Články / Offtopic / / Komix

Když feťáci kouří živé kraby - Orc Stain

Když feťáci kouří živé kraby - Orc Stain

Matouš Hrdina | Články / Offtopic / / Komix | 04.04.2015

Klasická fantasy bývá většinou nudná záležitost. Osvalený barbar či vyprsená čarodějka se vydají na epický quest, shrábnou zlato a mocné artefakty, zachrání svět a v průběhu toho vyvraždí zástupy anonymních nazelenalých potvor. Už dávno to přestala být zábava, ale kulturní mainstream stále nepřekonal Tolkienův stín a každým rokem chrlí nálože generických pohádek o elfech, dracích a podobných vyčpělých klišé. Naštěstí jsou tu lidé jako James Stokoe. Ten ve svém komiksu Orc Stain žánrová schémata postavil na hlavu a vytvořil neskutečně zábavný příběh, ve kterém hrají hlavní roli zástupy tupých padouchů, jindy jen čekající na popravu z rukou udatných hrdinů. Přidejte výjimečně kvalitní výtvarné zpracování a máte před sebou dílo, které patří k nejlepším věcem vycházejícím v současnosti u Image Comics.

O čem to vlastně je? Svět ovládá rasa skřetů, kteří tráví většinu volného času válkami a hašteřením. Jeden z náčelníků se rozhodne sjednotit znesvářené kmeny a vybudovat impérium, ale to se mu podle věštby nepovede bez pomoci jistého jednookého skřeta. Tenhle Jednooký (v duchu fantasy konvencí i Stokoeovi skřeti nemají jména) je shodou náhod bezvýznamný povaleč a příležitostný zloděj, který se díky své nechtěné historické roli dostává do nekončící řady rvaček, pronásledování a dalších absurdních situací.

Jenže příběh není v Orc Stain podstatný a vzhledem k manické rychlosti vyprávění zůstává stejně načrtnut jen v hrubých obrysech. Hlavní je především Stokoeova nespoutaná fantazie, se kterou buduje svět plný bizarních zvířat, technologií, zvyků a vizuálních i slovních hříček. Místo trezorů se používají dutí medvědi, feťáci kouří živé kraby a jako platidlo a alfa a omega skřetího života slouží úhledně nakrouhané penisy. Černý a místy trochu infantilní humor perfektně ilustruje pokleslý charakter skřetí kultury a důvodem k otáčení stránek je kromě jiného také očekávání dalších a dalších ujetých nesmyslů.


Stokoe píše, kreslí, koloruje v horečnatě duhových odstínech a sám si dělá i lettering. Stránky jsou zaplněny miniaturními detaily, za které by se nestyděl ani Hieronymus Bosch, celostránkové výjevy se hemží postavami a hledání všech fórků v každém panelu může zabrat dlouhé minuty. Stokoeův styl je jasně inspirován evropským komiksem a mangou, ze stránek občas přímo kape vliv autorů, jako byli Moebius nebo Philippe Druillet a obecné odkazy k estetice časopisu Heavy Metal. A pokud bychom hledali aktuálnější přirovnání, na mysli vytane podobně inovativní autor a kreslíř Brandon Graham (King City), který má být ostatně autorem obálky dalšího čísla.

Orc Stain je zatím jen sedmidílným torzem bez rozsáhlejší příběhové linie, ale i jako útržkovitý artefakt stojí za pozornost. U takto kreslířsky náročného díla se nedá očekávat častá periodicita, a i proto je blížící se vydání osmého dílu pořádným důvodem k radosti. Kde jinde totiž natrefíte na komiks roztočený okolo krevní msty nad ufiknutým skřetím pindíkem...

Info

James Stokoe - Orc Stain (Image Comics, 2010)
www.orcstain.wordpress.com

Text vyšel v magazínu Full Moon #36.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.