Zprávy / Pozvánky

Japonské eposy, matematika a prog: Jednota uvádí projekt Poil Ueda

Japonské eposy, matematika a prog: Jednota uvádí projekt Poil Ueda

redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.09.2021

Spojení francouzského avant-rocku PoiL a japonské hudebnice Džunko Uedy rozhodně nepatří k těm samozřejmým. První jmenovaní navazují na bohatou tradici frankofonního avant-progu, ať už mluvíme o Magmě („zeuhl“) nebo Univers Zero a Art Zoyd („rock in opposition“), kterou koření novějšími mathrockovými postupy. Klidně můžeme zmínit i paralely se Sleepytime Gorilla Museum nebo Guapo. Naproti tomu Džunko Ueda oživuje japonské tradice přednesu eposů za doprovodu loutny sacuma-biwa a její vokální projev vychází z buddhistických hymnů šómjó, které dlouho studovala. Vedle toho má za sebou řadu kolaborací a specializuje se na interpretaci japonského skladatele Tórua Takemicu.

Základem společného projektu jsou japonské zpěvy, které už Ueda v minulosti interpretovala, logicky ale v mnohem dynamičtějším pojetí. Virtuózní basa hostujícího Benoita Lecomteho z Ni hypnoticky bublá, bicí rytmus zároveň staví i narušují, kytara a klávesy se drží vlastně v pozadí: místy vystupují zeuhlové rituály, jindy až nowavové štěky nebo pro změnu subtilní linky jak od osmdesátkových King Crimson, někdy dokonce klávesy připomínají kvílející raveové synťáky. Spolu s kapelou přitom pořád vypráví hypnotický hlas Džunko Uedy a její biwa, které do cizorodého kontextu překvapivě bezproblémově zapadají. Výsledný dojem? Rozsáhlé eposy, které dokážou být skutečně velkolepé, ale dokonale zvládají i klidnější pasáže.

Loops of Decay, to je Matěj Kotouček, který je nedílnou součástí brněnského kolektivu AVA, skupiny Bastl Instruments / Noise Kitchen a labelu Nona Records. Můžete ho znát také z audiovizuálního projektu Sky to Speak nebo šamanských Thistle. Jeho DJské sety, ve kterých často pracuje s fyzickými nosiči, míří spolehlivě mimo konvence a ještě spolehlivěji k vytržení: krautrockový groove si podává ruku s komplexně synkopovanými rytmy, západní alternativa se světovými tradicemi, aby se vše smísilo a uteklo zkratkovitým popisům.

Info

PoiL Ueda + Loops of Decay
5. 10. 2021 19:30
Punctum, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Hudebně-diskuzní Hluk #2

redakce 22.10.2021

Druhý poslechově-diskusní večer Hluk chystá live sety Stanislava Abraháma, mʊdʌki a Simona Whethama.

Kopřivnický koncertní trojboj

redakce 21.10.2021

Kopřivnický koncertní trojboj představí tři místní kapely, které v posledních dvou letech díky covidu doma nekoncertovali.

JAF 34 vydává klip a pokřtí desku

redakce 19.10.2021

Křest alba Empty znamená i jeho první a poslední živé provedení. Ve Fuchsu2 vystoupí i mnoho dalších umělců a skupin.

Joseph Nechvatal představí v Brně svou tvorbu

redakce 19.10.2021

Prezentace autora pro Vašulka Kitchen Brno je nazvaná podle poslední umělcovy knihy Immersion Into Noise.

The Crimson Marathon v Brně i v Praze

redakce 19.10.2021

V průběhu večera se představí jednotliví členové King Crimson, a to jak v hudbě této skupiny, tak i se svými vlastními projekty.

Old Time Relijun dorazí na Sedmičku

redakce 18.10.2021

Zvuk OTR postavený na výrazné rytmice a zběsilých pěveckých vstupech jejich frontmana se ale podepsal i do výrazu generačně mladších postpunkových kapel.

100 gecs i Jeremy Zucker vystoupí v MeetFactory

redakce 18.10.2021

Hudba Jeremyho Zuckera plyne jako příběhy, které si vyprávíte s nejlepšími přáteli – je intimní, smysluplná, nebojí se jít do detailů.

Linea Aspera v Rock Café

redakce 17.10.2021

Radost ze znovuobnovení fungování Linea Aspera nakonec vyústila ve vydání druhé dlouhohrající řadovky.

Virtuální konference Meltingpot představí přes sto řečníků

redakce 17.10.2021

Meltingpot nabídne během čtyř dnů na dvou scénách výjimečné příběhy téměř sto osobností z celého světa - inovátorů, vizionářů, vědců či autorů bestsellerů.

Manu Delago přiveze novou desku věnovanou přírodě

redakce 15.10.2021

Už v sobotu 16. října dorazí do Paláce Akropolis se svým aktuálním programem Environ Me, v němž se klasické i elektronické nástroje mísí se zvuky přírody.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace