Zprávy / Pozvánky

Jatka78 zahajují první kompletní sezónu

Jatka78 zahajují první kompletní sezónu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 10.09.2015

Prostor Jatka78, místo pro nové umění, v Pražské tržnici v Holešovicích se za poslední rok etabloval jako domov kvalitního nového cirkusu, současného tance, divadla a netradičních kulturních událostí. Nyní zahajuje první kompletní sezónu, během které divákům nabídne mimo jiné premiéru hry Family od "domácího" Cirku La Putyka, pětihodinovou taneční improvizaci Jozefa Fručka, benefiční večer na pomoc běžencům nebo nově pravidelná představení pro děti. Po několik večerů budou Jatka78 také scénou festivalu 4+4 DNY V POHYBU.

Brány Jatek78 se návštěvníkům otevřou 9. září Bouří, jednou z posledních inscenací režisérského tandemu SKUTR. Ta měla loni na podzim premiéru právě v hale bývalých jatek a je velice oceňována divadelními kritiky. V Česku poprvé bude 19. září k vidění sólová performance Endless Composition známého tanečníka a choreografa Jozefa Fručka. Jde o pětihodinovou improvizaci na téma současného umění, v níž vedle Fručka účinkuje pouze třicet dvoumetrových dřevěných hranolů. Tato živá instalace se koná v takzvané Skleněnce (hala 11a v areálu tržnice). Jednodenní přehlídku tvorby dua Rootlessroot tentýž den večer přímo na Jatkách78 doplní Linda Kapetanea svým projektem na téma ženství W Memorabilia (Phaedra's Laboratory).


Na začátku října budou Jatka78 hostit festival 4+4 DNY V POHYBU. Během tří večerů v Holešovicích vystoupí francouzský nekonvenční umělec Jonathan Capdevielle se svým představením Adishatz / Adieu (3. října) a autorka hudby k filmu Hotel Rwanda Dorothée Munyaneza (5. října). Na 9. října je připraveno představení Night Tripper uznávané norské choreografky Ingri Fiksdal. Říjnovému programu dominuje dlouho avizovaný nový projekt Cirku La Putyka s názvem Family. Do něj principál souboru a režisér Rostislav Novák přizval většinu umělců, kteří na představeních této novocirkusové company spolupracovali v uplynulých letech. Výsledkem je největší obsazení a největší projekt v historii souboru Z důvodu náročnosti a mezinárodního charakteru bude Family uvedena pouze v premiéře 14. října a při dvanácti reprízách do konce měsíce.


Cirk La Putyka dále chystá na předvánoční týdny komponované večery La Putyka de luxe, během nichž diváky provede všemi prostory Jatek78, tedy galerií, divadelním sálem i zkušebnami. Téma rodiny bude na Jatkách78 rezonovat až do Vánoc. Od 31. října každou sobotu od 16 hodin bude prostor patřit dětem a představením pro ně. "Zkusili jsme na Jatkách78 něco jako dětský den, kdy vedle divadelních představení pro děti proběhlo i několik akrobatických workshopů a výtvarných dílen. Děti to bavilo a nás inspirovalo," vysvětluje programovou novinku manažer Jatek78 Štěpán Kubišta. "Počítáme také s tím, že k nám 5. prosince opět dorazí Mikuláš s čerty a anděly," doplňuje.


Jatka78 ale vznikla jako prostor pro nové umění, nový cirkus, taneční a pohybové divadlo, mladé umělce. Vedle téměř kompletní přehlídky inscenací Cirku La Putyka se proto diváci mohou těšit na soubory jako BodyVoiceBand (20. září Vojna, 7. října Bubny v noci) nebo 11:55 (17. září Regulace intimity, 28. září a 7. listopadu Střepy a chlebíčky, 1. listopadu Hodní chlapci). Regulace intimity bude uvedena v rámci večera Welcome Drink pořádaného na podporu běženců a jejich vstřícného přijetí českou veřejností. Součásti večera budou (vedle divadelního představení) debata časopisu Respekt o přístupu k uprchlíkům a koncerty kapel jako Sunflower Caravan nebo Peter Pan Complex.

Na 30. října chystá soubor 420PEOPLE poprvé pro Jatka78 nastudování taneční pocty ping-pongu (A Dance Tribute to Ping Pong) od slavné Jo Strømgren Kompani. Ta tímto představením pokračuje v symbióze tance a sportu, na níž začala pracovat již v roce 1997 uvedením Taneční pocty fotbalu. Tým Jatek78 přes léto nezahálel. Vedle přípravy programu na další měsíce šel vstříc návštěvníkům i účinkujícím a zkoušejícím souborům, jimž nabízí prostor na dlouhodobou rezidenci, tedy takzvanou rešerši i samotné zkoušení. Diváci ocení lepší přístup do hlediště po nových schodech a úpravy oblíbeného baru ve vstupní galerii, pro umělce jsou připraveny například nové skladovací prostory na kostýmy a dekorace a připravena je i nová menší zkušebna.

Info

Jatka78

www.facebook.com/jatka78
www.jatka78.cz

foto © Jakub Jelen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Denzel Curry přijede do Prahy s novým albem

redakce 28.01.2022

O tom, že se Curry nebojí experimentovat, svědčí i jeho i spolupráci s indie jazzovou formací BadBadNotGood.

Beata Hlavenková pokřtí šestou sólovku

redakce 28.01.2022

Hlavenková během křtu představí repertoár nového alba Žijutě, zazní i písně z předešlé nahrávky Sně i kus z hudebního doprovodu Zátopka.

Groove Brno pokračuje jarní edicí

redakce 23.01.2022

V Metru vystoupí světové hvězdy Dean Brown, Victor Wooten, Dennis Chambers a Eric Marienthal.

Animal Collective v Praze

redakce 21.01.2022

Dlouhých jedenáct let. Tak dlouho trval návrat Animal Collective do MeetFactory.

Aries přijede poprvé do Prahy, Low Roar představí své křehké světy

redakce 20.01.2022

Do pražského Rock Café se vrací Low Roar s novou tajuplnou nahrávkou Maybe Tomorrow… A Aries pojede turné k druhé desce.

Proběhne klubová noc Prahy 6

redakce 19.01.2022

Během jednoho večera se promění sály jednotlivých klubů na různé žánrově rozdílné scény podle toho, co jim je dramaturgicky nejbližší.

Hackedepicciotto vystoupí v Kaštanu

redakce 17.01.2022

Jen pár dní dělí od přesně dvouleté pauzy, po které se do Prahy vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto.

Do kin vstupuje film Hranice odvahy

redakce 16.01.2022

Děti se vydávají hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde budou všichni v bezpečí.

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

redakce 15.01.2022

Jedná se o legendární, s ohledem na dobu a režim progresivní a sociálně kritické snímky.

Stone Smoker letos poprvé i v zimě

redakce 14.01.2022

V Crossu vystoupí například Acid Row, Blue Chesterfield, Fialový Samet nebo Koonda Holaa Baro Chandel, kteří se po letech sejdou exkluzivně pouze pro tuto akci.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace