Zprávy / Festivalové

Japan Fest pokračuje koncertem Kyoto Symphony Orchestra

Japan Fest pokračuje koncertem Kyoto Symphony Orchestra

redakce | Zprávy / Festivalové | 28.05.2015

Rozsáhlý mezinárodní festival japonské kultury Japan Fest 2015 pokračuje v červnu mimořádnou událostí – koncertem předního japonského symfonického orchestru Kyoto Symphony Orchestra ve Velkém sále Měšťanské besedy. V dalších dnech se představí tradiční japonské umění: bonsaje, kaligrafie, aikido i divadlo. Japan Fest je součástí projektu Evropské hlavní město kultury 2015 a jeho konání umožnila podpora prestižní japonské nadace EU-JAPAN FEST.

Už v květnu budou mít návštěvníci plzeňského Divadla Alfa mimořádnou příležitost poznat, jak vypadalo loutkové divadlo v Japonsku v období Edo (Edo – původní název Tokia, období Edo – 17. a 18. století, doba kdy se centrum Japonska přesunulo do Tokia). V rámci evropského turné zavitá 28. května na plzeňské jeviště inscenace tradičního japonského loutkového divadla v ukázkách divadla Edo Ayatsuri z Tokia. Vidět původní provedení japonského loutkového divadla není u nás běžné, v Plzni bude po představení následovat beseda s herci.


Koncert Kyoto Symphony Orchestra se uskuteční v rámci evropského turné k 60. výročí tohoto čtvrtého nejstaršího symfonického orchestru v Japonsku. Od roku 1956 má Kjótský symfonický orchestr na svém kontě řadu prestižních ocenění, například japonskou hudební cenu The Japan Record Academy, a může se pochlubit také účastí na mnoha evropských festivalech. V České republice se poprvé představil v roce 1997, kdy vystoupil na festivalu Pražské jaro. Kromě pravidelného nahrávání pro japonská hudební vydavatelství natočil orchestr i několik CD pro významný německý label Arte Nova. Kjótský symfonický orchestr ročně odehraje okolo sta koncertů. "Jsme rádi, že tak významné těleso přivítáme právě v abonentní řadě Plzeňské filharmonie. Koncert tak navazuje na náš dlouhodobý záměr představovat v rámci abonentních řad Plzeňské filharmonie a festivalu Smetanovské dny plzeňskému publiku TOP orchestry a umělce z celého světa," říká Lenka Kavalová, ředitelka Plzeňské filharmonie.

V dalších červnových dnech se Měšťanská beseda změní na enklávu tradiční japonské kultury. Připravená je Mezinárodní výstava bonsají a suiseki s hvězdnými hosty z celé Evropy (5. 6. – 7. 6.) a v atriu a zahradě instalace vodních kinetických objektů Františka Svátka. Během celé výstavy bude zajištěna poradna a prodej věcí k pěstování bonsají. V pátek 5. 6. se v Divadélku Jonáš odehraje několik krátkých frašek, které osobitým způsobem pranýřují univerzální lidské slabosti v podání brněnského souboru Malé divadlo kjógenu, v čele s jednou z nejvýznamnějších osobností tradičního japonského divadla kjógenu Shime Shigeyamou. V sobotu soubor v Divadle Alfa uvede premiéru tradiční japonské frašky Kulíci (Chidori) a další japonské grotesky.

Díla nositelů nejprestižnějších ocenění z kaligrafických soutěží budou od 2. 6. do 5. 7. k vidění v Galerii Jiřího Trnky v rámci výstavy Sho - Mistři současné japonské kaligrafie. "Japonci si kaligrafii velmi považují a jako umělecká disciplína je pro ně nadřazená malířství. Návštěvníci výstavy budou mít jedinečnou příležitost porovnat klasická díla s avantgardními formami tohoto umění," upozorňuje umělecký ředitel Japan Festu Ivo Hucl.


O víkendu 5. - 7. 6. se do Japan Festu 2015 zapojí také plzeňský klub deskových her Kavenu s programem Japonsko na desce. V sále Měšťanské besedy budou mít návštěvníci všech věkových kategorií možnost zahrát si i zakoupit různé hry, mimo jiné populární japonskou deskovou hru shōgi podobnou šachům. V pondělí 8. 6. večer se publiku v Divadélku JoNáš představí mistr klasického žánru humorných vyprávění rakugo Irifunetei Sentatsu. Japonské vypravěčské divadlo má své kořeny v klášterech buddhistických mnichů z 8. století. Všechny příběhy budou v překladu Petra Holého s českými titulky.

Do parku zámku Kozel se 13. 6. chystá taneční soubor NANOHACH s představením, které je inspirováno slavným japonským románem Písečná žena. V rámci festivalu TANEC PRAHA 2015 navštíví Plzeň japonský tanečník Yukio Suzuki s experimentálním představením Licking the Dust 16. a 17. 6. v Mlýnské strouze a 18. 6. v Nečtinech. Do podstaty tance butó přijede Plzeňany zasvětit hostující profesor Katedry asijských a afrických studií Univerzity v Lublani Ryūzō Fukuhara (vystoupení 20. 6. na zámku Kozel, 21. 6. v DEPO2015, taneční workshop 22. - 26. 6. Nečtiny). To nejprogresivnější japonské umění představí vůbec poprvé v Čechách respektovaný umělec a skladatel elektronické hudby Ryoji Ikeda. Jeho vizuálně zvukovou instalaci s názvem Test Pattern [N°7] bude možné navštívit v Black Boxu Nového divadla od 2. července do 11. srpna 2015. Ikeda spojuje silný zvukový vjem s černobílou projekcí v uzavřeném prostoru a hledá tak cestu k podstatě existence člověka v elektronické době.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

JazzFestBrno oslaví dvacítku

redakce 25.11.2020

Jubilejní 20. sezóna brněnského festivalu začne 7. března a ozdobí ji mistr klavírního tria Chick Corea.

Hudobný festival Next bude virtuálnym 3D zážitkom

redakce 25.11.2020

Live streamy vlakových jázd, zábery z centier veľkých miest, kamerové pasce z chránených prírodných oblastí, ale aj chat roomy, mačacie útulky, konferenčné hovory.

PAF Olomouc ohlašuje první jména

redakce 19.11.2020

V průběhu uplynulých dvou dekád se PAF rozvinul v label zahrnující mezinárodní síť umělců, kurátorů a událostí.

Jazz Dock odvysílá online festival

redakce 15.11.2020

Můžeme se těšit například na Ondřeje Pivce, Vertigo nebo Ondřeje Rumla. Koncerty budou přenášeny několika kamerami a se špičkovým zvukem.

Festival krátkých filmů Brno16 má nové datum konání

redakce 15.11.2020

Diváci se mohou těšit na tradiční mezinárodní soutěž i soutěž pro autory z České a Slovenské republiky, Československou 16.

Le Guess Who? oznamuje kurátory dalšího ročníku

redakce 12.11.2020

Čtrnácté vydání mají ve svých rukou kurátoři John Dwyer (Oh Sees), Lucrecia Dalt, Matana Roberts, Midori Takada a Phil Elverum (Mount Eerie/The Microphones).

Dokumentární Ji.hlava skončila, diváků bylo o polovinu více než loni

redakce 11.11.2020

Čtyřiadvacátý ročník Ji.hlavy je za námi. Proběhl výjimečně online a divácky překonal minulé ročníky

Hradecký slunovrat se pustil do záchrany kostela

redakce 10.11.2020

Crowdfundingová akce si klade za cíl zaplatit opravu brány v gotickém portálu zbylých městských hradeb a nátěr kostelní věže v Opavě.

Pohodové novinky

redakce 07.11.2020

Veľký výpredaj v Pohoda shope, Devendra Banhart na Pohodě 2021 a dokument Orchestra from the Land of Silence na Festivalu Jeden Svet.

Dokumenty na Mezipatrech představí milníky queer historie

redakce 04.11.2020

Heslem 21. ročníku festivalu, který letos proběhne poprvé celý online, je “Zotavení” obracející pozornost na duševní a fyzické zdraví LGBTQ+ komunity.