Články / Rozhovory

Jiřin Jirák (Hudba za klima): Lidi si musí uvědomit, že nejsou vládci světa

Jiřin Jirák (Hudba za klima): Lidi si musí uvědomit, že nejsou vládci světa

Vojta Chmelík | Články / Rozhovory | 06.08.2020

Iniciativa Česko za klima, za kterou stojí zpěvák kapely Nylon Jail Jiřin Jirák, pořádá druhý ročník festivalu Hudba za klima. O tom, proč festival vznikl a co je jeho cílem, jsme si povídali právě s ním.

fotogalerie z loňského ročníku zde

Jak jsi došel k nápadu zorganizovat takto zaměřený festival?
První podnět byl můj vztah k přírodě a taky klimatická situace na celém světě. Nejsem typ člověka, který by se na problémy jen díval, mám tendenci aktivně přispět k jejich zlepšení nebo řešení. Zároveň jsem v minulosti už několik hudebních akcí a koncertů pořádal a sám jsem hudebník. Myslím si, že umělci by měli být jakýmsi kanárkem, co se týká společenských a dalších problémů. Takže jsem loni uspořádal první ročník akce Hudba za klima, pak ve spolupráci s dalšími lidmi dělal Festival pro budoucnost a letos pokračuju dál. Založil jsem i malou organizaci, spolek Česko za klima, který se zabývá osvětovou i konkrétní činností v rámci klimatických řešení.

Jak hodnotíš první ročník, byl jsi spokojený s odezvou?
První ročník dopadl trochu pod moje očekávání v návštěvnosti, bohužel se sešlo několik okolností, které tomu nepřály, ale atmosféra i program byly dobré. Byla to první vlaštovka a doufám, že se to bude zlepšovat a lidi budou na ekologii reagovat aktivněji, nejen co se týče návštěvnosti.

Jak hodnotíš aktivity hnutí jako Fridays for Future nebo Extinction Rebellion, máš k nim blízko? A jak vnímáš Gretu Thunberg?
Obecně nejsem moc protestně orientovaný člověk, raději věci řeším kreativním a pozitivním způsobem. Fridays for Future jsou super a jsem rád, že mladí vnímají ekologii a klima jako zásadní věc ve společnosti, na rozdíl od mnoha lidí a politiků tvářících se dospěle. Extinction Rebellion jsem zatím neměl čas sledovat, ale možná je ten přístup pro mě příliš radikální. Jak říkám, raději věci řeším pozitivní cestou. Greta Thunberg je člověk, který se zasloužil o rozšíření myšlenky, která všem snad časem dojde: že vztah k přírodě a příroda jako taková je opravdu základní věc, bez které nemůžeme fungovat. A tak bychom k tomu měli přistupovat. Jsou tu hlasy, že příroda si poradí sama. To možná ano, ale jde o kvalitu našeho soužití, která se opírá o vnímání základních principů. Na přírodě jsme závislí a vždy budeme. Důležité je si uvědomit, že jsme tady vedle sebe a že lidé nejsou vládci světa. Tenhle přístup by se nám nemusel vyplatit.

Jak bychom se měli k tomuhle tématu postavit v Česku? Kde máme největší rezervy?
Má to několik rovin. Jedna je osobní – každý z nás by měl cítit zodpovědnost za soužití s přírodou. Druhá je společensko-politická, mnoho politiků nám brání v normálním fungování na úkor svých vlastních zájmů. Jsou nemocní, zaslepení vlastní mocí. Kdybych byl ještě přísnější, tak rovnou řeknu, že jsou hloupí. Konkrétně Andrej Babiš není schopen se k této věci postavit čelem a celou problematiku ignoruje. A nejde jen o pěstování enormního množství řepky, jehož výsledkem jsou problémy se suchem.

Když se vrátíme k festivalu, na co se v rámci letošního ročníku těšíš nejvíc?
Na atmosféru, kterou společně vytvoříme, a na to, že se třeba všichni shodneme, že v téhle aktivitě budeme pokračovat. Co se týče hudby, tak nejvíc jsem zvědavý na koncert Alen, která nedávno vydala opravdu skvělou desku s příhodným názvem Až se řeky vylijí z břehů.

Info

Hudba za klima
12. 8. 2020 16:00
Šachta, Praha
fb událost

foto © Jindřich Štreit

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Michael Gira (Swans, us): Nebyť karikatúra

Lucia Banáková 23.09.2020

Michael Gira má bohatý životopis, začína zložitým detstvom, nie každému sa podarí osláviť šestnáste narodeniny vo väzení za predaj hašišu v Jeruzaleme. Rozhovor.

Deset lásek ze Žižkova: Pavel Karous

redakce 19.09.2020

Deset tipů na to, čeho si při příští návštěvě všimnout, kam zajít na pivo a kde si zanadávat na necitlivou výstavbu od autora projektu Vetřelci a volavky.

Vstupní prohlídka: Sketchbook Quartet

redakce 15.09.2020

Sketchbook Quartet je vídeňský jazzový kvartet, jehož členové sdílí svěží pohled na hudební improvizaci a kreativitu. Jaké další indicie nám dali?

Moon Crew #30: Matěj Krč

redakce 14.09.2020

Brno meets Praha, hardcore straight edge meets ořechovka. Jubilejní díl Moon Crew odhaluje našeho letitého fotografa Matěje Krče.

Colin H. van Eeckhout (Amenra): Nikto si v poslednej dobe nesiahol na dno

Lucia Banáková 13.09.2020

Za dvadsať rokov existencie toho Amenra stihli pomerne dosť, vydali šesť albumov z cyklu Mass, založili kolektív spriatelených projektov a tak trochu i vlastné náboženstvo.

Pořadatelská: Martin Režný (Hlukovæ mysteria)

redakce 09.09.2020

Můžete ho znát jako organizátora, ale i hudebníka, preferuje hraní v improvizačních kolektivech, u Korobushka records vydává pod nickem Sakkikangas.

Pořadatelská: Antonín Kocábek (Kaštan – scéna Unijazzu)

redakce 08.09.2020

V Pořadatelské zve Tonda na řadu koncertů, které v Kaštanu proběhnou a samozřejmě taky na UniMoon!

Jiří Jirák (Indican): Je to o spolupráci kultur, ras a principů

Vojta Chmelík 05.09.2020

Jak se v Indican setkávají různé kulturní a hudební vlivy a jak pracuje s mystikou a intuicí? A jaké mají Indican cíle?

Petr Vyšohlíd (Meat-House Chicago I.R.A.): Nával invence se nedal zvládat aneb osudový střet hardcoreu s popartem

prof. Neutrino 03.09.2020

Při setkání na jedné královéhradecké pivní zahrádce jsme potkali Petra Vyšohlída - frontmana kultovní hardcoreové formace devadesátých let Meat-House Chicago I.R.A.

Dmitri Bezkorovainyi: Bělorusové nikdy nebyli tak jednotní a aktivní jako nyní

Michal Pařízek 01.09.2020

Dmitri pracuje jako hudební manažer a novinář v Minsku, je velkým podporovatelem běloruské hudební scény a právě on napomohl jejímu mezinárodnímu zviditelnění v posledních letech.