Články / Rozhovory

Jonny Lang: Muzika je rozhodně lepší než škola

Jonny Lang: Muzika je rozhodně lepší než škola

redakce | Články / Rozhovory | 05.11.2017

Jonny Lang je bluesový kytarista a zpěvák z kategorie „zázračných dětí“, které svou kariéru zahájily v době, kdy ostatní vrstevníci sotva věděli, co by chtěli v životě dělat. Svůj albový debut Lie to Me vydal v roce 1997. A hned na něm byly zřejmé kvality, které se s Langem pojí dodnes – skvělá kytarová hra, cit pro výraz a schopnost spojovat blues s gospelem, se soulem, se zvukem vydavatelství Motown.

Lang není ortodoxní bluesman, nezažil zlatá bluesová léta s Muddym Watersem nebo BB Kingem. Jeho mládí mu však dává možnost přistoupit k hudbě nezaujatě a s otevřenou myslí. V listopadu přijede poprvé koncertovat do České republiky. 13. listopadu vystoupí v pražském Lucerna Music Baru, o tři dny později na zahajovacím večeru 22. ročníku festivalu Blues Alive v Šumperku. Povídali jsme si o jeho začátcích i aktuální desce Signs.

Kolik ti bylo, když jsi poprvé vzal do ruky kytaru?

Tak třináct…

Jsi z hudební rodiny?

Moje sestry jsou velmi muzikální, máma s tátou milují hudbu. Vyrostl jsem v domě, kde každý hrál nebo pouštěl nějakou hudbu, zpíval a tak. Rád jsem zpíval už jako malé děcko.

A co jste v rodině poslouchali?

Převážně to byly desky z vydavatelství Motown – Stevie Wonder, Michael Jackson, spousta soulových zpěváků…

První desku jsi natočil, když ti bylo čtrnáct? Jaké bylo pro takhle mladého kluka mít hned úspěch?

Rozhodně příjemné, jako splněný sen. Dospěl jsem díky tomu hodně brzy. Někdy to bylo dost bláznivé, ale zvládl jsem to.


Jak ti šlo kloubit školu a muziku?

Rodiče mě v muzice podporovali, takže když jsem vyrazil na turné, skončil jsem se školou. Bylo mi čtrnáct, takže to byla nějaká devátá třída. Potom už žádná další škola. (smích) Snažím se o tom moc nemluvit.

Co na tebe mělo největší vliv jako na muzikanta?

Největší vliv na mě měli Stevie Wonder a James Taylor. A pak dlouhá řada umělců z mnoha různých stylů a žánrů.

Kytara je pro tebe hlavním nástrojem, proslavila tě. Ale co pro tebe znamená?

Pro mě je to jedna z hlavních cest, jak vyjádřit svoje pocity. Je to pro mě prostě nástroj, jak mluvit o sobě.

Je taky něco, co ti kytara bere?

(smích) Čas od času mi pořeže ruce.


Spousta lidí hraje na kytaru, spousta mladých hraje blues. Co si myslíš, že je na tomhle žánru tak atraktivní, že je to přitahuje?

Je to tím, že blues je v podstatě velmi jednoduché. Prostě to pro lidi funguje, ty songy píše sám život, vznikají přirozeně. A bluesová hudba a hodně z americké roots muziky je svým způsobem klasika. Vždycky tady bude a lidi jsou s ní svázaní na velmi prosté úrovni. Je snadné mít ji rád.

Co se chystáš hrát na svých prvních českých koncertech?

Určitě hodně věcí z nové desky, ale pár starších věcí zazní taky. Jsou to krátká vystoupení, můžeme hrát jen pár hodin…(smích) Snažíme se to vzít trochu zeširoka skrze všechny desky.

Info

Live: Jonny Lang (us)
13. 11. 2017 20:00
Lucerna Music Bar, Praha

www.facebook.com/lucernamusicbar
www.jonnylang.com/home

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Thorsten Quaeschning (Tangerine Dream): Máme plány pro nejrůznější myslitelné situace

redakce 18.10.2019

Thorsten Quaeschning se ocitl v pozici vedoucího skupiny, kterou nezakládal; vznikla deset let před jeho narozením a nezůstal v ní žádný z původních členů. Rozhovor, koncert záhy.

Vstupní prohlídka: Sunset Sons (uk/aus)

redakce 16.10.2019

Singl Heroes od britsko-australských indie rockerů Sunset Sons si odbyl ostře sledovanou premiéru v Beats1 show rádiové persony jménem Zane Lowe. Kde se vzali, kdo to je?

Mueran Humanos: Následovat svoje posedlosti

redakce 10.10.2019

Skupina, která nese v názvu sousloví Lidi chcípněte, by jistou dávku chladnokrevnosti oplývat měla. A argentinští Mueran Humanos jí oplývají. Rozhovor.

Nick Murphy: Nedělám hudbu pro sebe, ale pro jiné

redakce 04.10.2019

Před pražským koncertem jsme si povídali o umělcově službě lidstvu, cestovatelských zážitcích a Muprhyho houževnaté povaze.

Aneta Kohoutová (Nábřeží saunařů): Hrozná zodpovědnost, ale zároveň i neuvěřitelná svoboda

redakce 30.09.2019

Nábřeží saunařů, akce, která se odehraje v Hradci v závěru tohoto týdne. Co od ní čekat, jestli přijít nahý a hladový, co chystá NUUK do budoucna?

Vstupní prohlídka: Stolen (chn)

redakce 26.09.2019

Kapela Stolen z čínského města Chengdu existuje přes deset let, evropskému publiku se letos představí jako předkapela ikon New Order.

Roman Odjinud, Petr Vrba (Alternativa Festival): Máme ruce od sazí

redakce 23.09.2019

Když už se zdálo, že „alternativní“ dramaturgie se poněkud unavila, obměnil se organizační tým. Z něj promlouvají dva z členů festivalu. Marx, klišé i osypky. Rozhovor.

Steffi: Nepotřebujeme pořád sedět jedna vedle druhé

redakce 20.09.2019

Steffi a Virginia, rezidentky berlínského Berghain/Panorama Baru o nadcházející desce Work a Change, která vychází na labelu Ostgun Ton.

Zdeňka Morávková (V centru | Im Zentrum): Centrum je tam, kde si ho uděláš

redakce 18.09.2019

Jesenický umělecký festival svou dramaturgií poukazuje na česko-německou spolupráci, která v regionu po léta přirozeně probíhala. Rozhovor.

Radim Zbránek (Story): Jen vnímat, nechat mobil v kapse

redakce 16.09.2019

Večírku s názvem Story se po několik let dařilo odvážným propojením dvou zdánlivě neslučitelných světů vyvolat atmosféru, jakou široko daleko zažil málokdo... Rozhovor.