Články / Offtopic / / Movie/dox

Každý má svůj boj  (Corpus Christi)

Každý má svůj boj (Corpus Christi)

Vít Kořínek | Články / Offtopic / / Movie/dox | 25.02.2021

Nad kým pláčete? Sami nad sebou pláčete. Zápletka podobná té z Gogolova Revizora, promyšlená znovu – s důrazem na myšlenku milosrdenství, smíření, bez sarkasmu a výsměchu lidem ze vsi.

Daniel opouští varšavský pasťák a na doporučení sympatického duchovního z ústavu míří přes celou zem do zapadlé vsi pracovat v truhlářské manufaktuře. Série náhodných, ale zcela uvěřitelných událostí uvrhne Daniela do pozice, kterou nedokáže a možná ani nemůže opustit: namísto práce v truhlárně má na čas zastupovat místního starého faráře, který odjel na léčení… Daniel se sbližuje s celou svou obcí a zjišťuje, že aby svým farníkům skutečně pomohl, bude s nimi muset vstoupit do konfliktu.

Hlavní postava (v podání úchvatného, hypnotického Bartosze Bielenia) v sobě nosí prokreslenou, uvěřitelnou ambivalenci, je to mladík plný energie, vášně a citlivosti – má jednu tvář poživačnou a druhou svatou, spirituální. Je spasitelem ronícím slzy, utěšujícím pastýřem a zároveň ztracencem plným zloby a násilí.

A takto rozdvojený je i zbytek vesnice. Každá postava má svůj smutek, lásku i svou nenávist. Vyprávění postavené na starém půdorysu překonává klišé a černobílost. Nikde žádný posměch, každý má svůj boj a jen omezené množství sil. Dílo korunuje sevřená, jednotná vizualita – k postavám uzavřeným v tmavých místnostech proniká světlo, jako by to byl sám Bůh, který „je tam všude venku“.

Vyprávění si udrží svou klidnou sílu překlápějící divácká očekávání spojená s tématem po celou téměř dvouhodinovou stopáž. Corpus Christi si určitě mezi jinými na Oscara nominovanými snímky z loňska zaslouží pozornost.

Info

Corpus Christi
Režie Jan Komasa, 2019
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Korupcia zabíja (Colectiv)

Bibiána Hajdanyová 08.04.2021

Korupcia je zlá a to, že môže aj zabíjať, ukazuje autentická a dychberúca investigatíva v rumunskom dokumente Colectiv.

Komu slouží Služebníci?

Michaela Šedinová 03.04.2021

Režim je zobrazován jako nepřemožitelný, neváhá využít veškeré prostředky k získání kontroly. Odpůrce zničí, nebo získá.

Utečenci sú tu vítaní: kríza na oboch stranách hranice

Jakub Blaho 30.03.2021

Tomáš Rafa zdokumentoval niekoľko protiimigračných protestov po celej strednej Európe a priniesol aj zábery z provizórnych utečeneckých táborov a hraničných priechodov.

Život je kolektivní nemožnost (Climax)

Jakub Peřina 29.03.2021

Jeho zbraně byly odjakživa v síle obrazu, která díky halucinogenní kameře velmi často zafunguje podobně, jako kdyby byl divák pod vlivem nějaké psychedelické látky...

Náhoda, alebo dobre pripravený zločin? (Rytieri spravodlivosti)

Bibiána Hajdanyová 09.03.2021

Striedajú sa v nej krvavé scény s vtipnými vsuvkami a nezvyčajnými dialógmi, do bizarných okolností sú zakomponované filozofické úvahy o živote, smrti a osude.

Dá sa udržať permanentná hladina alkoholu v krvi? (Chľast)

Bibiána Hajdanyová 08.02.2021

Čoraz väčší objem alkoholu ale postupne odhaľuje citlivé a boľavé miesta štyroch priateľov. Doľahne na nich samota, nepokoj, vyhorenie a problémy v rodine.

Malý veľký film (Chicagský tribunál)

Bibiána Hajdanyová 06.11.2020

Politicky zameraná dráma Chicagský tribunál vyčnieva medzi podobne žanrovými filmami tempom, sugestívnymi hereckými výkonmi, ale aj celkovým spracovaním.

Zatancujem ti z lásky na hrobe (Leto 85)

Bibiána Hajdanyová 30.10.2020

Scenár pracuje s námetom lásky a dospievania. Formujú sa v ňom pocity šťastia a radosti ako aj samoty, bezmocnosti či depresie vedúcej až k myšlienkam na smrť.

Mladistvá smršť v rytme reggeatonu (Ema)

Bibiána Hajdanyová 16.10.2020

Aj keď je plný pohlcujúcej zmyselnosti, opojného tanca a temperamentu, základná otázka sa sústredí na to najpodstatnejšie – zložitosť ľudských vzťahov.

Barabáš kráľom dokumentu (Salto je kráľ)

Bibiána Hajdanyová 12.09.2020

Partia dobrých kamarátov a dobrodruhov v ňom objavuje nepreskúmané miesta planéty, ktoré bývajú extrémne nebezpečné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace