Akce

Jazz Goes to Town v půlce října

Jazz Goes to Town
11. 10. 2022 19:00 - 15. 10.
, Hradec Králové

Hradec Králové ožije ve dnech od 11. až 15. října 2022 hudebním festivalem Jazz Goes to Town / Jazz jde městem. Do Hradce dorazí zahrát více než sedmdesát hudebníků v jedenácti domácích i zahraničních kapelách, z nichž šest zažije svou českou premiéru.

více o festivalu zde

Hlavním lákadlem festivalu je sobotní program Songs připravený speciálně pro Jazz Goes to Town. Půjde o světovou premiéru kompozice legendárního skladatele a trumpetisty Michaela Mantlera. Kromě samotného autora ve skladbě jako sólista vystoupí i přední interpret soudobé hudby, Brit Gareth Davis a český 14členný ansámbl, který vznikl právě pro tuto příležitost. Poprvé v historii Mantler komponoval pro vokální ansámbl. Frontmanem kapely Kuu! je jeden z nejuznávanějších evropských jazzových bubeníků současnosti, Christian Lillinger. Netradiční kvartet Kuu! (zpěv, dvě kytary a bicí) v sobě mísí prvky punku, elektronické taneční hudby, rockové fusion a free jazzu.

V roce 2021 založili tři staří přátelé – hvězdy světové jazzové scény – kapelu s myšlenkou prozkoumat nové zvukové možnosti a vyjádřit rytmus a harmonii jiným způsobem, než byli do té doby zvyklí. Přestože se David Dorůžka, Piotr Wyleżol a Jeff Ballard znají již řadu let, poprvé se v tomto souboru setkali na jaře 2021, aby nahráli novou hudbu, na které se autorsky podíleli všichni tři hudebníci. Výsledek je zachycen na albu Andromeda’s Mystery (2022, Bivak Records). Jeff Ballard patří mezi největší jazzové bubeníky této doby, působil či působí v kapelách Brada Mehldaua, Kurta Rosenwinkela, Chicka Corey, Pata Methenyho a dalších. Été Large je třináctičlenný ansámbl pod vedením německé skladatelky a saxofonistky Luise Volkmann. Na koncertě představí hudbu ze svého druhého alba When the Birds Upraise Their Choir (2020, nWog Records). Na albu se mísí vlivy progresivního rocku, free-jazzu a avantgardní komorní hudby.


Ingebrigt Håker Flaten, norský basista a skladatel známý ze spolupráce takřka se všemi významnými free-jazzovými hudebníky na světě, přiveze svůj projekt (Exit) Knarr (2021, Grappa Musikkforlag). Tento hudební příběh si můžete představit jako odyseu v klasické vikingské lodi zvané „Knarr“. Dílo je rozděleno do šesti destinací na trase, která vzdává poctu různým lidem, hudbě a místům, jež autora formovaly. Okteto je složeno ze známých hudebníků skandinávské scény a představuje neuvěřitelnou smršť energie a emocí. Projekt norské saxofonistky Signe Emmeluth doplní koncertní večer s názvem Skandinávská noc. Její Amoeba je provokativní, dechberoucí a emocionálně poutavá hudba, která si získá každého. Kvartet v minulosti vydal již dvě alba, která byla oceněná nejen norskými kritiky: Polyp (2018, Øra Fonogram) a Chimaera (2019, Øra Fonogram). Další ze světových premiér na hradeckém festivalu představí již tradiční seskupení The Shape of Jazz to Come. Rezidenční projekt vybraných mladých umělců v průběhu festivalu společně vytvoří zcela nový repertoár. Letos poprvé se k českým hudebníkům přidá zahraniční umělec, a to skladatelka a saxofonistka Luise Volkmann.

Festival zahájí mezinárodní kvartet Tomáše Lišky, výrazného českého kontrabasisty, který působí mimo jiné např. v bluegrassové kapele Druhá tráva. Vyzrálá autorská hudba kvartetu Invisible World mísí prvky jazzu, komorní hudby a world-music z jihomořských a jihovýchodních oblastí našeho kontinentu. Jejich poslední album Hope (2020, Invisible Records) získalo cenu Anděl za nejlepší jazzové album roku.

Život a láska jsou témata, která rezonují v hudbě projektu Uthando. Spolupráce členů sedmičlenné kapely vznikla na podzim roku 2019 na základě silných přátelských vazeb. I to je důvod, proč se kapela v jazyce lidu Zulu zve Láska. Hudba Uthanda zřetelně ukazuje život s jeho patosem, tragédií, humorem i hloubkou a rozmanitostí, zkrátka se všemi aspekty, které muzikantům přijdou podstatné. Jejich debutové album Uthando vyšlo v loňském roce u vydavatelství Ma Records. Septet (dva zpěvy, housle, saxofon, kontrabas, piano, bicí) hraje kompozice všech svých členů. Originální pražský synkopický orchestr (OPSO) je přední český profesionální orchestr zabývající se autentickou interpretací raného amerického jazzu, blues a taneční hudby 20. let. Je považován za jeden ze stylově nejvěrnějších u nás. Koncert OPSO bude součástí vernisáže výstavy Četnické humoresky v Muzeu východních Čech.

Na závěr pátečního večera se posluchači mohou těšit na noční koncert skvělé české hardcore-freejazzové kapely Frisk. Hudba kapely připomíná vyloupení úhledné půjčovny kánoí. Někdo to nedělní říční místo vypáčil, vykradl, roztřískal, rozflákal. Stromky na břehu zlámané, zámek vysekaný sekyrou, všechny kánoe břichem vzhůru a děravé, úvazní sloupek vzpříčený, prkna pryč z vrutů – a mezi tím kusy pádel, kýble, lodní sedátka a mycí houby.

Info

Jazz Goes to Town
11.–15. 10. 2022
Hradec Králové⁠
web festivalu

foto © Cristina Marx

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Irena & Vojtěch Havlovi se chystají na Le Guess Who?

redakce 04.10.2022

Pestrou tvorbu manželů je dodnes těžké, ne-li nemožné, zařadit do nějaké škatulky. Na jejich vystoupení láká festival videem od nezávislého filmaře, fotografa a zvukového umělce Vincenta Moona.

Rock for People tasí Muse a Slipknot

redakce 03.10.2022

Rock for People letos slavil úspěch na všech frontách a 27. ročník festivalu na tento úspěch nejen naváže, ale chystaným lineupem ho doslova převálcuje.

Film a architektura uvede v Brně poctu géniům moderní architektury a designu

redakce 30.09.2022

Festival zakončí v Kině Art bizarní dokument The Bubble přibližující oblast Villages, největší komunitu důchodců v Americe.

Na Be2Can nebude chybět Stříbrný medvěd z Berlinale nebo Zlatý lev z Benátek

redakce 30.09.2022

Filmová přehlídka, která každoročně nabízí dramaturgicky vytříbený výběr toho nejvýraznějšího z Berlinale, Benátky a Cannes, letos představí dvacet premiér.

Začíná knižní festival LITR

redakce 28.09.2022

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace.

První ročník brněnské klubové noci Batch

redakce 27.09.2022

Mezi headlinery akce patří argentinská rapperka Catnapp, legenda středoevropského a východoevropského punku polští Dezerter.

Sýpka Za Škodovkou dokořán

redakce 22.09.2022

V pětici prázdných pater objektu se postupně vystřídají tři kolektivy, které připraví svůj denní program v interakci s rozmanitými prostorami budovy.

Space X počtvrté

redakce 22.09.2022

Počet hudebníků i příznivců zabývající se ambientem, minimalismem či alternativní elektronikou v současném hudebním dění neustále roste.

Lunchmeat Festival 2022 co nevidět, co neslyšet

redakce 21.09.2022

Každoroční přehlídka věnovaná elektronické hudbě a vizuálnímu umění slibuje šestidenní dobrodružný program na čtyřech scénách v Praze.

Ostrava Kamera Oko: Pod dlažbou je pláž!

redakce 21.09.2022

Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace