Zprávy / Pozvánky

Jatka78 zahajují první kompletní sezónu

Jatka78 zahajují první kompletní sezónu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 10.09.2015

Prostor Jatka78, místo pro nové umění, v Pražské tržnici v Holešovicích se za poslední rok etabloval jako domov kvalitního nového cirkusu, současného tance, divadla a netradičních kulturních událostí. Nyní zahajuje první kompletní sezónu, během které divákům nabídne mimo jiné premiéru hry Family od "domácího" Cirku La Putyka, pětihodinovou taneční improvizaci Jozefa Fručka, benefiční večer na pomoc běžencům nebo nově pravidelná představení pro děti. Po několik večerů budou Jatka78 také scénou festivalu 4+4 DNY V POHYBU.

Brány Jatek78 se návštěvníkům otevřou 9. září Bouří, jednou z posledních inscenací režisérského tandemu SKUTR. Ta měla loni na podzim premiéru právě v hale bývalých jatek a je velice oceňována divadelními kritiky. V Česku poprvé bude 19. září k vidění sólová performance Endless Composition známého tanečníka a choreografa Jozefa Fručka. Jde o pětihodinovou improvizaci na téma současného umění, v níž vedle Fručka účinkuje pouze třicet dvoumetrových dřevěných hranolů. Tato živá instalace se koná v takzvané Skleněnce (hala 11a v areálu tržnice). Jednodenní přehlídku tvorby dua Rootlessroot tentýž den večer přímo na Jatkách78 doplní Linda Kapetanea svým projektem na téma ženství W Memorabilia (Phaedra's Laboratory).


Na začátku října budou Jatka78 hostit festival 4+4 DNY V POHYBU. Během tří večerů v Holešovicích vystoupí francouzský nekonvenční umělec Jonathan Capdevielle se svým představením Adishatz / Adieu (3. října) a autorka hudby k filmu Hotel Rwanda Dorothée Munyaneza (5. října). Na 9. října je připraveno představení Night Tripper uznávané norské choreografky Ingri Fiksdal. Říjnovému programu dominuje dlouho avizovaný nový projekt Cirku La Putyka s názvem Family. Do něj principál souboru a režisér Rostislav Novák přizval většinu umělců, kteří na představeních této novocirkusové company spolupracovali v uplynulých letech. Výsledkem je největší obsazení a největší projekt v historii souboru Z důvodu náročnosti a mezinárodního charakteru bude Family uvedena pouze v premiéře 14. října a při dvanácti reprízách do konce měsíce.


Cirk La Putyka dále chystá na předvánoční týdny komponované večery La Putyka de luxe, během nichž diváky provede všemi prostory Jatek78, tedy galerií, divadelním sálem i zkušebnami. Téma rodiny bude na Jatkách78 rezonovat až do Vánoc. Od 31. října každou sobotu od 16 hodin bude prostor patřit dětem a představením pro ně. "Zkusili jsme na Jatkách78 něco jako dětský den, kdy vedle divadelních představení pro děti proběhlo i několik akrobatických workshopů a výtvarných dílen. Děti to bavilo a nás inspirovalo," vysvětluje programovou novinku manažer Jatek78 Štěpán Kubišta. "Počítáme také s tím, že k nám 5. prosince opět dorazí Mikuláš s čerty a anděly," doplňuje.


Jatka78 ale vznikla jako prostor pro nové umění, nový cirkus, taneční a pohybové divadlo, mladé umělce. Vedle téměř kompletní přehlídky inscenací Cirku La Putyka se proto diváci mohou těšit na soubory jako BodyVoiceBand (20. září Vojna, 7. října Bubny v noci) nebo 11:55 (17. září Regulace intimity, 28. září a 7. listopadu Střepy a chlebíčky, 1. listopadu Hodní chlapci). Regulace intimity bude uvedena v rámci večera Welcome Drink pořádaného na podporu běženců a jejich vstřícného přijetí českou veřejností. Součásti večera budou (vedle divadelního představení) debata časopisu Respekt o přístupu k uprchlíkům a koncerty kapel jako Sunflower Caravan nebo Peter Pan Complex.

Na 30. října chystá soubor 420PEOPLE poprvé pro Jatka78 nastudování taneční pocty ping-pongu (A Dance Tribute to Ping Pong) od slavné Jo Strømgren Kompani. Ta tímto představením pokračuje v symbióze tance a sportu, na níž začala pracovat již v roce 1997 uvedením Taneční pocty fotbalu. Tým Jatek78 přes léto nezahálel. Vedle přípravy programu na další měsíce šel vstříc návštěvníkům i účinkujícím a zkoušejícím souborům, jimž nabízí prostor na dlouhodobou rezidenci, tedy takzvanou rešerši i samotné zkoušení. Diváci ocení lepší přístup do hlediště po nových schodech a úpravy oblíbeného baru ve vstupní galerii, pro umělce jsou připraveny například nové skladovací prostory na kostýmy a dekorace a připravena je i nová menší zkušebna.

Info

Jatka78

www.facebook.com/jatka78
www.jatka78.cz

foto © Jakub Jelen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

50 Cent přidává druhý koncert

redakce 13.08.2022

Jen několik málo dní od oznámení podzimního koncertu v O2 areně hlásí rapper 50 Cent vyprodáno.

něco něco představí nového bubeníka

redakce 10.08.2022

„Koncerty, které si sami pořádáme, pro nás mají speciální atmosféru a večer má pak trošku spiklenecké kouzlo," říkají něco něco před hraním v Café V lese.

Bottled Fish a Visiteur míří do Café V lese

redakce 09.08.2022

Visiteur, duo ze Stockholmu, které nedávno vydalo debut Arrival, se vyznačuje neodolatelně energetickými show.

Nová koncertní série: Hudební Vzlet

redakce 08.08.2022

Nově přináší Vzlet také nadžánrovou dramaturgickou linku současné hudby, jejíž letní prolog zahájí právě Vladivojna La Chia a David Pomahač.

Selah Sue zahraje v Praze rovnou dvakrát

redakce 08.08.2022

Na nové desce Selah Sue poprvé podrobně prozkoumává vlastní slabiny i silné stránky, nechává je, ať se střetávají a soupeří o pozornost.

Palaye Royale se vrací v doprovodu bbno$

redakce 07.08.2022

Palaye Royale se po úspěšném březnovém koncertě vrací do pražské Malé sportovní haly.

Inspiral Garden: městský festival v Plzni

redakce 05.08.2022

Každý den festivalu je zakončen tzv. silent nights, kdy se hudební produkce přesune z reproduktorů do sluchátek.

Rachot v sprnu: Zea, Isaiah Collier & The Chosen Few, Lee Ranaldo a další

redakce 05.08.2022

Isaiah Collier je hudebník, který je pevně ukotven v odkazu jazzových velikánů, ale jeho hudba míří jako stroj času do budoucnosti.

Rodina a přátelé DJe Loutky pořádají dražbu jeho vinylů

redakce 03.08.2022

Výtěžek ze své vinylové sbírky chtěl poslat na dětskou onkologii. DJovo přání nyní plní rodina a přátelé.

Josefina Dusk a Dmitrievna křtí

redakce 03.08.2022

V Bike_Jesus představí Josefina Dusk své druhé EP Šklabuník (my jellyfish). Dmitrievna debutové album Parazit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace