Akce

JazzFestBrno ozdobí Al Di Meola, Kamasi Washington nebo José James

JazzFestBrno: Al Di Meola (us)
17. 09. 2024 19:30
SONO Music Club, Brno

Již tradičně se mezinárodní hudební festival JazzFestBrno, jehož jarní část pomalu končí, nezastaví ani na podzim. Do Brna přijedou taková jména jako Al Di Meola nebo Kamasi Washington.

více o festivalu zde

Podzimní část festivalu JazzFestBrno zahájí 17. září v Sono centru jeden z největších jazzových kytaristů všech dob Al Di Meola. „Hráč s udivující technikou, ale také průkopník jazzových fúzí s rockem a flamencem. Na koncertu v Brně bude hlavně vzpomínat na tu část své kariéry, kdy byla jeho doménou hra na elektrickou kytaru,” přibližuje umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Al Di Meola je ale významný také skladatelským stylem, ve kterém se mu podařilo spojit jazzovou podstatu s hudebními prvky Středomoří a Latinské Ameriky a vytvořit tak naprosto svébytný hudební jazyk. Velmi podstatné a populární jsou také nahrávky, ve kterých Di Meola hraje s dalšími kolegy - například s Johnem McLaughlinem nebo Pacem de Lucíou.


13. října se Husou na provázku rozezní polka. Skladatel a multiinstrumentalista Jiří Slavík s devítičlenným souborem Polka-boys představí v rámci projektu Polkatime radikální úpravy polky, které sahají až do ragtime a vrací do této české národní skladby taneční odvázanost a humor.

Americký zpěvák, kytarista, skladatel a producent José James, který vystoupí 20. října v klubovém prostředí Cabaretu des Péchés, stírá hranice mezi tradičním a moderním jazzem, hip hopem, soulem, funkem, popem a rockem. „José James je skutečně maximálně žánrově rozkročený umělec. O jeho záběru svědčí i hudební odkaz předchůdců, respektive předchůdkyň, které považuje za mimořádně inspirativní a rád se jejich hudbou zabývá,” uvádí Spilka. Jeho zatím poslední, loňské album On & On, je například poklonou skladatelce a zpěvačce Erykah Badu.

22. října bude bude Cabaret des Péchés patřit dvěma stálicím domácí jazzové scény - formacím Robert Balzar Trio a Matej Benko Quintet. Kontrabasista a baskytarista Robert Balzar se na české hudební scéně pohybuje už od druhé poloviny osmdesátých let. Většinu repertoáru tria tvoří vlastní skladby nebo úpravy nejen jazzových standardů. Současnými členy Robert Balzar Tria jsou vedle kapelníka pianista Vít Křišťan a bubeník Kamil Slezák. Záběr klavíristy a skladatele Mateje Benka, nyní čtyřiačtyřicetiletého hudebníka původem ze Slovenska a dlouhodobě usazeného v Praze, je mimořádně široký zdaleka nejen v oblasti jazzu. I ve svém kvintetu soustředil hudebníky, kteří rádi překračují hranice, v základu ale patří k domácí jazzové špičce.

Info

JazzFestBrno
web festivalu

foto © Janette Beckman

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pop Messe za týden

redakce 20.07.2024

Vedle Leftfield, GusGus nebo Kiasmos i s konferencí o urbanismu, dokumenty, architektonickými procházkami a cyklojízdou.

Na Folkových prázdninách Valeria Castro, Sona Jobarteh a další

redakce 15.07.2024

Vůbec poprvé do České republiky přijede zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která loni zazářila na veletrhu Womex a získala nominaci na Latin Grammy.

Šramlfest, znojemská alternativa

redakce 12.07.2024

Mezi headlinery letošního ročníku patří v pátek rakouští Shake Stew a francouzští Macadam Crocodile, v sobotu pak holandští Donna Blue a Polynation.

Letní filmová škola zveřejnila denní program

redakce 09.07.2024

V rámci doprovodného programu vystoupí Tata Bojs, Jana Kirschner nebo Divadlo Na zábradlí.

Sedmé Bučení

redakce 09.07.2024

Festival experimentální elektronické hudby a audio-vizuálního umění proběhne na platformě Přespolní v Lubné u Poličky.

Festival Kukokli oživí chátrající kostel

redakce 08.07.2024

Kultura, kostel, klid, louka, genius loci – to je multižánrový festival Kukokli.

Let It Roll rozšiřuje shows

redakce 07.07.2024

Kromě těch hvězd žánru festival každoročně láká také na pompézní design pódií a velkolepé audiovizuální shows.

Sziget posiluje

redakce 03.07.2024

Kultovní popová senzace Kylie Minogue se přidává k headlinerům, stejně jako DJ a producent Fisher.

Festival n:ear v Banské Štiavnici

redakce 02.07.2024

Festival otvorí slovenský zvukový umelec a zakladateľ kultúrneho centra LOM Jonáš Gruska s performanciou Axis Mundi Sound Distribution System.

Randy Brecker a Rozhlasový Big Band Gustava Broma na JazzFestBrno

redakce 02.07.2024

Spojení hudebníka, který vedle desítky vlastních alb točil s Paulem Simonem, Lou Reedem, Joe Cockerem, Brucem Springsteenem nebo Ringo Starrem, a našeho předního big bandu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace