Články / Seriály

Kam na rajz s Lucií Šiklovou

Kam na rajz s Lucií Šiklovou

redakce | Články / Seriály | 06.08.2021

Lucie Šiklová je historička umění zaměřující se na moderní a současné umění. Jako kurátorka pracovala ve Sbírce moderního a současného umění v Národní galerii v Praze, v současné době působí v Galerii Klatovy / Klenová. Pro jihočeský festival Dobršská brána přichystala výstavu Vertikální aspekt, která tam bude mít vernisáž. Kam se jinak sama chystá, které kulturní akce nám doporučí?

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána 13.–14. 8. 2021, Dobrš, Drážov
Hudební festival s pečlivou a vytříbenou dramaturgií, objevný a inspirující, přívětivý, i přes velké osobnosti veskrze lidských rozměrů, se spoustou setkání, příležitostí nových přátelství a dobré energie bude letos zaměřený na bicí a perkuse. Koncerty na několika místech, před tvrzí, na návrší u kostela, v dalším kostele. Nehledě na kostely, vždycky si odtamtud odnáším radost a duchovní zážitek.

Silné místo na šumavském úpatí s dvěma původně románskými kostely a goticko-renesanční, v následujících století dále přestavovanou tvrzí s pověstí o krokodýlovi z cesty do Benátek. Moc doporučuji farní kostelík Zvěstování Páně s překvapivě monumentálním barokním rozvilinovým oltářem, působivou barokní Svatou Annou Samotřetí, gotickou Madonou z Dobrše a Zeleným mužem na jednom svorníků gotické klenby a silné místo na návrší s původně románským kostelem, dnes kaplí Svatých Jana a Pavla. Ve věži je ohromný zvon z dílny nejslavnějšího českého kovolitce mistra Brikcího z Cimperka z roku 1561.

Jan Kovářík, Petr Pastrňák, Tomáš Polcar, Michaela Vélová Maupicová: Vertikální aspekt 14. 8. – 26. 9. 2021 Dobršská tvrz, Dobrš, Drážov
Trochu si tu ohřívám vlastní polívčičku, jsem kurátorkou, ale hlavní jsou autoři a jejich díla. Letošní výstava je zaměřena na harmonii, tedy vertikální aspekt hudby, a právě ten je spojujícím momentem vybraných děl čtyřech osobností výtvarného světa. Nacházíme se uprostřed hudebního festivalu a propojení hudby a výtvarna je nasnadě. Harmonii jako soulad, a vlastně hudebnost vůbec, ať jako rytmus nebo hravou, jakoby melodickou linku, budeme potkávat při procházení výstavou situovanou do čtyř místností Dobršské tvrze.

Nečekejte White Cube Gallery, takových je plno, ale kultivovaný punk v prostorách kdysi tvrze, v posledku školy, již si někteří dobršští rodáci ještě pamatují. Prkenné podlahy, zbytky válečků i renesančních sgrafit ve společnosti obrazů a soch, a to vše, nomen omen, v souladu.

Vladislav Mirvald: Mirvald 100 5. 8. – 31. 12. 2021, Galerie města Louny
František Pecháček: Tvar 5. 8. – 28. 11. 2021, Galerie Benedikta Rejta, Louny Výstava ke stému výročí narození významného představitele konstruktivních tendencí a op artu v českém výtvarném umění, lounského pedagoga a malíře Vladislava Mirvalda. Barva, tvar, hra, klam, relativizace skutečného a viděného. Součástí výstavy je 3D projekce Františka Pecháčka Tvar, jejíž zvuk pochází z dílny muzikanta a multimediálního umělce Ondřeje Mikuly. Takto zvu do Loun, kde zároveň můžete navštívit i Mirvaldovu výstavu krajin ve spřátelené Galerii Města Louny GAML. A budete-li v Lounech, nezapomeňte na chrám sv. Mikuláše od Benedikta Rejta, jenž si zde poprvé vyzkoušel tři stanové střechy, spojované dnes hlavně s kutnohorským kostelem sv. Barbory.

Info

Dobršská brána
13.-14. 8. 2021, Dobrš
web

foto © se svolením Lucie Šiklové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Protokol: Ichiko Aoba

redakce 23.10.2021

Ichiko Aoba napsala své oceňované album jako soundtrack k fiktivnímu filmu. A jak je vidět, filmový doprovod je její oblíbenou hudební inspirací

Radio FMz: Soundtracky k bondovkám

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su 20.10.2021

Opět hledáme nejzajímavější tracky z uplynulého týdne, zlomená srdce, kam se podíváš.

Pořadatelská: Pavel Zelinka (Sanctuary.cz)

redakce 19.10.2021

Od začátku tisíciletí nárazově pomáhal s organizací koncertů, teď stojí za akcemi komunity kolem Sanctuary.cz, soustředěného na gotickou scénu nejen u nás.

Vstupní prohlídka: Skaraz

redakce 18.10.2021

O co jde česko-ukrajinsko-argentinské trojici? Vypimpená koncertní backstage to není.

10 + 1 = Bruno Bassi (The Gluts)

redakce 17.10.2021

Bubeník skupiny The Gluts, Bruno Bassi, se s námi podělil o jedenáctku písniček, které ho formovaly. Jak se to na něm projevilo, se můžete přesvědčit za pár dní v pražském…

God and Eve: Tak to pusť…

redakce 15.10.2021

Co říká Boh Vajec na novinku od Die Mannschaft? A který track vás donutí myslet na obřízku?

Track týdne: NOUS, Laraaji, Arji OceAnanda - Giving Praise

Jarmo Diehl 13.10.2021

Kruh je nekonečný? V podání Christophera Bona a jeho spolupracovníků (Thor Harris, Greg Fox ad.) určitě. Všední rituály a nevšední zážitky.

Vstupní prohlídka: Kolektivní Halucinace

redakce 11.10.2021

Kolektivní Halucinaci baví písně od minnesengrů Krále Václava II. až po Lennona a McCartneyho, Dylana, Janotu, Typlta nebo Lyrika a Beneho.

Vstupní prohlídka: The Sidewaves

redakce 27.09.2021

Na internetech se toho o nich příliš nedočtete, tak jsme šli přímo ke zdroji. Indiepopoví The Sidewaves.

Tak daleko, tak blízko: Pavel Štorek

redakce 19.09.2021

Pavel Štorek je uměleckým ředitelem festivalu mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Kde se sám rád pohybuje?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace