Články / Sloupky/Blogy

Kam na rajz se Zdeňkem Konečným

Kam na rajz se Zdeňkem Konečným

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 30.04.2018

"Koncertní květen bývá tradičně natřískaný. Většina kapel se "probudí ze zimního spánku" a začne bezhlavě plánovat turné, které často končí u koncertu pro pár vyvolených. Ale některá jména prostě nelze odmítnout. Festivalová sezóna vlastně už také běží, a tak připojuji i selekci toho, kam se chystám a co doporučuji," říká Zdeněk Konečný, kulturní manažer, který se pohyboval nebo pohybuje na Královehradecku kolem tak různých festivalů, jako jsou Jazz Goes to Town, Open Air Program / Divadlo evropských regionů nebo pravidelná klubová noc MENU. Právě k MENU se váže i první z níže uvedených akcí, která láká na prostor i celkovou koncepci a odehraje se už tento týden. Doporučujeme.

LABoratory 2018 4. - 6. 5. 2018, Automatické mlýny, Pardubice
Letošní ročník LABoratory, tedy přehlídky audiovizuálního a současného umění, která si stále odmítá říkat festival, opět dlí v úchvatných prostorách pardubických Automatických mlýnů. Nejen samotná lokalita, ale i koncept, který záměrně bourá hranice mezi návštěvníky a aktéry, by vám měl po bližším prozkoumání stačit k tomu, abyste zkontrolovali jízní řády do Pardubic a proškrtali diář v těchto dnech.

Martin Küchen + Rafal Mazur + Vasco Trilla (swe/pl/esp) 10. 5. 2018, Divadlo 29, Pardubice
Martin Küchen je vážně fajn chlapík, se kterým si můžete klidně dát po koncertě drink či zastavit se na kus řeči dole v klubu. To vše díky tomu, že koncerty v Divadle 29 se vždy nesou ve velmi osobním duchu. Švédský saxofonista a skladatel Martin Küchen, polský basista Rafal Mazur a portugalsko-katalánský perkusista Vasco Trilla. Trio špičkových hudebních alchymistů evropského avantgardního jazzu a volné improvizace je důkazem, že dramaturgii tohoto podniku můžete prostě věřit.

DYM festival 11. - 13. 5. 2018, Gorzów Wielkopolski, Polsko
Málokodo ví, kde je Gorzów Wielkopolski. Málokdo ví, že tamní label pořádá opět na začátku května festival, na kterém zahraje výkvět toho nejlepšího nejen z polské experimentální elektronické scény. Svým nadšením, upřímnou bezprostředností a nekompromisní dramaturgií si získali moje sympatie. Mám ještě nějaká místa v autě.

Haco (jp) + Tarnovski + Obelisk of Light 1. 6. 2018, Bio Central, Hradec Králové
Evropské turné japonské zpěvačky, hudební a zvukové experimentátorky Haco čítá i několik českých zastávek. Výjimečným bude určitě královehradecký koncert ve velkém sále Bia Central, který slibuje být mimořádnou pastvou pro oči i uši. Mimo Haco totiž zdejší plátno, prostorový zvuk a vaše smysly postupně otestují Obelisk of Light a Tarnovski. Cesta do ráje je volná.

Studentský festival Trať 8. 6. 2018 Kino Sirius, Pardubice hlavní nádraží
Z webu pořadatelů: "Festival hudby, umění, filmu a divadla. Nízkorozpočťák. Čekají tě krásné prostory bývalého kina Sirius na pardubickém nádraží, ve kterých budou probíhat koncerty, projekce, přednášky a výstava. Vystoupí umělci z řad studentů, ale můžete se těšit i na známá jména. Vstup na dva dny za sto, na jeden den za pade. No nezní to krásně?!" Zní, a proto mladí vpřed!

Hradby Samoty VIII. 28. 6. - 1. 7. 2018 Zámek Rosice, Rosice (okres Brno-venkov)
Toto je určitě věc s vysokým stupněm mého zájmu. Festival, co není pouze o výkvětu tuzemské a zahraniční industriální, temné ambientní, noise & experimentální scény. Žánrově se rozrůstá směrem k současnému zvuku a audiovizuálnímu umění. Navrací se do rosického zámku a přilehlých prostor atomového krytu. Rozhodně skvělá příležitost, proč nebýt sám.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Wave-Gotik-Treffen 2019

redakce 22.05.2019

Do Lipska se za písničkou jezdí po celý rok, německé město často vítá interprety, kteří Česko míjí, a přitom je nedaleko.

To nejlepší z Anifilmu 2019

redakce 14.05.2019

Na Anifilmu je nejlepší to, že volba programu může být dána vysypáním popcornu na rozpis, schůzkami u piva či volných stolů v indické restauraci.

To nejlepší z The Great Escape 2019

redakce 12.05.2019

První návštěva na The Great Escape jednoznačně potvrdila, že britské scéna je na vzestupu, níže ve výběru toho nejlepšího ještě spousta skvělých jmen chybí...

Sharpe 2019: Fanfáry à la Full Moon

redakce 28.04.2019

Dva náramně intenzivní dny budeme vstřebávat ještě dlouho, obsáhlý report čekejte v květnovém Full Moonu, tady zatím první dojmy a nejhlubší zářezy.

Kam na rajz se Zuzanou Kolouchovou

redakce 26.04.2019

Je zatížená na „srdceryvně pozérské balady“ Nicka Cavea, jak sama říká, ale v poslední době vyznává „čím víc nahlas, tím líp“.

Enea Spring Break 2019: tipy Full Moonu

redakce 23.04.2019

Letošní ročník poznaňského festivalu Enea Spring Break jsme si představili již ve dvou textech, nyní přichází čas na vlastní redakční tipy.

Sharpe Moon 2019

redakce 22.04.2019

Showcasová unifikovanost? Ale kdepak. Vybíráme to vyhraněnější z programu bratislavského Sharpu.

Preview: Donaufestival 2019

redakce 22.04.2019

Rozmanitý program rozprostřený mezi dva víkendy. Malé dolnorakouské vinařské město Kremže je klenot z několika důvodů, malý průvodce zde.

Preview: Sharpe 2019

redakce 16.04.2019

Vybíráme z programu festivalu Sharpe a je to zatraceně těžká práce. Silný a propracovaný line-up překvapuje.

Preview: Spring Break 2019 – domácí reprezentace

redakce 10.04.2019

Polská scéna je bohatá a aktivní, na Spring Breaku se pravidelně představuje výběr z toho nejlepšího, co je u našich severních sousedů k vidění.