Články / Offtopic / / Movie/dox

Říkal, že se vrátí. A nekecal. (Sabotage)

Říkal, že se vrátí. A nekecal. (Sabotage)

Shaqualyck | Články / Offtopic / / Movie/dox | 28.09.2014

Úspěšný scenárista David Ayer (Rychle a zběsile, Training Day) se během posledních let etabloval i jako velmi schopný režisér (Patrola, Street Kings). Specializace? Zkorumpovaní fízlové, drogy a podrazy. Svět je pro něj žumpou a kdo ji chce vyčistit, umaže se. Tentokrát si Ayer posvítil na práci zvláštní jednotky potírající pletichy drogové mafie a opět si nebere servítky. Na obou stranách barikády stojí lidé, kteří na nějaké mravní principy zvysoka kašlou. Jedněm jde o prachy a těm druhým? O právo? Spravedlnost? Nebo snad dobrý pocit?

Tahle práce není o přesčasech nebo odolnosti vůči stresu, ale o každodenním boji, rezignaci na ideály a dokonalé profesionalitě. Jenže jak dlouho vydržíte být profesionální, když vám kartel unese rodinu a jako na potvoru začne kdosi vraždit vaše souputníky? Už Nietzsche přece říkal, že ten, kdo bojuje s monstry, by si měl dát pozor, aby se sám jedním nestal. A když se podíváte na Arnieho tým, ani jeden k tomu nemá daleko. Když to pak v terénu pro jednou nedopadne, začne si nevyzpytatelnost lidské povahy vybírat svou daň. Někomu zůstalo za nehty deset mega a o slovo se brzy přihlásí první nebožtík. A pak další a další. Vzájemný respekt vystřídají pochybnosti a paranoia. Koroner bude mít napilno…

Parta potetovaných potížistů z DEA v lecčems připomíná drsňáky z McTiernanova Predátora či Cameronových Vetřelců, ale na pivo by se vám s nima nechtělo. Navzdory neoddiskutovatelnému charizmatu (Manganiello, k nepoznání vylepaný Worthington) nejde o žádné hláškující sympaťáky, ale o skvadru obhroublých asociálních samorostů, kteří stojí jednou nohou v hrobě a druhou v čekárně na psychiatrii. Na druhou stranu působí daleko reálnějším dojmem. Klejí, krvácejí, přešlapují a tápou. Potem a chlastem čpící mastodonti. Bez ohledu na zápletku se Ayer snaží prostřednictvím vzájemných peripetií načrtnutých charakterů demonstrovat nevděčnost a spletitost zvoleného povolání. Přestřelky nejsou to hlavní, byť je jich požehnaně a jsou natočeny ve snaze o maximální atraktivitu. Za každou vypálenou kulkou vidíte tunu byrokracie, za každou chybou černý pytel se zataženým zipem. A protivník nepočká, až se z toho vyspíte. Iluze opravdovosti je velkou devízou filmu, režisér hrdiny nepřikrášluje, příběh servíruje zasyrova a bez obalu. Hodně prostoru dostaly dialogy, nikdy však na úkor tempa. Akce zůstává čistá a přehledná, aniž by obraz pod rukama kameramana a střihače ztrácel dynamiku.

Schwarzeneggerův výraz je i přes pokročilý věk stále nekompromisní a jeho bicepsy budí posvátnou úctu. Pozici ostříleného týmového lídra mu bez problémů uvěříte. Horší je to v závěru, kdy příběh navzdory nevěrohodnému rozuzlení opíše dramatický oblouk a pošle hlavního hrdinu do Mexika srovnat účty. Namísto obrozeného Johna Matrixe z Komanda představuje režisér publiku ledově klidného kovboje ze staré školy. Širák a kolt?! Clintu Eastwoodovi bych to zbaštil, ale k Arniemu střídmé a civilní finále nepasuje. Jako by se Ayer bál pustit svou hvězdu ze řetězu, přitom právě takhle ho má publikum nejraději.

Info

Sabotage
Režie: David Ayer (2014)
www.sabotagethefilm.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková 23.04.2021

Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Deštruktívny trojuholník (Milenci)

Jakub Blaho 14.04.2021

Film prostredníctvom svojich postáv otvára dôležitú a citlivú tému toxického vzťahu poháňaného mužskou manipulatívnosťou.

Zradné stránky internetu (Delete History)

Jakub Blaho 13.04.2021

Prvým premiérovým titulom tohto ročníku festivalu francúzskeho filmu Créme de la Créme bola absurdná komédia Delete History. Edisonline.

Korupcia zabíja (Colectiv)

Bibiána Hajdanyová 08.04.2021

Korupcia je zlá a to, že môže aj zabíjať, ukazuje autentická a dychberúca investigatíva v rumunskom dokumente Colectiv.

Komu slouží Služebníci?

Michaela Šedinová 03.04.2021

Režim je zobrazován jako nepřemožitelný, neváhá využít veškeré prostředky k získání kontroly. Odpůrce zničí, nebo získá.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace