Články / Sloupky/Blogy

Je možné ukrást kariéru? (Mario Judah vs. Playboi Carti)

Je možné ukrást kariéru? (Mario Judah vs. Playboi Carti)

Zdeněk Kosík | Články / Sloupky/Blogy | 12.12.2020

Na současném rapovém trhu se o místo na výsluní bojuje tvrdě. Mladý rapper Mario Judah z americké Atlanty volí klasickou, ale svým způsobem bezprecedentní cestu. Ještě v létě byste se o něm na internetu příliš nedozvěděli. Singly by se daly spočítat na prstech jedné ruky, nezaujal ani kvalitou, zvukově se nelišil od tisícovek podobných, kteří napodobují aktuální mainstream s ostrými hajtkami a melodickým přednesem. Zlom přišel v říjnu, kdy se jeho singlu Die Very Rough chytnul TikTok a Mario Judah získal první větší čísla. Zatímco ostatní singly nasbíraly pár desítek až set tisíc zhlédnutí, Die Very Rough dosáhlo milionů.

Zhruba měsíc poté, na konci listopadu, se po dlouhé době ohlásil jiný atlantský rapper, Playboi Carti. Ten vstoupil na scénu mixtapem v roce 2017 a naplno se na ní usadil rok nato s albem Die Lit. To ohromilo velkou dávkou repetice a především zpopularizovalo tzv. baby voice, rapování v absurdně vysoké tónině a na hranici srozumitelnosti. Na další dva roky se ale Carti vypařil. Občas se objevil na sociálních sítích a naznačil, že nová deska je za rohem, ale tam taky zůstala. Z oznámení a následného nevydání další nahrávky se stal mem. Nutno dodat, že Whole Lotta Red, jak se má album jmenovat, bylo několikrát odloženo kvůli uniklým demům. Jedno z nich s neoficiálním názvem Pissy Pamper se dostalo dokonce na čelo žebříčku Viral 50 na Spotify. Pocit exkluzivity z poslechu uniklých tracků ve spojení s vlivem desky Die Lit a dlouhým čekáním na její pokračování vytvořil kolem Cartiho fanouškovskou základnu hraničící s kultem.

Ta byla vyšroubovaná na maximum v listopadu, kdy Carti oznámil, že album je – jak jinak – hotové. Ani tentokrát z toho nic nebylo. A v tento moment vstupuje do příběhu Mario Judah. Ten začíná bombardovat internet videi a livestreamy, kde Cartimu vyhrožuje. Nejde o konflikt v tradičním slova smyslu, Judah dává Cartimu týden na to, aby desku vydal, nebo to udělá za něj. Je to týden plný spekulací, na jehož konci se děje očekávatelné, tedy nic. Tedy až na Judahův nový videoklip Bih Ya, který po vizuální i zvukové stránce naprosto kopíruje estetiku Playboie Cartiho. (Pod videem je poznámka, že album Whola Lotta Red je na cestě.)

To, co by se jindy setkalo s opovržením, se tady v kombinaci nedočkavosti Cartiho fanoušků a marketingového a hudebního umu Judaha stává vítaným dílem. O něco vzdáleně podobného se kdysi snažil MF Doom, který za sebe na koncerty posílal náhradníka v masce. Tehdy to ovšem bylo plně v jeho režii a s pochopením příznivců se nesetkal. Mario Judah zkopíroval kromě jména vše. Z Playboie Cartiho se tak stala jen jakási role, mix zvukových, vizuálních a sociálních atributů. Jako člověk stále existoval, v pozici umělce byl zastoupen. Jakkoliv to dlouhodobě není únosná strategie, krátkodobě Judahovi ovoce přinesla. Videoklip nabral během čtyřiadvaceti hodin více jak milion zhlédnutí, což by byla velmi slušná čísla i pro áčkového rappera. Zda je to ale více hit Maria Judaha, nebo skutečného Playboie Cartiho, je otázkou.

Info

Mario Judah (us)
Facebook

Playboi Carti (us)
Instagram

foto © Irina Rozovsky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #62: Elán mezi oblázky

Michal Pařízek 24.09.2021

Fouká tak, že i zavřené slunečníky se komíhají jak sbor opilých baletek a chudák číšník z místní taverny má s rovnáním neposlušných lehátek slušnou honičku...

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace