Články / Rozhovory

Jiřin Jirák (Hudba za klima): Lidi si musí uvědomit, že nejsou vládci světa

Jiřin Jirák (Hudba za klima): Lidi si musí uvědomit, že nejsou vládci světa

Vojta Chmelík | Články / Rozhovory | 06.08.2020

Iniciativa Česko za klima, za kterou stojí zpěvák kapely Nylon Jail Jiřin Jirák, pořádá druhý ročník festivalu Hudba za klima. O tom, proč festival vznikl a co je jeho cílem, jsme si povídali právě s ním.

fotogalerie z loňského ročníku zde

Jak jsi došel k nápadu zorganizovat takto zaměřený festival?
První podnět byl můj vztah k přírodě a taky klimatická situace na celém světě. Nejsem typ člověka, který by se na problémy jen díval, mám tendenci aktivně přispět k jejich zlepšení nebo řešení. Zároveň jsem v minulosti už několik hudebních akcí a koncertů pořádal a sám jsem hudebník. Myslím si, že umělci by měli být jakýmsi kanárkem, co se týká společenských a dalších problémů. Takže jsem loni uspořádal první ročník akce Hudba za klima, pak ve spolupráci s dalšími lidmi dělal Festival pro budoucnost a letos pokračuju dál. Založil jsem i malou organizaci, spolek Česko za klima, který se zabývá osvětovou i konkrétní činností v rámci klimatických řešení.

Jak hodnotíš první ročník, byl jsi spokojený s odezvou?
První ročník dopadl trochu pod moje očekávání v návštěvnosti, bohužel se sešlo několik okolností, které tomu nepřály, ale atmosféra i program byly dobré. Byla to první vlaštovka a doufám, že se to bude zlepšovat a lidi budou na ekologii reagovat aktivněji, nejen co se týče návštěvnosti.

Jak hodnotíš aktivity hnutí jako Fridays for Future nebo Extinction Rebellion, máš k nim blízko? A jak vnímáš Gretu Thunberg?
Obecně nejsem moc protestně orientovaný člověk, raději věci řeším kreativním a pozitivním způsobem. Fridays for Future jsou super a jsem rád, že mladí vnímají ekologii a klima jako zásadní věc ve společnosti, na rozdíl od mnoha lidí a politiků tvářících se dospěle. Extinction Rebellion jsem zatím neměl čas sledovat, ale možná je ten přístup pro mě příliš radikální. Jak říkám, raději věci řeším pozitivní cestou. Greta Thunberg je člověk, který se zasloužil o rozšíření myšlenky, která všem snad časem dojde: že vztah k přírodě a příroda jako taková je opravdu základní věc, bez které nemůžeme fungovat. A tak bychom k tomu měli přistupovat. Jsou tu hlasy, že příroda si poradí sama. To možná ano, ale jde o kvalitu našeho soužití, která se opírá o vnímání základních principů. Na přírodě jsme závislí a vždy budeme. Důležité je si uvědomit, že jsme tady vedle sebe a že lidé nejsou vládci světa. Tenhle přístup by se nám nemusel vyplatit.

Jak bychom se měli k tomuhle tématu postavit v Česku? Kde máme největší rezervy?
Má to několik rovin. Jedna je osobní – každý z nás by měl cítit zodpovědnost za soužití s přírodou. Druhá je společensko-politická, mnoho politiků nám brání v normálním fungování na úkor svých vlastních zájmů. Jsou nemocní, zaslepení vlastní mocí. Kdybych byl ještě přísnější, tak rovnou řeknu, že jsou hloupí. Konkrétně Andrej Babiš není schopen se k této věci postavit čelem a celou problematiku ignoruje. A nejde jen o pěstování enormního množství řepky, jehož výsledkem jsou problémy se suchem.

Když se vrátíme k festivalu, na co se v rámci letošního ročníku těšíš nejvíc?
Na atmosféru, kterou společně vytvoříme, a na to, že se třeba všichni shodneme, že v téhle aktivitě budeme pokračovat. Co se týče hudby, tak nejvíc jsem zvědavý na koncert Alen, která nedávno vydala opravdu skvělou desku s příhodným názvem Až se řeky vylijí z břehů.

Info

Hudba za klima
12. 8. 2020 16:00
Šachta, Praha
fb událost

foto © Jindřich Štreit

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kancelář Kreativní Evropa: Hlavní je konat

Jarmo Diehl 02.12.2021

Proč je v kultuře více žen, ale na vedoucích pozicích přibývá mužů? Nejen na tuto otázku jsme hledali odpovědi před online konferencí Moc žen a kultura.

Simon Reynolds: Zachycovat módu v pohybu

Karel Veselý 30.11.2021

Pokud jde o alternativní hudbu, těžko bychom v posledním čtvrtstoletí našli vlivnějšího publicistu, než je Simon Reynolds. Rozhovor.

Jacob Kirkegaard: Kremace, nebo rozklad, toť otázka

Václav Adam 09.11.2021

Dánský umělec Jacob Kirkegaard uvede dílo Opus Mors, zachycující v detailech zvuky, které člověk už sám běžně neuslyší, jelikož už je mrtvý... Rozhovor.

Vladivojna La Chia: V krizových situacích si nelibuju

Blanka Kůrková 09.10.2021

Zpěvačka, skladatelka, textařka a vystudovaná výtvarnice vydává páté sólové album, které pokřtí v Praze, Brně a Ostravě.

Jan Jílek (AČFK): Kino se taky vrátí

Jarmo Diehl 06.10.2021

Právě dnes má premiéru film Malířka a zloděj v distribuci Asociace českých filmových klubů. Rozhovor o filmových klubech, postcovidové situaci a víře v budoucnost.

Nela Klajbanová (LITR): Nechceme suplovat existující formáty

Jarmo Diehl 24.09.2021

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se na autorské a umělecké publikace a my se ptáme její šéfky.

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace