Články / Rozhovory

Jonny Lang: Muzika je rozhodně lepší než škola

Jonny Lang: Muzika je rozhodně lepší než škola

redakce | Články / Rozhovory | 05.11.2017

Jonny Lang je bluesový kytarista a zpěvák z kategorie „zázračných dětí“, které svou kariéru zahájily v době, kdy ostatní vrstevníci sotva věděli, co by chtěli v životě dělat. Svůj albový debut Lie to Me vydal v roce 1997. A hned na něm byly zřejmé kvality, které se s Langem pojí dodnes – skvělá kytarová hra, cit pro výraz a schopnost spojovat blues s gospelem, se soulem, se zvukem vydavatelství Motown.

Lang není ortodoxní bluesman, nezažil zlatá bluesová léta s Muddym Watersem nebo BB Kingem. Jeho mládí mu však dává možnost přistoupit k hudbě nezaujatě a s otevřenou myslí. V listopadu přijede poprvé koncertovat do České republiky. 13. listopadu vystoupí v pražském Lucerna Music Baru, o tři dny později na zahajovacím večeru 22. ročníku festivalu Blues Alive v Šumperku. Povídali jsme si o jeho začátcích i aktuální desce Signs.

Kolik ti bylo, když jsi poprvé vzal do ruky kytaru?

Tak třináct…

Jsi z hudební rodiny?

Moje sestry jsou velmi muzikální, máma s tátou milují hudbu. Vyrostl jsem v domě, kde každý hrál nebo pouštěl nějakou hudbu, zpíval a tak. Rád jsem zpíval už jako malé děcko.

A co jste v rodině poslouchali?

Převážně to byly desky z vydavatelství Motown – Stevie Wonder, Michael Jackson, spousta soulových zpěváků…

První desku jsi natočil, když ti bylo čtrnáct? Jaké bylo pro takhle mladého kluka mít hned úspěch?

Rozhodně příjemné, jako splněný sen. Dospěl jsem díky tomu hodně brzy. Někdy to bylo dost bláznivé, ale zvládl jsem to.


Jak ti šlo kloubit školu a muziku?

Rodiče mě v muzice podporovali, takže když jsem vyrazil na turné, skončil jsem se školou. Bylo mi čtrnáct, takže to byla nějaká devátá třída. Potom už žádná další škola. (smích) Snažím se o tom moc nemluvit.

Co na tebe mělo největší vliv jako na muzikanta?

Největší vliv na mě měli Stevie Wonder a James Taylor. A pak dlouhá řada umělců z mnoha různých stylů a žánrů.

Kytara je pro tebe hlavním nástrojem, proslavila tě. Ale co pro tebe znamená?

Pro mě je to jedna z hlavních cest, jak vyjádřit svoje pocity. Je to pro mě prostě nástroj, jak mluvit o sobě.

Je taky něco, co ti kytara bere?

(smích) Čas od času mi pořeže ruce.


Spousta lidí hraje na kytaru, spousta mladých hraje blues. Co si myslíš, že je na tomhle žánru tak atraktivní, že je to přitahuje?

Je to tím, že blues je v podstatě velmi jednoduché. Prostě to pro lidi funguje, ty songy píše sám život, vznikají přirozeně. A bluesová hudba a hodně z americké roots muziky je svým způsobem klasika. Vždycky tady bude a lidi jsou s ní svázaní na velmi prosté úrovni. Je snadné mít ji rád.

Co se chystáš hrát na svých prvních českých koncertech?

Určitě hodně věcí z nové desky, ale pár starších věcí zazní taky. Jsou to krátká vystoupení, můžeme hrát jen pár hodin…(smích) Snažíme se to vzít trochu zeširoka skrze všechny desky.

Info

Live: Jonny Lang (us)
13. 11. 2017 20:00
Lucerna Music Bar, Praha

www.facebook.com/lucernamusicbar
www.jonnylang.com/home

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Michal Kočan (Underdogs'): Chci donutit lidi přemýšlet

Jarmo Diehl, su, ScreamJay 26.05.2020

Víte, že Underdogs' zdaleka není jen klub? Je to komunita i promotérský kolektiv, který organizuje Fluff Fest. S Michalem Kočanem o plánech do budoucna i vzniku jedinečného kolektivu.

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce 25.05.2020

Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá lo-fi ambient. Je to blázen, nebo ne?

Douška vydavatelská: XION

redakce 21.05.2020

XION se pokouší překlenout žánrové škatulky, chce představovat zajímavou hudbu z různých koutů vesmíru, hudbu jako eklektické místo s vášní a entuziasmem.

Alexandr Smutný (#zazivouhudbu): Vytváříme kulatý stůl pro všechny

Michal Pařízek 20.05.2020

K výzvě Za živou hudbu se přihlásilo téměř 3 000 lidí, vyšly desítky různých článků a objevilo se také několik disputací. Co si o ní myslet celkově? Rozhovor.

Vstupní prohlídka: Liem

redakce 20.05.2020

Vladimír Jaške je na klubové scéně známý především jako energický kytarista s neopakovatelným rukopisem, z projektů Munroe nebo 2Cold.

Full Moon 10: Editorské tipy Viktora Paláka

redakce 13.05.2020

"Vždycky jsem rád pozoroval, jak celá řada autorů roste," říká Viktor Palák o tom, co je na práci editora nejlepší. Ke kterým textům ze své kariéry ve Full Moonu doporučuje…

Full Moon 10: O smutném méďovi. Rozhovor John Congleton (us)

waghiss666 13.05.2020

Aby bylo jasno: nikdo není takový mílius jako práve John Congleton. Prý že je v L.A. se svou prítelkyní, je tam teplo a má se fajn. "Tenhle týden nepracuju, beru…

Full Moon 10: Řekni mi to ještě jednou - a ještě, a ještě! Rozhovor Abel Ferrara (us)

Jakub Peřina 13.05.2020

S režisérem Abelem Ferrarou o nutkání nespokojit se jen tak s něčím, touze jít do extrému, rokenrolových deziluzích a chuti žít. A ještě!

Vstupní prohlídka: Fields of Grain

redakce 12.05.2020

Pražská alternativní skupina Fields of Grain vznikla v roce 2017 a svou první nahrávku se chystá vydat ve spolupráci s Aid Kidem. Co o nich víme?

Douška vydavatelská: Krmelec Recordings

redakce 11.05.2020

Krmelec Recordings patří k předním tuzemským vydavatelským hráčům na poli taneční scény a experimentující elektroniky. Co chystají?