Články / Offtopic / / Komix

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 18.09.2021

Tři krvavé vraždy spáchané ve stejnou dobu. Tři vraždy spáchané Jokerem. Šokující? No... přečetli jsme si to už na přebalu knihy.

Detektivní zápletku, kdy padoucha po colombovsku scenárista Geoff Johns propálí už v úvodu, narušuje i fakt, že nikdy nedojde k překvapivému odhalení, jak na to detektiv bez baloňáku přišel. Batman navíc nevypadá vůbec překvapeně, když fakt o existencí tří Jokerů v úvodu knihy směle ohlásí. Kde je budování záhady, tápání ve tmě mezi odporujícími si důkazy a katarze z odhalení nečekaného? Jeho úhlavní nepřítel není jeden, ale tři. Působí to jako laciná scenáristická hříčka, která má za úkol vygenerovat palcové titulky a zvednout prodeje, což je velká škoda, protože nápad nosný je a má velký potenciál.

Johns bohužel klouže po povrchu. Tak jako v Hodinách posledního soudu navazuje na další zásadní kousek Alana Moorea - Kameňák a kvalitativně nedosahuje původního díla. Nejdeme do hloubky jednotlivých postav, a pokud ano, tak zbytečně doslovná prohlášení zabíjí jakoukoliv možnost interpretace. Batman, Batgirl a původní Robin mají každý nenáviděného Jokera. Každý má důvod zabít toho svého, někdo je ochoten překročit rubikon a udělat to, co je nutné, jiný ne.

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně. Jason Fabok se vyžívá v detailech – ať už jde o průstřel břicha Báry Gordonové, Wayneova rozsekané záda, náhrobek v šerosvitu či nakažlivý úsměv žraloka, je radost se jenom dívat. Bonbónkem je přebal, velký rozkládací plakát, který se bude krásně vyjímat v dětském pokojíčku.

Edice Black Label dosud přinášela unikátní pohledy na hrdiny vydavatelství DC, ale Tři Jokeři nepůsobí výjimečně. Jde o průměrný příspěvek, který mohl být součástí klasického mainstreamového dění. Pointa navíc připomíná filmové zpracování Batman vs. Superman, na které se snaží většina fanoušků zapomenout. Ve finále slušná zábava, která zaujme nápadem, ale nic zásadního nepřináší. Oproti vynikající Wonder Woman: Mrtvá země kvalitativní sešup, který místo mrazivého odhalení nabízí rutinní případ s Jokery v hlavní roli.

Info

Jason Fabok, Geoff Johns - Batman: Tři Jokeři, (Crew, 2021)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace