprávění rakugo Irifunetei Sentatsu. Japonské vypravěčské divadlo má své kořeny v klášterech buddhistických mnichů z 8. století. Všechny příběhy budou v překladu Petra Holého s českými titulky.

Do parku zámku Kozel se 13. 6. chystá taneční soubor NANOHACH s představením, které je inspirováno slavným japonským románem Písečná žena. V rámci festivalu TANEC PRAHA 2015 navštíví Plzeň japonský tanečník Yukio Suzuki s experimentálním představením Licking the Dust 16. a 17. 6. v Mlýnské strouze a 18. 6. v Nečtinech. Do podstaty tance butó přijede Plzeňany zasvětit hostující profesor Katedry asijských a afrických studií Univerzity v Lublani Ryūzō Fukuhara (vystoupení 20. 6. na zámku Kozel, 21. 6. v DEPO2015, taneční workshop 22. - 26. 6. Nečtiny). To nejprogresivnější japonské umění představí vůbec poprvé v Čechách respektovaný umělec a skladatel elektronické hudby Ryoji Ikeda. Jeho vizuálně zvukovou instalaci s názvem Test Pattern [N°7] bude možné navštívit v Black Boxu Nového divadla od 2. července do 11. srpna 2015. Ikeda spojuje silný zvukový vjem s černobílou projekcí v uzavřeném prostoru a hledá tak cestu k podstatě existence člověka v elektronické době.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Začal festival Alternativa

redakce 11.11.2022

Prostor je letos věnovaný také mladší generaci, která je do festivalu zapojena skrze hudební tvůrčí workshopy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace