Akce

Jazz Goes to Town, devětadvacátý ročník

Jazz Goes to Town
10. 10. 2023 19:30 - 14. 10.
, Hradec Králové

Do Hradce Králové opět zavítají čeští i světoví improvizátoři. Program 29. ročníku festivalu Jazz Goes to Town / Jazz jde městem slibuje široké spektrum současného jazzového žánru. Všechny letošní zahraniční kapely se představí v české premiéře, vrcholem festivalu pak bude koncert jedinečného Trondheim Jazz Orchestra. Letošní ročník Jazz Goes to Town / Jazz jde městem proběhne 10. až 14. října 2023 na sedmi různých místech v Hradci Králové.

Letošní heslo festivalu, Vlny Radosti, spojuje dva významy. Prvním z nich je hudba jako pohyb, druhý poté označuje pozitivní emoce, které v nás vyvolává. Hudba vzniká prostřednictvím pohybu a neustále se proměňuje, stejně tak se vyvíjí i žánry, konvence a vnímání hudby samotné.

Hlavním lákadlem bude koncert norského tělesa Trondheim Jazz Orchestra, jednoho z nejvýznamnějších a nejkreativnějších jazzových souborů v Evropě. Od svého založení v roce 2000 má orchestr za sebou velké množství projektů s norskými i mezinárodními jazzovými osobnostmi, jako jsou Chick Corea, Pat Metheny, Joshua Redman, Marius Neset a mnoha dalšími. V rámci tohoto početného tělesa přijede do Hradce naprostá špička skandinávského jazzu.

Poprvé do Česka zavítá také švýcarská zpěvačka Lucia Cadotsch, se svým kritiky uznávaným projektem Speak Low. Prostřednictvím vzácné ukázky hudební telepatie nám trio Speak Low ukazuje unikátní způsob přetváření populárních písní a skladeb. Dotýkají se repertoáru od tak odlišných osobností, jako jsou Brian Eno, Rickie Lee Jones, Luciano Berio nebo Tony Williams, a díky jejich zvukově nezaměnitelnému triu jsou tyto originály živé pro novou generaci posluchačů stejně tak, jako pro znalce a milovníky této hudby. V Hradci se představí také trio improvizátorů z USA pod vedením polymatického basisty Luka Stewarta, který je již téměř po dvě desetiletí tvůrčím katalyzátorem na hudební scéně ve Washingtonu D.C. a je časopisem Downbeat nazýván „jedním z 25 nejvlivnějších jazzových umělců své generace“.

Skladby dvanácti velkých polských klasických autorů 20. století přednese saxofonista, skladatel a producent Marek Pospieszalski se svým oktetem, aby poukázal na jejich vliv na současnou hudební realitu této země, ať už je to jazz (sám je jedním z polských špičkových hráčů tohoto žánru), kolektivní improvizace, klubová hudba, noise nebo sound art. Párem zahraničních rezidentů letošního festivalu bude slovinská pianistka Kaja Draksler a polský bubeník Szymon Gąsiorek. Společně zahrají v duu Czajka & Puchacz, které propojuje okamžitou tvorbu písní s estetikou evropské školy volné improvizace a idiomu musique concréte. Kaja Draksler ve světové premiéře odehraje varhanní recitál v prostoru Sboru kněze Ambrože, Szymon Gąsiorek se v závěrečném festivalovém večeru přidá k již tradičnímu projektu Shape of Jazz to Come, ve kterém se pětice mladých hudebníků setká v Hradci Králové na začátku festivalu, aby spolu nazkoušeli autorský repertoár, který bude poté proveden ve světové premiéře.

Zajímavým propojením českých a zahraničních hudebníků bude také nový projekt andělem oceněného souboru Concept Art Orchestra s norským skladatelem Helge Sundem, se kterým členové orchestru vytvořili více než hodinovou souhru živé hudby, obrazu a světel. Sunde, známý také jako trombonista, lídr progresivního Ensemblu Denada a vyhledávaný pedagog, celému tvůrčímu procesu přihlížel osobně i na dálku, udával jeho hlavní směr a kolektiv českých autorů rovněž doplňuje jako osmý člen.


Mezi další umělce, kteří v říjnu letošního roku zavítají do Hradce Králové, patří francouzský kvintet Hirsute, který přináší zářivou, divokou a osobní hudbu plnou překvapení, českému publiku již dobře známé duo Emil Viklický & Pavel Hrubý, tentokrát v neobvyklém prostoru klavírní galerie PETROF, unikátní vokálně-kontrabasový projekt HLASkontraBAS Oktet v rozšířené sestavě, kvartet 2in2out přinese melodický moderní jazz a Osian Roberts a jeho The Bopportunists naopak jazzovou tradici 40. let.

report z loňského ročníku zde

Info

Jazz Goes to Town
10.–⁠14. 10. 2023
Hradec Králové
web festivalu

foto © Laura Braun

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezinárodní komiksový festival KOMA, Deadline

redakce 27.09.2023

Milovníkům komiksu a ilustrace představí to nejlepší, co nejen český komiks v současné době nabízí. Letošním tématem festivalu je Deadline.

JazzFestBrno láká na Pivce, Bártu i Jaga Jazzist

redakce 24.09.2023

V rámci off-programové série Tension pak přivítá festival v brněnské premiéře norskou kapelu Jaga Jazzist.

Lunchmeat Festival začíná

redakce 22.09.2023

V pondělí začíná program festivalu v CAMPu, kde se představí díla připravená speciálně pro místní obří plátno o rozměrech 20 x 4 metry.

Knižní veletrh LITR ve znamení fauny a flóry

redakce 20.09.2023

Víkend plný tvůrčích workshopů, výstav, autorských čtení a hudebního programu bude probíhat především v šapitó před pavilonem a ve sbírkových sklenících Flory.

Le Guess Who? 2023 oznamuje kompletní line-up

redakce 19.09.2023

Je libo legendární ESG z jižního Bronxu, která zde předvede svůj vůbec poslední evropský koncert, Alana Sparhawka z Low nebo společné představení Catariny Barbieri a Space Afrika?

Dream Or Die, festival psychedelického snění

redakce 19.09.2023

Nabitý hudební program láká také na výstavu obrazů, poezii, přednášení a další aktivity.

Mladí ladí jazz-fest zatnul do živého

redakce 18.09.2023

K hvězdným jménům světové jazzové a experimentální scény přibyli francouzsko-alžírští Acid Arab kombinující elektronickou hudbu s tradiční arabskou kulturou.

Boleslam, festival slam poetry

redakce 17.09.2023

Během dvou dnů proběhne více než 24 tematických slamových exhibic, při kterých vystoupí největší jména tuzemské slamové scény.

Ji.hlava se zaměří na ženské režisérky

redakce 16.09.2023

Letošní program nabídne také přehlídku dokumentárních děl ve virtuální realitě.

Festival Spontana na kraji Brna

redakce 14.09.2023

Spontana je pole, na poli zelený ostrůvek a v něm betonový bazén ve kterém 23. září imploduje hned několik těles.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace