Články / Offtopic / / Komix

Jídlo, láska, smrt a další maličkosti

Jídlo, láska, smrt a další maličkosti

Matouš Hrdina | Články / Offtopic / / Komix | 18.04.2015

Každá doba má svou posedlost. Mám dojem, že v současnosti naše kolektivní obsese vyplouvají na povrch ve formě jídla a detektivek. Kdo zrovna nesjíždí poslední skandinávský noir nebo True Detective, ten si fotí snídani na Instagram a na webu diskutuje s ostatními foodies o správném postupu při vaření polívky pho. A úplně nejlepší je pak pochopitelně detektivka o jídle. Třeba jako komiksová série Chew od Johna Laymana.

Desítky milionů lidí zemřely na následky ptačí chřipky a americká vláda přijala protiopatření – přísný zákaz chovu a konzumace drůbeže. Obskurní tajná služba FDA se stala hlavním nástrojem kuřecí prohibice a její agenti útočí na tajné kuřecí restaurace, ve kterých se zoufalí gurmáni cpou pečenými křidýlky. K FDA narukuje i detektiv Tony Chu, jehož policejní kariéra je poháněna jednou speciální vlastností. Ochutnáním jakéhokoliv jídla zjistí celou jeho historii i to, jak se mu dostalo na stůl. A jídlem může pochopitelně být i chcíplý pes nebo kusy lidských mrtvol všeho druhu. Tony ale není jediným člověkem s gastronomickými superschopnostmi. Světem se prohánějí nejrůznější potravinoví superhrdinové, třeba cibovoyanti (předpovídají z jídla budoucnost), voresofové (čím víc jí, tím jsou chytřejší) nebo saboscrivneři, mezi které patří i Tonyho milá Amélie. Ta se pro změnu živí tím, že své recenze o jídle píše tak sugestivně, až čtenáři jejich chuť doslova cítí na jazyku. S trochou invence se tak dá jednou recenzí na plesnivý salát zlikvidovat i teroristické komando.


A právě v tomhle výčtu potrhlých fenoménů leží jedna z nejlepších stránek Laymanova komiksu - schopnost, s jakou dokáže v rámci dlouhé komiksové série rozvíjet bizarní zápletku tak, aby celý fikční svět dával smysl a nešlo jen o samoúčelné vtípky. Není to jen komiks komentující současnou kulturu foodies (na tomhle se zasekl třeba kuchař-celebrita Anthony Bourdain se svým sešitem Get Jiro), ale taky obstojně napsaný dobrodružný příběh, detektivka i typicky postmoderní rozklad superhrdinských mýtů. To by ovšem pořád byla jen polovina zábavy. Tu druhou dodává až výborná kresba Roba Guilloryho. Jeho netypický styl se pohybuje někde na pomezí mangy a animované karikatury z 60. let a výborně doplňuje nadsázku Laymanova scénáře. Vzhledem k popisovaným scénám (hnijící sushi občas prostřídá i exhumace) by realističtější kresba vedla spíš k naturalistickému hororu, ale Guilloryho přetažená karikatura dodává lehkost a žánrovou nezařaditelnost. Je to typický důkaz toho, jak příliš realistické zpracování – neduh většiny současné západní komiksové produkce - zabíjí plynulost děje, kdežto vhodně použité zjednodušení a karikatura vede k většímu ztotožnění čtenáře s postavami a nepřerušovanému toku příběhu. Layman s Guillorym za Chew v roce 2010 dostali více než zaslouženou Eisnerovu cenu a gastronomické eskapády detektiva Chu pokračují už ve více než čtyřiceti dílech. Navařte tedy hrnec červené řepy (tu má hlavní protagonista obzvlášť v oblibě) a nechte si chutnat...

Info

John Layman / Rob Guillory - Chew (Image Comics, 2009 – 2014)
www.chewcomic.blogspot.cz

Text vyšel v magazínu Full Moon #37.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.