Články / Recenze

Každý je ponechán své vlastní pomíjivosti (Sumac)

Každý je ponechán své vlastní pomíjivosti (Sumac)

Kremace | Články / Recenze | 16.12.2020

Čelit nejistotě se dá na mnoho způsobů. Můžeme ji popírat, ignorovat, útočit na ni, anebo se jí vydat vstříc. V rámci své tvorby volí Aaron Turner poslední možnost. Chce se dostat do míst, kde se nebude cítit příjemně a bude muset pokoušet sebe sama. V nastalých časech příhodné. Spoluzakladatel postmetalových Isis se nemá problém v rozhovorech vyjadřovat o tom, jak nerad by opakoval chyby, které se v rámci fungování Isis udály, ať už mezilidského nebo tvůrčího charakteru. Čemu se však vyhnout nedokáže je táhlá surovost jeho skladatelského a kytarového projevu, hmatatelná napříč všemi deskami Sumac.

Redukce na post Isis fázi je však mylná. Turner, hlava labelu Hydra Head, osciluje okolo ambientu, doomu či noisu. Sumac založil před šesti lety, kdy se spojil s basákem Brianem Cookem z Botch, Russian Circles či These Arms Are Snakes a bubeníkem Nickem Yacyshynem z Baptists. Výbušná směsice, razantní to výsledky. Už od svého začátku analyzují to, co je pro tvrdou hudbu typické. Obrácené rytmy, stopky, gradace, rekonstrukce, pády do prázdna a rychlá procitnutí.

Výzvou a onou pomyslnou cestou nejistoty byla i spolupráce s improv kytaristou a performerem Keiji Hainem, s nímž Sumac před dvěma lety nahráli desku. Možná i tato zkušenost posílila jejich tendenci skládat intuitivně. May You Be Held odhaluje vytříbenější cit pro spojování na první poslech nesourodých partů. Oproti předchozí desce Love in Shadow tu je znát větší konzistence i snaha vyvarovat se unáhleným závěrům. Můžeme se stát její součástí a útrpně čekat, protože nám nic jiného ani v současné době nezbývá, anebo se za pomoci vnitřního pulzování dostat až do vytyčeného cíle za horizontem reality.

A přesně ona realita, nyní pro mnohé tak palčivá a sžíravá, poskytuje desce další vrstvu. Píseň Iron Chair reflektuje nejasné kontury, všude šero, absence pohybu. Každá frustrace se však jednou vyplaví na povrch. I v rámci obou dvacetiminutových opusů, které deska obsahuje. Skladba May You Be Held dokonce evokuje hravost kapel jako Hella či noise-krautrockových Boredoms. Elementy doomových balad v nich však stále vystrkují růžky a zasazují rány krajině bezpečí.

Nosnými prvky May You Be Held jsou hraniční prožitky, nejsou však zahaleny metalovou pompézností, ale civilním přístupem a osobní zpovědí. Pocuchané nervy za strojového tepání à la Meshuggah na konci skladby Consumed paralyzuje Aaronovo úpěnlivé naříkání o tom, jak jsme malí, unavení, bloudící v kruzích, ve stínu bezpečni. Každý je ponechán své vlastní pomíjivosti.

Info

Sumac – May You Be Held (Thrill Jockey, 2020)
Fb kapely

foto © Reid Haithcock

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soundtrack ke vzpomínkám na dětství (David Boulter)

Jiří Přivřel 20.01.2021

Tindersticks v pražské Lucerně a raná devadesátá. Gentleman s krásnou dívkou, v pozadí panorama Hradčan. The heart rules the head.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Ani si, neumíš představit, kolikrát jsem zemřel, než jsem to dokončil (Martin Zet)

Zuzana Krišková 08.01.2021

Výstava, která završuje několikaletou práci Martina Zeta zabývající se dílem svého otce, věrného komunisty a prominentního sochaře minulého režimu Miloše Zeta očima Zuzany Kriškové.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Naléhavost, která neotráví (Jehnny Beth)

Aneta Martínková, Jana Michalcová 06.01.2021

Punková ženská čtyřka Savages oslnila svět dvěma deskami a aktuálně hibernuje, jejich frontwoman Jehnny Beth se ale rozhodla vydat na sólovou dráhu. Duel.

Dávka disharmonickej meditácie (Caitlin Pasko)

Kristína Valachová 31.12.2020

Keby existovalo zosobnenie krehkosti, Caitlin Pasko by bola nielen jej verným predstaviteľom, ale i protikladom.

Balansovanie medzi podareným a nepodareným (Toello)

Jonáš Sudakov 30.12.2020

Vplyvy alternatívneho rocku, popu a rapu sú tu stále, aj keď teraz v trochu iných pomeroch.

Nejasné osudy (Vybledlá krajina s kopci)

Anna Valentová 29.12.2020

Držitel Nobelovy ceny za literaturu halí svoje prózy halí do tajemného a všudypřítomného oparu, který skrývá nejasné osudy protagonistů.

Krize středního věku a hledání svého já (Laura Jane Grace)

František Knuth 28.12.2020

Možná i díky této desce dojdete k útěše, že na pocity, které se při všech lockdownech a karanténách derou na povrch, nejste sami.

Nevyhnutelná změna podle Metz

Filip Zrno 26.12.2020

Ozvěny Fugazi, Jesus Lizard, Shellac či Arab on Radar se nesly celou deskou a přímočarost, agresivita a živelnost k Metz patří.

Zdravý rozum (Batman: Bílý rytíř)

3DDI3 26.12.2020

Sociální sonda do duše města v některých ohledech připomíná seriálovou Špínu Baltimoru nebo Dům z karet.

Ztráty a návraty Michala Prokopa

Jiří Vladimír Matýsek 25.12.2020

Vydavatelství Galén pokračuje v rozšiřování své řady knižních rozmluv s osobnostmi českého bigbítu.