Zprávy / Pozvánky

Jaro v Jazz Docku, Jazz čtyř kontinentů

Jaro v Jazz Docku, Jazz čtyř kontinentů

redakce | Zprávy / Pozvánky | 19.03.2023

Více než deset zahraničních kapel přivítá pražský Jazz Dock v rámci jarní části svého festivalu Jazz čtyř kontinentů. V průběhu letošního roku bude znít Jazz Dockem alternativní pop, world music, funk, elektronika i jazz-rock.

Již během března se můžeme těšit na KCL – trio hudebníků, kteří jsou vyhledávanými sidemany a studiovými hráči pro mnoho velkých osobností světové hudby. Kytarista Wayne Krantz má za sebou spolupráci se Steely Dan, Michaelem Breckerem, Billy Cobhamem, Chrisem Potterem, Carlou Bley a mnoha dalšími. Rytmiku tvoří bubeník Keith Carlock (Steely Dan, Sting, John Mayer) a baskytarista Tim Lefebvre (Tedeschi Trucks Band, David Bowie).


Dubnový program odstartuje energický bubeník Ari Hoenig se svým hvězdným triem ve složení Nitai Hershokovits na piano a Matt Penman na kontrabas. Představí zejména hudbu ze svého posledního alba Golden Treasures, které nahrál právě v této sestavě. Jen o pár dní později jej na pódiu v Jazz Docku vystřídá Eivind Aarset, norský kytarista s hudební vizí, která absorbuje mnoho hudebních vlivů při zachování velice individuálního přístupu. Do Prahy přiveze především hudbu z posledního alba Phantasmagoria. Koncertní provedení jeho skladeb je nezvyklé už jen tím, že vystupuje se dvěma bubeníky. Dynamické rozpětí je obrovské, ambientní kytarové zvuky jsou také doplněny nejrůznějšími laděnými perkusivními nástroji (zvonkohra, xylofon) a efektovanou baskytarou.

Závěr dubna bude patřit dvěma zpěvačkám. Nejprve nás přilepí do sedadel Lizz Wright. Přestože ji většina hudebních publicistů řadí do kategorie jazzu a gospelu, ona sama se jazzovou zpěvačkou necítí být. V jejích písních se mísí gospel s bluesovou tradicí a jazzovým feelingem. Pestrost žánrů provází tvorbu také další zpěvačky Aline Frazão. Do Jazz Docku přijíždí vůbec poprvé, aby zde prezentovala své zbrusu nové album Uma Música Angolana. Aline psala písně již od velmi raného věku a od počátku jí ovlivňovalo široké stylové spektrum: bossa nova, jazz i hudba Kapverd. Odkaz na angolskou vlast a kreolské kořeny byl ale vždy ústředním motivem její tvorby.

Energickou hudbu přiveze klávesový mág Scott Kinsey. Jeho originální zvuk je široce znám a tvorba Scotta Kinseyho přebrala po Joe Zawinulovi pomyslnou štafetu v originálním fusion stylu. Poprvé vešel ve známost jako člen kapely Tribal Tech Scotta Hendersona a od té doby spolupracoval s takovými osobnostmi jako John McLaughlin, Bill Evans nebo Seamus Blake.

Tradiční zastávku v Jazz Docku nemohli vynechat ani dva přední američtí saxofonisté. Nejprve opět přivítáme Bena Wendela, který je u nás dobře znám jako člen slavné kapely Kneebody. Opět uvidíme elitní newyorskou sestavu a na programu budou skladby z nejnovějšího alba All One a některé starší věci. O necelý týden později rozbouří Vltavu Donny McCaslin. Již dlouho před zásadním účinkováním na posledním albu Davida Bowieho Blackstar byl široce uznáván jako jeden z nejkreativnějších saxofonistů na mezinárodní jazzové scéně.

Květnovou porci koncertů završí tři soubory. Nejprve se s kapelou představí multižánrový zpěvák Vinx, následně švédský objev posledních let Dearest Sister a nakonec na speciálním dvojkoncertě funková lavina Scary Pockets, která už nyní hlásí v podstatě vyprodáno.

Info

Jazz čtyř kontinentů
web festivalu

foto © Sergio Afonso

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dry Cleaning dorazí do Prahy s novou deskou

redakce 20.03.2023

Britští Dry Cleaning přivezou do Prahy svou nálož hypnotického postpunkového storytellingu, a to rovnou ve formě nového alba a dokonce i nového EP.

Dubnový Rachot

redakce 20.03.2023

Rachot přiveze pouštní blues, kytarové legendy, jazz i krautrock.

Bukahara v Café V lese

redakce 19.03.2023

Kapelu sice můžeme zaškatulkovat do folk-popu, severoafrických vlivů a písničkářství, ale kdo jejich strhující energii nezažije na vlastní kůži, ten nepochopí.

Lauren Ruth Ward ve Futurum Music Baru

redakce 18.03.2023

Hudební kritika o ní mluví jako o spojení Janis Joplin, Florence Welch a Courtney Barnett.

The Soft Moon zahrá na Veľkonočnú nedeľu

redakce 17.03.2023

Po takmer štyroch rokoch sa do Bratislavy vráti americká neo-postpunková kapela The Soft Moon.

crave se v dubnu vrací se spring edition

redakce 15.03.2023

Memphis LK je dvacetiletá zpěvačka, producentka a DJka, která uhranula tiktok kombinací popových melodií a raveu inspirovaného detroitským technem, chicagským housem a UK garage.

Kabinet múz se ponoří do temného rapu a kytar

redakce 14.03.2023

Brněnský Kabinet na konci března potemní ve jménu rapu a bude se i křtít!

Festival Mladá kamera Uničov ve znamení čísla 49

redakce 13.03.2023

Tradiční festival krátkých filmů autorů do 30 let. Cinefilové se v Uničově sejdou tento víkend.

Louis Tomlinson ve filmu

redakce 11.03.2023

All of Those Voices přináší osvěžující, syrový a skutečný pohled na hudební cestu Louise Tomlinsona.

Wave-Gotik-Treffen oslaví třicetiny

redakce 11.03.2023

Po celém městě vystoupí více než 200 kapel, projektů i jednotlivých umělců, kteří pokryjí celou širokou škálu gotické hudby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace