Články / Offtopic / / Komix

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 18.09.2021

Tři krvavé vraždy spáchané ve stejnou dobu. Tři vraždy spáchané Jokerem. Šokující? No... přečetli jsme si to už na přebalu knihy.

Detektivní zápletku, kdy padoucha po colombovsku scenárista Geoff Johns propálí už v úvodu, narušuje i fakt, že nikdy nedojde k překvapivému odhalení, jak na to detektiv bez baloňáku přišel. Batman navíc nevypadá vůbec překvapeně, když fakt o existencí tří Jokerů v úvodu knihy směle ohlásí. Kde je budování záhady, tápání ve tmě mezi odporujícími si důkazy a katarze z odhalení nečekaného? Jeho úhlavní nepřítel není jeden, ale tři. Působí to jako laciná scenáristická hříčka, která má za úkol vygenerovat palcové titulky a zvednout prodeje, což je velká škoda, protože nápad nosný je a má velký potenciál.

Johns bohužel klouže po povrchu. Tak jako v Hodinách posledního soudu navazuje na další zásadní kousek Alana Moorea - Kameňák a kvalitativně nedosahuje původního díla. Nejdeme do hloubky jednotlivých postav, a pokud ano, tak zbytečně doslovná prohlášení zabíjí jakoukoliv možnost interpretace. Batman, Batgirl a původní Robin mají každý nenáviděného Jokera. Každý má důvod zabít toho svého, někdo je ochoten překročit rubikon a udělat to, co je nutné, jiný ne.

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně. Jason Fabok se vyžívá v detailech – ať už jde o průstřel břicha Báry Gordonové, Wayneova rozsekané záda, náhrobek v šerosvitu či nakažlivý úsměv žraloka, je radost se jenom dívat. Bonbónkem je přebal, velký rozkládací plakát, který se bude krásně vyjímat v dětském pokojíčku.

Edice Black Label dosud přinášela unikátní pohledy na hrdiny vydavatelství DC, ale Tři Jokeři nepůsobí výjimečně. Jde o průměrný příspěvek, který mohl být součástí klasického mainstreamového dění. Pointa navíc připomíná filmové zpracování Batman vs. Superman, na které se snaží většina fanoušků zapomenout. Ve finále slušná zábava, která zaujme nápadem, ale nic zásadního nepřináší. Oproti vynikající Wonder Woman: Mrtvá země kvalitativní sešup, který místo mrazivého odhalení nabízí rutinní případ s Jokery v hlavní roli.

Info

Jason Fabok, Geoff Johns - Batman: Tři Jokeři, (Crew, 2021)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace