Zprávy

Jižanská gotika v současných televizních seriálech

Jižanská gotika v současných televizních seriálech

redakce | Zprávy | 03.07.2024

Seriály jako American Gothic, Temný případ nebo Ostré předměty se těší značné oblibě a v mnoha případech se na čas staly vlajkovou lodí nabídky streamovacích služeb. V Nakladatelství AMU právě vychází kolektivní monografie Jižanská gotika v současných televizních seriálech, která je věnovaná gotickým projevům v těchto i dalších seriálech zasazených do oblasti jihu Spojených států.

Americký Jih v pojetí knihy neodkazuje k reálné lokaci, ale zabývá se konstrukcemi jižanského imaginárna, post-jižanským Jihem, který je nekonečnou sérií reprezentací a komodifikací „jižanství“. Zkoumání projevů jižanské gotiky ve filmu a televizi se ubírá po dvou zřetelných liniích – první z nich umisťuje zdroj svého působení do nadpřirozených entit a událostí, druhá zkoumá skrytá zákoutí duše a lokální historie. Zároveň se mnohdy obě linie prolínají a nadpřirozené jevy odrážejí psychologické rozpoložení postav.

Některé ze seriálů se kriticky věnují otázkám feminismu, rasy a náboženství a dávají hlas minoritnímu vidění světa, na druhé straně mohou k Jihu a jeho obyvatelům přistupovat exploatačně. Důležitým prvkem je pak v gotické naraci příroda. Okolní krajina není jen neutrálním pozadím vyprávění, ale vždy interaguje s postavami a příběhem, vnáší do vyprávění vlastní historii a ztělesňuje místní traumata. Charakteristická je pro seriálová vyprávění hermetická uzavřenost místních komunit, toxicita prostředí a nemožnost z prostoru vyprávění uniknout.

Jednotlivé kapitoly knihy zkoumají tyto otázky detailněji a z různých perspektiv. Veronika Klusáková se prostřednictvím analýzy titulkových sekvencí vybraných seriálů ptá, jaké konkrétní tropy, stereotypy a filmařské postupy tvůrci volí k definování mizanscény a nakolik tyto strategie konstruují televizní Jih jako gotický. Martin Charvát ve své kapitole zabývá suverzivním potenciálem gotické televizní produkce, ke které ale podle něj dochází jen na povrchu a tyto reprezentace Jihu spíše přispívají k udržování dominantního statu quo. Sara Pinheiro otevírá dosud málo probádanou oblast audiovizuálních studií analýzou zvukové krajiny tohoto typu seriálů. Knihu uzavírá komparativní vhled Petra Pláteníka do světa seriálu Bažináč, který je zatím posledním výhonkem organismu stejnojmenné multimediální franšízy, proliferující na americké popkulturní scéně od počátku 70. let, nově zasazeným do prostředí Jihu.

Info

Veronika Klusáková a kol. –⁠ Jižanská gotika v současných televizních seriálech (Nakladatelství AMU, 2023)
web nakladatelství

foto © se svolením NAMU

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pop Messe za týden

redakce 20.07.2024

Vedle Leftfield, GusGus nebo Kiasmos i s konferencí o urbanismu, dokumenty, architektonickými procházkami a cyklojízdou.

Dovolená podle Moře dní

redakce 19.07.2024

Čas léta, čas dovolené. Ne vždy je ale kam a s kým. Co se stane, když si lidé zbydou? Moře dní vydávají singl a videoklip Dovolená.

Bob Dylan v Praze

redakce 19.07.2024

Americký zpěvák a skladatel Bob Dylan se vrací do Prahy, aby potěšil své fanoušky nezapomenutelnými koncerty. Hned třemi.

Poison Ruïn si vezmou Bike Jesus

redakce 18.07.2024

Crust punk inspirovaný oi!, postpunkem a dungeon synthem, s velkým důrazem na melodie a temnou středověkou estetikou, s lyrikou odkazující na anarcho ikonografii.

Jednota a Glory Affairs uvádějí Rắn Cạp Đuôi

redakce 17.07.2024

Rắn Cạp Đuôi je skupina z Ho Či Minova města, která vychází z internetové hyperreality a patří k mimořádně ceněným zástupcům experimentální elektroniky.

Glitterer s Bibione v Underdogs'

redakce 16.07.2024

Sám Glitterer mezi stěžejními vlivy zmiňuje například kapely Lilys, Unrest, Fugazi a Nation of Ulysses, ale i britské 70s a 80s kapely.

Sestry Garcíovy s Tomášem Liškou v Lodžii

Barka Fabiánová 16.07.2024

Ojedinělý koncert sesterského dua s česko-španělskými kořeny za doprovodu předního kontrabasisty proběhne ve Valdštejnské lodžii v Jičíně.

Sport na půdě

redakce 15.07.2024

Kapela Sport z francouzského Lyonu se vrací po pětileté odmlce. Jejich osobitý styl, kde kombinují prvky punku, indie a ema, si našel spoustu fanoušků.

Společný koncert Bardo a Ankramu

redakce 15.07.2024

Přestože jsou všechny skladby originální, mluvící vlastním jazykem, v Bardu lze nalézt i jistou fiktivní příchuť slovenského folklóru.

Na Folkových prázdninách Valeria Castro, Sona Jobarteh a další

redakce 15.07.2024

Vůbec poprvé do České republiky přijede zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která loni zazářila na veletrhu Womex a získala nominaci na Latin Grammy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace