Články / Recenze

Just a beautiful sound (Sasami)

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá | Články / Recenze | 15.05.2022

Kalifornská hudebnice a zpěvačka Sasami Ashworth, vystupující pod jménem Sasami, se hudbě věnuje od mládí. Vystudovala školu v New Yorku a hned potom začala dělat první projekty a skládat, svůj první singl vydala v roce 2018 a album vyšlo o rok později. Teď vydává svoji druhou desku Squeeze, která je plná zlosti, bolesti a lásky v kombinaci se syrovou hudbou a údernými texty. A co nevidět vyjede s písničkářkou Mitski na tour po USA a Evropě.

Squeeze je rozmanitá nahrávka. Sasami často používá výrazné zkreslení hlasu a elektrickou kytaru s tvrdými až nu-metalovými efekty, někde je naopak kytara jen akustická a celkové naladění folkovější, jindy se tyto styly během jedné písně několikrát vystřídají, smíchají a propletou.

Texty jsou plné agrese a naštvání (Say It), neúspěšné snahy vyřešit vztahy a konflikty (Need It to Work) nebo nedoceněné snahy to všechno napravit (Make It Right). Zpívá o nešťastných vztazích, nebo se obrací k sobě? Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Hudba jde ruku v ruce s texty a doplňuje je chytlavými ostrými riffy, i jemnými melodiemi. Deska končí klidnější a pomalejší nahrávkou Not a Love Song. Výsledek procesu skládání hudby, o kterém je, popisuje Sasami jako něco, co chce předat dál svojí lásce. Z toho nakonec nevznikne klasický lovesong, ale ‚jen‘ krásné zvuky a melodie, jak zpívá v refrénu: „just a beautiful sound.“ Je to snad odkaz, aby nahrávka nebyla vnímána pouze jako něco o lásce a vztazích, ale hlavně jako kreativní hudební výtvor umělkyně?

Sasami ukazuje svoje dvě odlišné stránky, které se navzájem prolínají, doplňují a perou se spolu – jemnou písničkářku, co se nesnaží vyvolávat žádné drama, a drzou metalovou kytaristku, která se nebojí říct to, co chce. Squeeze může nakopnout a probudit zlost a vztek, ale taky pohladit a uklidnit.

Info

Sasami – Squeeze (Domino Records, 2022)
Bandcamp interpretky

foto © Andrew Thomas Huang

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl 23.02.2023

Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský 12.02.2023

Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino 09.02.2023

Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace