Zprávy / Pozvánky

Ježek a Tarnovski chtějí umírat, Pan Ovocňák loví strašidla (na PAF Olomouc)

Ježek a Tarnovski chtějí umírat, Pan Ovocňák loví strašidla (na PAF Olomouc)

redakce | Zprávy / Pozvánky | 13.11.2021

Každá éra si v očích mladších generací získá určité označení – je dost možné, že první dekády nového milénia jednou budou nazývány obdobím streamovacích služeb. Ačkoliv byly streamovací služby původně platformou, která nabízela pouze obsah třetích stran a produkčních skupin, nepřekvapivě došlo k tomu, že začaly tvořit své tzv. originals – snímky, které byly produkovány, nebo koprodukovány právě streamovací službou.

Od začátku svého působení sloužil Festival PAF Olomouc také jako platforma, která prezentovala nové a zajímavé snímky, performance a hudbu. S tak vysokou koncentrací kreativců a umělců byly festivalové produkce, koprodukce a následné premiéry projektů přímo nevyhnutelné. Na letošním ročníku mohou návštěvníci zažít hned dvě premiéry PAF originals. Ty, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, přímo navazují na nosné otázky, které si letos PAF Olomouc klade. Ústřední dvojice knihy Chceme žít Karla Nového a stejnojmenného snímku Emila Františka Buriana chtěla, jak jinak, žít. O více než 70 let později přichází Martin Ježek a Jaroslav Tarnovski s živým promítáním Chceme umírat – Ježek a Tarnovski smrskávají vzletné budovatelské myšlenky a tužby všech postav na směšné pudové rysy. Právě použití průběhového slovesa umírat, namísto zemřít, poukazuje na zacyklenost současné společnosti, která doplácí na chyby a lapsy generací předešlých.

Úbytek lesů vyhání lesní strašidla a přízraky do obydlených částí, tam se z nich stávají pobudové a bezdomovci. Na festivalu budou moci diváci zhlédnout premiéru dost možná nejodvážnějšího filmového crossoveru, o kterém ani netušili, že je možný a že ho potřebují ve svých životech. Brněnská audiovizuální tvůrkyně Markéta Wagnerová, která stojí za prvním dílem Pana Ovocňáka, společně s kreativním kolektivem Televize Estráda, který už je divákům známý z předešlých ročníků festivalu, přináší druhé dobrodružství Pana Ovocňáka. Tentokrát s řadou dalších známých postav ze snímků Televize Estráda nahlédne pod pokličku klimatické a bytové krize. O co skutečně usiluje investigativní novinář Bob spolu s amatérskou čarodějnicí a spisovatelkou, a zda je motiv bezdomovectví metahumorem, kterým se nám snaží Televize Estráda naznačit, že snad hmotně strádá, se dozvíme už v prosinci.

Info

PAF Olomouc 2021
2.–5. 12. 2021
Umělecké centrum Univerzity Palackého, Olomouc
Fb událost

foto © se svolením PAF Olomouc

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Totoro se poprvé objeví na českých plátnech

redakce 27.11.2021

Nadčasový film mistra japonské animace v produkci studia Ghibli se stal celosvětovým fenoménem.

Balázs Pándi & Petr Vrba v Potrvá

redakce 26.11.2021

Spolupráce dvou hudebníků, kteří mají společného leccos, ale především to, že hrají rádi a hrají hodně.

Konektiv Night spojuje již počtvrté

redakce 25.11.2021

Premisou je propojit české a zahraniční hudebníky žijící v České republice a ukázat nepravděpodobné spolupráce. Ema Brabcová, mʊdʌki nebo Tomáš Niesner s...

Památník ticha rozsvítí první chanukové světlo

redakce 25.11.2021

Završí se tak letošní vzpomínkový cyklus k 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí.

Good Times Only a Méta Monde se loučí debuty

redakce 24.11.2021

Několikrát odložený křest debutových alb Good Times Only a Méta Monde, které vyšly už loni, se nakonec stává spíše dvojnásobnou rozlučkou.

Deeper v Praze s Chief Bromden

redakce 23.11.2021

Co dělat, když bolest přehlušuje radost? Co se stane, pokud věci, o kterých si myslíte, že vám pomáhají, nakonec škodí nejvíc? Dobří lidé z Chicago to ví.

Anna von Hausswolff představí varhanní album

redakce 21.11.2021

Švédská skladatelka na novém albu zkoumá šíři možností a nových vyjádření na jeden z nejklasičtějších nástrojů. Vystoupí v Praze i Bratislavě

Do Prahy míří Benee a Half Alive

redakce 21.11.2021

V roztančeném světě Half Alive se najde místo pro prvky čerstvého R&B, funku, popu i rocku.

Strange Bones a Calva Louise v Café V lese

redakce 21.11.2021

Čtyřčlenná kapela pochází z anglického Blackpoolu a podle jejích členů jde o město s naprostou politickou autonomií a nezávislostí na mysli, těle i duchu.

The Doors: Live at the Hollywood Bowl '68 v kinech

redakce 20.11.2021

Legendární americká kapela letos na podzim slaví padesát let od vydání svého alba L.A. Woman, posledního, na kterém se podílel Jim Morrison.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace